ізомерія
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Ізомери у природі Виконала учениця 10 класу Снігурівської районної гімназії ім.Т.Г.Шевченка Устіченко Олександра
Ізоме ри — хімічні сполуки, однакові за елементним складом і молекулярною масою, але різні за фізичними та хімічними властивостями, що зумовлено різним просторовим чи скелетним розташуванням атомів у молекулах, тобто їх будовою. Групи: структурні ізомери стереоізомери (просторові ізомери). Крім того, виділяють геометричні ізомери.
Будова молекул визначає їхні властивості, тому ізомери відрізняються один від одного за фізичними і хімічними показниками. Наприклад, складу С2Н6О відповідають дві речовини – етанол і диметиловий етер: Етанол – це рідина, що реагує з натрієм. Диметиловий етер – газ, з натрієм не взаємодіє. Явище ізомерії для органічних сполук відкрив О. М. Бутлеров. Спочатку він передбачив його теоретично, а потім підтвердив експериментально: синтезував ізобутан і довів, що два ізомери – бутан та ізобутан – мають різні властивості.
Усі різновиди ізомерії можна згрупувати у два типи: структурна і геометрична. Структурні ізомери відрізняються один від одного порядком з’єднання атомів, а у геометричних ізомерів порядок з’єднання однаковий, але геометрично молекули відрізняються одна від одної.
Якщо два ізомери належать до одного класу органічних сполук, то вони можуть відрізнятися один від одного за різними ознаками. Найчастіше трапляється ізомерія карбонового ланцюга: в цьому випадку ізомери відрізняються порядком з’єднання атомів Карбону карбонового кістяка, як, наприклад: С4Н10
Багато сполук містять у своєму складі функціональні групи. Якщо карбоновий ланцюг має достатню довжину, то функціональна група може з’єднуватися з різними атомами Карбону в ланцюзі – це ізомерія положення функціональної групи: Якщо сполука з великим карбоновим ланцюгом також має кратні зв’язки (подвійні або потрійні), то такі зв’язки можуть бути утворені між різними атомами Карбону – це ізомерія положення кратного зв’язку:
Структурні ізомери можуть належати не тільки до одного, але і до різних класів сполук. У такому випадку ізомерію називають міжкласовою. Так, розглянуті вже етанол і диметиловий етер є міжкласовими ізомерами: перша сполука належить до класу спиртів, а друга – до етерів. Також можуть існувати пари речовин, одна з яких є ненасиченим вуглеводнем, а друга – циклічним вуглеводнем:
Схожі презентації
Категорії