Кембридж
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Культура мови — це сукупність комунікативних якостей літературної мови, що виявляються за різних умов спілкування відповідно до мети і змісту висловлювання;
Для нас поняття культури мови має теоретичний і практичний аспекти. Теоретичний аспект передбачає ознайомлення з мовними нормами.
Практичний — володіння нормами літературної мови, вміння користуватися її засобами в різних умовах спілкування відповідно до мети і змісту мовлення (культура мовлення).
Аспекти вияву культури мовлення: Нормативність (дотримання норм). Адекватність (точність висловлювань, ясність і зрозумілість). Естетичність (використання експресивно-стилістичних засобів мови, які сприяють багатству й виразності). Поліфункціональність (забезпечення застосування мови у різних сферах життя).
Вимоги культури мовлення особистості Насамперед мовлення має бути правильним, тобто відповідати тим законам і закономірностям (нормам), що діють у мові (орфоепічним, орфографічним, граматичним, словотвірним, стилістичним, пунктуаційним).
Змістовність - це передусім повнота і глибина висвітлення теми. Змістовність пов'язана з такою рисою мовлення, як лаконічність, що добре передає крилатий вислів „Говоріть так, щоб словам було тісно, а думкам просторо".
Багатство мовлення передбачає використання різноманітних способів і засобів вираження думок в рамках того чи іншого стилю.
Точність мовлення великою мірою залежить, з одного боку, від глибини знань, ерудиції особистості, а з другого - від багатства активного словникового запасу.
в науковому стилі - точність, ясність, логічність, доказовість, чітке членування тексту на розділи, підрозділи, абзаци тощо.
у розмовному стилі такими засобами передусім є інтонація, повтори, жести, міміка, фразеологічні звороти, крилаті вислови, вигуки тощо,
Доречність мовлення це така організація язикових засобів, що найбільше підходить для ситуації висловлення, відповідає завданням і цілям спілкування, сприяє встановленню контакту між мовцем і слухаючої
Схожі презентації
Категорії