Каплиця Боїмів
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Підготували учениці IV-гімназійного класу Сміхура Ольга Вітковська Катерина Керівник: БАЛІЙ Л.Л.
Каплиця Боїмів Капли ця Боїмів — пам'ятка сакральної архітектури у Львові на площі Катедральній, 1. Каплиця збудована у 1609 - 1615 роках (за іншими даними у 1606 - 1615 роках) над фамільним гробівцем родини львівських патриціїв Боїмів. Будівництво замовив і розпочав Георгій Боїм, а завершував один з його синів Павло Боїм. Каплицю було побудовано на території тогочасного міського цвинтаря поблизу Латинського собору. Всього в усипальниці було поховано 14 членів родини Боїмів
Архітектурні особливості Зовні каплиця своєю архітектурно-об'ємною композицією нагадує прикарпатські церковиці 17-го століття. Квадратна в плані кубічна будова (четверик) увінчана восьмериком бані з восьмигранним світловим ліхтарем. Верхній купол завершено хрестом з фігурою Христа. Архітектурний стиль фахівці визначають як зрілий ренесанс з переходом до барокко, з другого боку - трактують як найхарактерніший взірець північного маньєризму в Україні.
Східний фасад Східна стіна, що виходить на вулицю Галицьку, розчленована п'ятьма пілястрами і прикрашена лише двома фресковими портретами — самого Георгія Боїма та його дружини Ядвіги. Портрети створені 1617 року і приписуються Яну Дзіані (Jan Giani).
П і в Ф н а і с ч а н д и й На північній стіні також розчленованій пілястрами розміщено також два фрескових зображення: Богоматері та Христа. Трохи вище цих зображень на одній з граней вісьмигранного барабану розташований один з найкращих львівських рельєфів — "Юрій Змієборець". Взагалі образ патрона Георгія Боїма — Св. Юрія (Георгія) принаймні тричі зустрічається в декоративному оформленні каплиці.
Західний фасад Найбільш насиченим декоративними елементами є головний (західний) фасад каплиці.. На відміну від східного і північного фасадів західній розчленовано шістьма колонами по горизонталі і двома карнизами по вертикалі.
Купол каплиці Ще однією незвичною особливістю зовнішнього виду каплиці є фігура Христа на куполі. Незвичність цього варіанту скульптури у тому, що на відміну від усіх інших зображень сидячого Христа, тут Христос спирається щокою на ліву руку, а на більшості відомих зображень — на праву. Інтерьєр каплиці композиційно і стилістично пов'язаний з її зовнішнім виглядом. Внутрішнє оздоблення каплиці і її будова вражають своєю витонченністю і гармонією, величезна кількість елементів і скульптурних зображень розміщених в невеликому посторовому об'ємі
Вівтарна стіна Вівтарні композиції, які є домінантою, смисловим і композиційним центром інтерьєру, розміщені на східній внутрішній стіні каплиці просто напроти входу. Найважливіші композиції розташовані у двох верхніх ярусах. Нижній ярус відділено карнизом, який спирається на фігури чотирьох пророків. В нижньому ярусі дві двері прикривають вівтарні ніші. На зовнішньому боці лівих дверей зображення Христа, на правих - Діви Марії. Головна тема вівтарних композицій - Страсті Христові.
Купол каплиці Внутрішня чаша купола каплиці є одним з найважливіших елементів ансамблю, який робить цілість комплексу довершенною. В нижній частині купола розміщено три ряди кесонів, по дванадцять в кожному ряді. Невеличкий затемнений простір інтер”єру розкривається вгору, мимоволі притягаючи погляд до вівтаря. Над світловим ліхтарем розміщена верхня частина купола прикрашена вісьмома барельєфами ангелів і дещо стилізованим фресковим зображенням Святої Трійці. Освітлення внутрішнього простору каплиці забезпечують також три круглих вікна, два у верхній частині північної стіни та одне - у вехній частині підкупольного восмерика на західному фасаді.
У другій половині 18-го століття поховання з каплиці було перенесено на львівські цвинтарі, а ключі від каплиці згідно з заповітом Г. Боїма було передано до катедри. У 1945 році радянською владою каплицю було закрито для відвідувачів. З 1969 року каплиця є підрозділом Львівської картинної галереї (нині Львівська Галерея Мистецтв) і відкрита для відвідувачів.
Схожі презентації
Категорії