X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Поширення світла в різних середовищах. Заломлення світла на межі двох середовищ. Версія 1

Завантажити презентацію

Поширення світла в різних середовищах. Заломлення світла на межі двох середовищ. Версія 1

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

На тему: Підготував вчитель фізики Новоселицької ЗОШ №3 І-ІІІ ступенів Шкварчук Андрій Іванович Урок-презентація «Поширення світла в різних середовищах. Заломлення світла на межі двох середовищ»

Слайд 2

Що відбувається, коли промінь світла падає на поверхню води або скла?

Слайд 3

Яке зображення дає плоске дзеркало? УЯВНЕ ПРЯМЕ РІВНЕ ПРЕДМЕТУ РОЗТАШОВАНЕ СИМЕТРИЧНО ПРАВЕ ЛІВЕ

Слайд 4

Перший закон: Промінь падаючий і промінь відбитий лежать в одній площині з перпендикуляром до поверхні, що відбиває, у точці падіння променя. Другий закон Кут падіння променя Дорівнює куту його відбивання. < АОС - кут падіння, < ВОС – кут відбивання. ОС – перпендикуляр до поверхні в точці падіння променя. < α = < β Сформулюйте закони відбивання світла

Слайд 5

Дзеркальне відбивання Дзеркальне відбивання –світло, що падає на гладеньку поверхню, відбивається у вигляді паралельного пучка. Назвіть види відбивання

Слайд 6

Розсіяне відбивання Розсіяне відбивання – світло, що падає на шорстку поверхню, відбивається у всіх напрямах.

Слайд 7

1.Який кут відбивання променів? 2.Який кут між падаючим і відбитим променем? 40 1 2

Слайд 8

M N A C D O α β В 30° ? Кут падіння променя на дзеркальну поверхню становить 30°. Чому дорівнює кут відбивання цього променя?

Слайд 9

Тема уроку: «Поширення світла в різних середовищах. Заломлення світла на межі двох середовищ»

Слайд 10

Мета уроку: дати поняття абсолют-ного і відносного показників заломлення, сформулювати закон  заломлення  світла, показати його практичне застосування.

Слайд 11

План уроку 1. Досліди із заломлення світла   2. Причина заломлення світла 3. Закони заломлення 4. Пояснення деяких явищ заломленням. 5. Повне відбивання

Слайд 12

Чарівна ложка Я налив у чашку чаю, Ложку з цукром опустив – І зненацька помічаю: Хтось її переломив. Хто цей злодій? Де сховався? Ложку з жалем вийняв я І безмежно здивувався: Ціла ложечка моя. Та лише у чай проникне – Знов ламається вона. Що це? Може, чарівник я? Може, ложка чарівна?

Слайд 13

Експеримент №1.Чарівна ложка

Слайд 14

Явище заломлення світла При падінні пучка світла на поверхню води частина світла відбивається від поверхні, а інша проникає у воду, змінюючи при цьому свій напрямок.

Слайд 15

Експеримент №2. Монета в чашці

Слайд 16

Заломлення світла Заломлення світла – зміна напрямку поширення світла під час переходу межі розділу двох середовищ.

Слайд 17

Причина заломлення Причиною заломлення є різна швидкість поширення світла в різних середовищах. повітря

Слайд 18

Прийнято говорити про оптичну густину середовища: чим менша швидкість поширення світла в середовищі, тим більшою є оптична густина середовища. Чим більше змінюється швидкість світла на межі поділу двох середовищ, тим сильніше воно заломлюється

Слайд 19

Пояснення причини заломлення світла

Слайд 20

Експеримент №3. Дослідження властивостей світла за допомогою оптичної шайби

Слайд 21

Спостереження заломлення світла за допомогою оптичної шайби

Слайд 22

Кути α – кут падіння β – кут відбивання γ – кут заломлення Кут, утворений заломленим променем і перпендикуляром до межі поділу двох середовищ, поставленим у точці падіння променя, називається кутом заломлення.

Слайд 23

Хід променів S – падаючий промінь S2 –- заломлений промінь S1 – відбитий промінь S S2 S1 α β γ

Слайд 24

Перший закон заломлення світла Промінь падаючий, промінь заломлений і перпендикуляр до межі поділу двох середовищ, поставлений у точці падіння променя, лежать в одній площині.

Слайд 25

Другий закон заломлення світла Кут заломлення може бути меншим або більшим за кут падіння залежно від того, з якого середовища в який промінь переходить

Слайд 26

Установлення закономірностей заломлення світла

Слайд 27

Оборотність світлових променів

Слайд 28

Доповнення до законів заломлення Закони заломлення справедливі лише для однорідних середовищ; Якщо промінь падає під кутом 0º, то він заломлюється теж під кутом 0º.

