X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
харчувавння

Завантажити презентацію

харчувавння

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

МНС України Львівський державний університет безпеки життєдіяльності ОХОРОНА ПРАЦІ ЛЕКЦІЯ №6 ТЕМА 2.3. Вентиляція виробничих приміщень. Види вентиляції. Основні вимоги до систем вентиляції. Системи опалення. План лекції. Призначення та класифікація систем вентиляції. 1.1. Природна вентиляція. 1.2. Штучна вентиляція. 1.3. Методи розрахунку систем штучної вентиляції. 2. Основні вимоги до систем вентиляції. 3. Кондиціонування повітря. 4. Системи опалення.

Слайд 2

Вентиляція – це організований і регульований обмін повітря, який забезпечує видалення з приміщень повітря, забрудненого шкідливими речовинами, а також для покращення метеорологічних умов у приміщеннях. Технологічне призначення вентиляції полягає в забезпеченні в приміщеннях чистоти, температури, відносної вологості, швидкості руху повітря, виходячи з особливостей технологічного процесу і умов збереження предметів, апаратів, приладів.

Слайд 3

Класифікація систем вентиляції за способом переміщення повітря: природна штучна (механічна) суміщена (природна і штучна одночасно) за напрямком потоку повітря: припливна витяжна припливно-витяжна за місцем дії: загальнообмінна місцева комбінована за призначенням: робоча аварійна

Слайд 4

Розподіл тиску повітря при дії вітру

Слайд 5

Природна вентиляція поділяється: організовану; неорганізовану. При неорганізованій природній вентиляції (природне провітрювання) – зміна повітря в приміщеннях відбувається через нещільності в елементах будівельних конструкцій.

Слайд 6

Тиск теплового напору Швидкість руху повітря у вент. отворі – густина зовнішн. і внутрішн. повітря, кг/м3; – відстань між центрами верхніх і нижніх вентиляційних отворів, м. – прискорення вільного падіння, 9.8 м/с2; – різниця тисків всередині та зовні, кг/м2.

Слайд 7

Об’єм повітря, що проходить через отвір Підвищений вітровий тиск чи розрідження – площа вентиляційного отвору, м2; – коефіцієнт втрат, який залежить від конструкції стулок та кута їх розкриття. – аеродинамічний коефіцієнт, який залежить від конфігурації будівлі. K = 0,7…0,85 на навітряній стороні та 0,3…0,5 – на підвітряній.

Слайд 8

Схема дефлектора продуктивність дефлектора – діаметр підвідного патрубка вентиляційного отвору , м; – швидкість вітру, м/с.

Слайд 9

Схема організації повітрообміну а – зверху вниз; б – зверху вверх; в – знизу вверх; г – знизу вниз

Слайд 10

Схема припливної вентиляції Схема витяжної вентиляції

Слайд 11

Повітряно-теплові завіси а – з нижньою подачею; б – з боковою двосто-ронньою; в – з боковою односторонньою

Слайд 12

Витяжні шафи а – з верхнім відсмоктуванням; б – з нижнім; в – комбіновані; г – відсмоктувач-завиток

Слайд 13

Витяжні зонти а, в – над тепловим джерелом; б – біля отвору печі; г – над декількома джерелами однакової полярності

Слайд 14

Всмоктувальні панелі а – одностороння; б – з екраном; в – комбінована з відсмоктувачем вгору і вниз

Слайд 15

Бортові відсмоктувачі а – однобортовий; б – двобортовий; в – з передувом; г – перевернутий

Слайд 16

Виділення шкідливих речовин Виділення надлишкового тепла – кількість речовин, що надходять в повітря цеху , мг/год; – ГДК шкідливих речовин, що надходять в повітря цеху, мг/м3; – густина припливного повітря, кг/м3; – концентрація тих же речовин у припливному повітрі, мг/м3; – надлишкове тепло в цеху, кДж/год; – питома теплоємність повітря при Р=сonst, C=1 – температура повітря, що виходить з цеху, ºС; – температура припливного повітря, º С.

Слайд 17

Виділення водяних парів – маса водяних парів, що виділяються, г/год; – вологовміст повітря, що виходить з цеху, г/кг; – густина припливного повітря, кг/м3; – вологовміст повітря, що надходить у цех, г/кг. Без шкідливих виділень – об'єм приміщення , м3.

Слайд 18

Немає шкідливих виділень та надлишкового тепла Для місцевої витяжної вентиляції – мінімальна подача повітря на одного працівника, м3/год; – кількість працівників у приміщенні. – площа поперечного перерізу отвору місцевої витяжки, м2; – швидкість руху вилученого повітря, м/с.

Слайд 19

Література: Основи охорони праці: Навч. посіб./В.В. Березуцький, Т.С. Бондаренко та ін. – Х.: Факт, 2008. – 480с. (с.141-149). 2. Жидецький В.Ц. Основи охорони праці. Підручник. - Львів: УАД, 2006. – 336с. (с.65-69; 83-84). 3. Катренко Л.А., Кіт Ю.В., Пістун І.П. Охорона праці. Курс лекцій. Практикум. – Суми: ВТД «Університетська книга», 2007. – 496с. (с.52-56;155-197).

Завантажити презентацію

Схожі презентації

Презентації по предмету Інформатика