Брати Гнатюки
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Народився 25 липня 1915 року в місті Заліщики Тернопільської області —помер 28 листопада 1998 року в США. Видатний учений, конструктор, громадський діяч.
Середню освіту здобув у Заліщицькій гімназії. У 1935 р. закінчив Заліщицьку вчительську семінарію. У 1935 - 1942 рр. навчався в Гданському політехнічному університеті (Польща), який закінчив у 1942 р. з дипломом доктора з механічної інженерії аеронавтики. Під час Другої світової війни працював у Віденському університеті в галузі швидкохідної аеронавтики й турбореактивних двигунів. Через наближення фронту і наступ Червоної Армії його переведено на авіаційне підприємство у Дорнтер-Верке (поблизу кордону із Швейцарією).
З 1949 р. працював у США. У 1951 -1957 рр. - асистент професора Університету Нотр-Дам (м. Сауз Бенд, штат Індіана). у 1957 - 1960 рр. - професор Університету Західної Вірджинії. з 1960 р. - професор інженерії Технологічного інституту Дрекселя (Філадельфія, штат Пенсильванія). Працював також експертом-консультантом Національного управління аеронавтики та космонавтики США.
Доктор Б. Гнатюк був членом Американського інституту аеронавтики і астронавтики Асоціації військово-повітряних сил США, Американської спілки університетських професорів та інших професійних об’єднань. Незважаючи на постійну зайнятість, він не забував своє українське коріння. У 1964 - 1970 і 1974 – 1980 рр. Б. Гнатюк - голова Організації державного відродження України, до 1985 р. - голова Фундації ім. Олега Ольжича.
Належав до ініціативної групи Світового конгресу вільних українців, був членом Українського інженерного товариства Америки, дійсним членом Наукового товариства ім. Тараса Шевченка,Українсько-американської спілки університетських професорів, Українсько-американської координаційної ради. Автор наукових праць з питань динаміки газів, теплообміну, балістики і керованих ракет англійською, німецькою і українською мовами, численних публікацій у періодиці.
Народився 1917 року в місті Заліщики Тернопільської області – помер 2000 році. Активний політичний діяч, видатний учений.
Мирослав Гнатюк навчався у Заліщицькій та Коломийській гімназіях, у Львівському музичному інституті, на медичному факультеті в Інсбруку і у Віденській консерваторії, в університетській медичній інтернатурі в Філадельфії. Гнатюк працював в Австрії водієм трамвая, створював в цій країні українські хори. З одним із хорів 1942 року він перебрався до Філадельфії, де організував першу українську школу, співав у хорах США і Канади.
Активний політичний діяч Мирослав Гнатюк був провідником ОУН у Заліщиках і Коломиї, у Львівському музичному інституті, в 1944 році – в Німеччині В молоді роки його арештовували польська поліція, німецькі гестапівці і французька окупаційна влада в Німеччині. Але йому завжди вдавалося визволитися і продовжувати свою підпільну революційну діяльність.
З 1989 р. – Мирослав Гнатюк був керівником капели бандуристів ім. Т. Шевченка в Детройті. У червні 1991 року він виступив із вітальною промовою перед переповненим залом Київського оперного театру і розповів киянам про страдницький шлях апостолів бандури. У 1918 році капела одержала з Києва запрошення від громадської організації товариства «Україна» виступити з концертами в кількох містах нашої країни. Мирослав Гнатюк і художній керівник колективу Володимир Колесник переконали усіх, хто мав сумніви щодо контактів з Україною, прийняти запрошення.
Мирослав усе життя мріяв співати на українських сценах. У червні 1991 року це його бажання здійснилося. Концерти відбулися у 13 містах. Окрилена успішними виступами, капела 1994 року вдруге прибула в Україну, вже маючи звання лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка. Мирослав Гнатюк, за його словами, за все своє попереднє життя не виголошував стільки публічних промов, скільки під час цих гастролей. Мирослав був також причетний і до організації в Києві конгресу Світової Федерації українських лікарських товариств.
Мирослав Гнатюк мав дві медичні професії: хірурга і психіатра, був автором наукових праць, довічним членом Всеамериканської лікарської асоціації. Як фахівець був неабияк популярний серед мешканців штатів Огайо, Мічіган.
Ім’я Гнатюка Мирослава – Володимира та Гнатюк Богдан-Тарас у 2005 році присвоєно Заліщицькій державній гімназії і встановлено меморіальну дошку на стіні навчального закладу.
Схожі презентації
Категорії