X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Основні класи сучасних паралельних комп'ютерів

Завантажити презентацію

Основні класи сучасних паралельних комп'ютерів

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Тема 2. Основні класи сучасних паралельних комп'ютерів Викладач: д.т.н., проф. Саченко А.О. Високопродуктивні комп’ютерні системи Тернопіль 2006 Тернопільський Національний Економічний Університет Факультет комп'ютерних інформаційних технологій Кафедра Інформаційно обчислювальних систем та управління

Слайд 2

Зміст лекції Симетричні мультипроцесорні системи (SMP) Масивно-паралельні системи (МРР) Системи з неоднорідним доступом до пам'яті (NUMA) Паралельно-векторні системи (PVP) Кластерні системи

Слайд 3

1. Симетричні мультипроцесорні системи (SMP) Характеристика симетричного багатопроцесорного вузла (SMP): вузол містить два або більше однакових рівноправно використовуваних процесорів; всі процесори мають однаковий доступ до обчислювальних ресурсів вузла; наявність механізму підтримки когерентності даних.

Слайд 4

Механізм когерентності Когерентність даних означає, що у будь-який момент часу для кожного елементу даних у всій пам'яті вузла існує тільки одне його значення. У сучасній SMP-архітектурі когерентність реалізується апаратними засобами. Механізм когерентності є критичним для ефективної паралельної роботи вузла SMP і повинен мати малий час затримки. Вимога малих затримок когерентних зв'язків накладає обмеження на кількість процесорів SMP-системи і тому сьогодні часто застосовувати повільнішу програмну реалізацію механізму когерентності.

Слайд 5

Зручність SMP-вузлів для користувачів-розробників програмного забезпечення Операційна система майже автоматично масштабує додатки, даючи їм можливість використовувати нарощувані ресурси; Додатки не міняються при додаванні процесорів і стежать за тим, на яких процесорах вони працюють; Тимчасова затримка доступу від будь-якого процесора до всіх частин пам'яті і системи введення-виведення одна; Розробник оперує з однорідним адресним простором; Переносимість програм - одне з основних достоїнств SMP-платформ.

Слайд 6

Апаратна реалізація механізму підтримки когерентності Використання шини стеження (snoopy bus); Кожен процесор має свій власний локальний кеш; Для того, щоб всі кеші залишалися когерентними, кожен процесор "підглядає" за шиною, здійснюючи пошук тих операцій читавання і запису між іншими процесорами і основною пам'яттю, які впливають на вміст їх власних кешів; SMP система складається з декількох однорідних процесорів і масиву загальної пам'яті; Недоліком даної апаратної архітектури є необхідність організації каналу процесори - пам'ять з дуже високою пропускною спроможністю.

Слайд 7

Основні переваги SMP-систем Простота і універсальність для програмування; Для SMP-систем існують порівняно ефективні засоби автоматичного розпаралелювання; Легкість в експлуатації; Відносно невисока ціна. 

Слайд 8

Недоліки SMP-систем Системи із загальною пам'яттю, побудовані на системній шині, погано масштабуються (шина здатна обробляти тільки одну транзакцію). Виникають проблеми вирішення конфліктів при одночасному зверненні 8-24-х процесорів до одних і тих же областей загальної фізичної пам'яті. Системна шина має обмежену (хоч і високу) пропускну спроможність (ПС) і обмежене число слотів. У реальних системах можна використовувати не більше 32 процесорів. Для побудови систем, що масштабуються, на базі SMP використовуються кластерні або NUMA-архітектури. При роботі з SMP системами використовують так звану парадигму програмування з пам'яттю, що розділяється (shared memory paradigm).

Слайд 9

2. Масивно-паралельні системи (МРР) Вузли в архітектурі MPP складаються з одного ЦПУ, невеликої пам'яті і декількох пристроїв введення-виведення; У кожному вузлі працює своя копія OC; Вузли об'єднуються між собою спеціалізованим швидким з'єднанням; Взаємозв'язки між вузлами не вимагають апаратної підтримуваної когерентності; При роботі з MPP системами використовують так звані Massive Passing Programming Paradigm - парадигму програмування з передачею даних (MPI, PVM, BSPlib); Когерентність реалізується програмними засобами, з використанням техніки передачі повідомлень.

Слайд 10

Схема архітектури МРР з розподіленою пам'яттю Система будується з окремих модулів, що містять процесор, локальний банк операційної пам'яті (ОП), два комунікаційні процесори (R) або мережевий адаптер, іноді - жорсткі диски і/або інші пристрої введення/виведення. Один комунікаційний процесор використовується для передачі команд, інший - для передачі даних.

