лішайники
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Урок-подорож Тема: Лишайники – симбіотичні організми. Значення лишайників у природі й житті людини. Лишайників країна вас зустрічає, Цікаві знання для вас відкриває
Мета: Ознайомити учнів із особливостями будови, процесів життєдіяльності, значенням у природі та житті людини лишайників, розвивати вміння порівнювати особливості будови лишайників з іншими вивченими групами організмів; виховувати екологічне мислення школярів і цікавість до предмета. Обладнання: зразки лишайників, таблиці, блок-схеми, дидактичний матеріал.
Проблемне питання: Що дозволяє лишайникам заселити зовсім різні за природними умовами куточки Землі?
Зупинка “Географічна” Лишайники основні надгрунтові рослини тундрової зони, де вони є головною кормовою рослиною для північних оленів. Олені мають здатність відчувати запах лишайників крізь сніговий покрив, з-під якого вони їх дістають, розгрібаючи сніг копитами. При годуванні олені скуштують лише верхівки кущиків кладоній і цетрарій, і лишайники продовжують свій ріст. Проте ростуть вони повільно, і для відновлення пасовищ вимагається від 10 до 30 років. Тому в оленярських господарствах Півночі ведеться планове використання лишайникових пасовищ з урахуванням їх відновлення. Лишайники використовують в їжу й інші тварини, зокрема, свині і вівці охоче поїдають кладонію листувату, кладонію оленєвидну.
АВТОТРОФНЕ ГЕТЕРОТРОФНЕ СИНТЕЗУЮТЬ ОРГАНІЧНІ РЕЧОВИНИ ВОДОРОСТІ ГРИБ ВБИРАЄ ВОДУ І МІНЕРАЛЬНІ СОЛІ ЖИВЛЕННЯ
Зупинка “Підприємницька” Значення лишайників у житті людини: 1)корм для тварин (кладонія, цетрарія); 2) їжа для людей (леканора, або манна небесна, аспіцилія їстівна); 3) у промисловості для отримання цукрів, барвників, лакмусу, фарби, спирту; 4) у парфумерії для закріплення аромату духів (еверія “дубовий мох”); 5) у медицині (ісландський мох, багатий на вітамін С, має бактерицидні властивості, з нього виготовляють антибіотики).
Екологічна зупинка Екологічна роль лишайників у природі: 1)грунтоутворююча; 2) організми-піонери; 3)середовище життя багатьох безхребетних тварин; 4) беруть участь у біологічному вивітрюванні скельних порід; 5) індикатори стану навколишнього середовища (Флуору, чадного газу, оксидів Сульфуру, Нітрогену); 6) накопичують радіоактивні елементи – Уран, Радій, Торій.
Схожі презентації
Категорії