Слайд 29

Абсолютний показник заломлення Абсолютний показник заломлення – це відношення швидкості світла у вакуумі до швидкості світла в даному середовищі: де с = (прочитайте 1 абзац на стор. 112 підручника)

Слайд 30

Відносний показник заломлення Відносний показник заломлення двох середовищ – це відношення абсолютних показників заломлення цих середовищ:

Слайд 31

Світлове випромінювання поширюється у вакуумі з кінцевою швидкістю, що дорівнює 300 000 км/с.  Середовище, в якому швидкість розповсюдження  світла менша, є оптично більш густим середовищем. 

Слайд 32

Значення показника заломлення відносно повітря Речовина n Речовина n Діамант 2,42 Органічне скло 1,50 Кам’яна сіль 1,54 Спирт 1,36 Вода 1,33 Слюда 1,58 Гліцерин 1,47 Ефір 1,35 Лід 1,31 Рубін 1,76

Слайд 33

4. Пояснюємо заломленням світла деякі оптичні явища

Слайд 34

Чому, відкриваючи очі під водою, ми  бачимо розмиті обриси предметів? Чому маска для підводного плавання дозволяє чітко бачити під водою?

Слайд 35

Ми бачимо Сонце й зорі трохи вище від їхнього реального положення

Слайд 36

Ми бачимо уявне зображення камінця — K1 і, відповідно, уявне зображення дна

Слайд 37

Існують організми (наприклад, перистоусий комар), яких у воді не видно через їх прозорість. Але очі в цих істотах добре помітні у вигляді чорних крапок. Чому цих істот не видно у воді? Чому очі у них непрозорі? Чи залишаться вони невидимими в повітрі?

Слайд 38

Відповідь Показник заломлення тіла комахи близький до показниказаломлення води, а показник заломлення очей відмінний.   Через прозорі очі світло проходило б не не формуючи зображення.  У повітрі ці організми видно.

Слайд 39

Для чого скло автомобільних фар  роблять не гладким, а рифленим, що складається ніби з маленьких тригранних призм?

Слайд 40

Набір призмочок, з яких складається скло, збирає  світло лампи і відхиляє його вниз на дорогу.

Слайд 41

Чому виникають міражі? Міраж – оптичне явище в атмосфері, завдяки якому з’являються зображення предметів, які зазвичай не видно.

Слайд 42

Стародавні єгиптяни вірили, що міраж - це примара країни, якої більше немає на світі.

Слайд 43

Як стверджують вчені, атмосфера являє собою, як би листковий, повітряний пиріг, який складається з шарів з різною температурою. І чим більший перепад температури,  тим сильніше викривляється хід променя світла.

Слайд 44

Схема виникнення верхнього міражу «Летючий голандець» Верхній міраж виникає, коли  приземні шари повітря набагато холодніші, ніж  верхні: зображення відривається від землі і повисає в повітрі.

Слайд 45

Верхній міраж

Слайд 46

Схема виникнення нижнього міражу Коли нижні шари повітря добре нагріті, спостерігач бачить  нижній міраж - уявне і перевернуте зображення предметів

Слайд 47

Нижні міражі можна спостерігати навіть на розпеченій сонцем асфальтовій дорозі

Слайд 48

Фата-Моргана

Слайд 49

Повне відбивання У випадку, якщо світло проходить із середовища з більшим показником заломлення в середовище з меншим показником заломлення відбувається явище повного відбивання.

Слайд 50

Повне відбивання α0 βmax βmax = 900

Слайд 51

Повне відбивання

Слайд 52

Слайд 53

Закріплення нових знань

Слайд 54

Це зміна напрямку променя при переході з одного прозорого середовища в інше Заломлення світла

Слайд 55

А А1 В В1 С С1 D N M D1 υ1 υ2 α β α β * Причиною заломлення є різна швидкість поширення світла в різних середовищах.

Слайд 56

MN – _______________ AO – _______________ OB – ________________ OС – _______________ O – ________________ KD – _______________ α – ________________ β – _________________ γ – _________________ Поставте у відповідність до таких позначень терміни зі списку, наведеного нижче.

Слайд 57

Що називається заломленням світла Які досліди підтверджують явище заломлення світла? У чому причина заломлення світла? Який кут називається кутом заломлення? Сформулюйте закони заломлення світла.

Слайд 58

Яке з двох середовищ має більшу оптичну густину?

Слайд 59

Мисливець цілить-ся на камінь на дні ставка. Як треба цілитися? Аквалангіст із рушниці для підводного полювання хоче потрапити стрілою в  яблуко, що висить над водою.   Як треба цілитися?

Слайд 60

Розв'язування задачі

Слайд 61

Вважаючи, що середовище 1 має більшу оптичну густину, ніж середовище 2, для кожного випадку схематично побудуйте падаючий або заломлений промінь, позначте кут падіння й кут заломлення. 

Слайд 62

Підсумки

Слайд 63

Домашнє завдання Параграф 21 вивчити, 22 – прочитати Відповісти на запитання, виконати завдання в кінці параграфа 21 Експериментальне завдання на ст. 113 Додатково З задачника: Впр. 8.4-8.12

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Фізика