Слайд 11

Особливості масивно-паралельних систем Затримки, властиві програмній підтримці когерентності в тисячі разів більші, однак реалізація – дешевша; В МРР-вузлах затримкою доводиться жертвувати, щоб під'єднати більшу кількість процесорів - тисячі вузлів; Необхідний розподіл даних для того, щоб мінімізувати трафік між вузлами; Під'єднати велику кількість процесорів дуже просто.

Слайд 12

Головна перевага МРР систем Головною перевагою систем з роздільною пам'яттю є хороша масштабованість: на відміну від SMP-систем в машинах з роздільною пам'яттю кожен процесор має доступ тільки до своєї локальної пам'яті, у зв'язку з чим не виникає необхідності в потактовой синхронізації процесорів. Практично всі рекорди по продуктивності на сьогоднішній день встановлюються на машинах саме такої архітектури, що складаються з декількох тисяч процесорів (ASCI Red, ASCI Blue Pacific). 

Слайд 13

Недоліки МРР систем Відсутність загальної пам'яті помітно знижує швидкість міжпроцесорного обміну, оскільки немає загального середовища для зберігання даних, призначених для обміну між процесорами. Потрібна спеціальна техніка програмування для реалізації обміну повідомленнями між процесорами.  Кожен процесор може використовувати тільки обмежений об'єм локальної пам'яті.  Ввисока ціна програмного забезпечення для масивно-паралельних систем з роздільною пам'яттю.

Слайд 14

3. Системи з неоднорідним доступом до пам'яті (NUMA) Система складається з однорідних базових модулів, що включають декілька процесорів і блок пам'яті. Модулі об'єднані за допомогою високошвидкісного комутатора. Підтримується єдиний адресний простір та апаратний доступ до віддаленої пам'яті інших модулів. Доступ до локальної пам'яті у декілька разів швидший, ніж до віддаленої. Існують архітектури системи з апаратною когерентністю кешів у всій системі (cc-NUMA). Зазвичай вся система працює під управлінням єдиної ОС, як в SMP. Але можливі варіанти динамічного "підрозділу" системи, коли окремі "розділи" системи працюють під управлінням різних ОС.

Слайд 15

Гібридна архітектура NUMA (nonuniform memory access) Структурна схема комп'ютера з гібридною мережею: чотири процесори зв'язуються між собою за допомогою перехоесного з’єднання в рамках одного SMP вузла. Вузли зв'язані мережею типу "метелик“.

Слайд 16

4. Паралельно-векторні системи (PVP) Основною ознакою PVP-систем є наявність спеціальних векторно-конвейєрних процесорів, в яких передбачені команди однотипної обробки векторів незалежних даних; Векторно-конвейєрні процесори можуть об'єднуватися в системи з використанням загальної або розподіленої пам'яті; Декілька процесорів працюють одночасно над загальною пам'яттю (аналогічно SMP) і декілька вузлів можуть бути об'єднані за допомогою комутатора (аналогічно MPP); Ефективне програмування - векторизація циклів (для досягнення розумної продуктивності одного процесора) і їх розпаралелювання (для одночасного завантаження декількох процесорів одним додатком).

Слайд 17

5. Кластерні системи Кластерні системи - набір робочих станцій (або навіть ПК) загального призначення, що використовується як дешевий варіант масивно-паралельного комп'ютера. Для зв'язку вузлів використовується одна із стандартних мережевих технологій (Fast/Gigabit Ethernet, Myrinet) на базі шинної архітектури або комутатора. Кластер складається з двох або більш за вузлів, що задовольняють наступним вимогам: кожен вузол працює з своєю копією ОС; кожен вузол працює з своєю копією додатку; вузли ділять загальний пул інших ресурсів, таких як накопичувачі на дисках і, можливо, накопичувачі на стрічках.

Слайд 18

Рівні кластеризації Кластеризація може бути здійснена на різних рівнях комп'ютерної системи: апаратне забезпечення; операційні системи; програми-утиліти; системи управління. Чим більше рівнів системи об'єднано кластерною технологією, тим вище надійність, масштабованість і керованість кластера.

Слайд 19

Література Симетричні мультипроцесорні системи (SMP) [1, 2, 3, 6, 12, 14] Масивно-паралельні системи (МРР) [1, 2, 3, 6, 12, 14] Системи з неоднорідним доступом до пам'яті (NUMA) [1, 15, 17, 18] Паралельно-векторні системи (PVP) [1, 2, 3, 6, 15, 17, 18] Кластерні системи [1, 2, 15, 17, 18]

Слайд 20

Дякую за увагу!

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Інформатика