X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Педро Кальдерон - Драма «Життя — це сон» як шедевр світової літератури

Завантажити презентацію

Педро Кальдерон - Драма «Життя — це сон» як шедевр світової літератури

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

“Життя – це сон” як втілення світоглядних і художніх принципів бароко Чи не сон усе наше життя? А.Шопенгауер Ель Греко Каяття Ель Греко “Розкаяння Марії Магдалини”

Слайд 2

Прочитайте поезію Педро Кальдерона Ті, що були веселістю й красою, прокинувшись на досвітку зі сну, під ніч обернуться в печаль марну, заснуть, обняті тьмою льодяною. Веселка, що карміна й злота грою на мить просяє далеч грозяну - знак людського життя – все за одну – єдину днину пролетить стрілою. Для розквіту троянда чарівна росте і розцвітає, щоб зів’яти, один бутон – колиска і труна. Життя, як день, майне, коли з дитяти стає дідусь, і вже пора вмирати; вік – що година, рік – що мить одна. Переклад Д.Павличка  

Слайд 3

Які характерні для бароко мотиви втілені у цій поезії? Визначте її тему та основну думку вірша. Які риси барокового сприйняття дійсності втілено у цьому творі?    

Слайд 4

Доля Кальдерона відбиває суперечності його епохи. Письменник починав свій шлях як абсолютно світська людина, а завершував як палкий прихильник віри, служитель церкви. Живучи напруженим і складним життям своєї доби, митець усвідомив марність земного існування, що змусило його відати перевагу духовним потребам. Ель Греко “Св.Домінік на молитві”

Слайд 5

ТВОРЧІСТЬ КАЛЬДЕРОНА 120 п’єс, 78 ауто, 20 інтермедій П’єси Драми честі «Лікар своєї честі» «Живописець своєї ганьби» Проблематика: любов, релігія і честь Філософські драми : “Життя – це сон”, “Чарівний маг” Проблематика: питання буття, людської долі, свободи волі… Комедії інтриги «Пані - невидимка», «По секрету вголос» Заплутана і захоп лююча любовна інтрига, учасни ками якої стають жінки.

Слайд 6

«ЖИТТЯ – ЦЕ СОН» (1653) Платон стверджував, що люди живуть лише уві сні, Піндар вважав, що людина – сон тіні, Софокл писав, що всі, хто живе на землі, «лише привидів тіні легкі». Шекспір говорив: Як наші сновидіння, Так створені і ми, й життя нелегкі дні Огорнені всі сном. Над цією ідеєю замислювалися і філософи та митці XVIIст. Ця думка хвилювала іспанського художника Ель Греко та іспанського поета і драматурга Педро Кальдерона.

Слайд 7

Думки про те, земне життя не більше, ніж сон або мрія у порівнянні з реальністю вічного життя, втілили ці митці у своїх творах. Згідно з традиціями іспанської драми, п’єса Кальдерона складається з трьох хорнад. Хорнада - давнє іспанське слово, що означає «шлях, пройдений людиною за один день». Дія у п’єсі охоплює три дні.

Слайд 8

Робота з текстом (хорнада І) Де відбувається дія п’єси? На що натрапляє Росаура, подорожуючи у супроводі Кларіна, і кого там бачить? Яким постає Сехизмундо, що страждає у зловісній вежі? Хто він такий і чому ув’язнений у цій вежі та закутий у кайдани? Ель Греко “Вид Толедо”

Слайд 9

Робота з текстом Чому Клотальдо не вбиває подорожніх, які дізнаються про існування таємного в’язня? Хто такі Астольфо та Естрелья, чому вони претендують на королівський престол? Яку історію розповідає небожам король Басиліо? Що вирішує зробити король Басиліо? Як ви думаєте, чому він вирішує дати синові шанс? Ель Греко “Бесіда св.Франціско і фра Лео…”

Слайд 10

Попрацюйте в групах Завдання: Які світоглядні принципи бароко втілив Кальдерон у своїй драмі «Життя – це сон»? Які традиційні для бароко мотиви та образи прослідковуються у творі?     Ель Греко “Євангеліст Іоанн”

Слайд 11

Робота з текстом Як потрапив Сехизмундо до королівського палацу? Як він зреагував, прокинувшись у королівському палаці? Як поводить себе Сехизмундо, дізнавшись, що він спадкоємець трону? Що відчуває Басиліо, довідавшись про вчинки Сехизмундо? В чому йому докоряє? Ель Греко “Св.Людовік, король Франції, що роздає милостиню”

Слайд 12

Що відповідає принц батькові? Як ви розумієте слова: « Я не знав, та взнав, що я- // це злиття людини й звіра» ? Що відчуває Сехизмундо до Росаури? Хто рятує дівчину від гніву принца? Чим закінчуються безчинства Сехизмундо при королівському дворі? Що відчуває принц, прокинувшись у вежі?  

Слайд 13

Попрацюйте в групах Завдання: П’єса «Життя – це сон» - філософська драма. Які життєві питання у ній порушуються? Над якими філософськими поняттями розмірковує автор у п’єсі? Визначте основну думку драми Кальдерона?  

Слайд 14

Висновки: Порушує у драмі важливі питання людського існування: що таке життя, що таке людина, у чому полягає сенс її буття, що таке свобода, що обумовлює вчинки особистості, яке її місце у світі, що є моральною основою для її життя. У п’єсі показано залежність людини від вищих сил, Долі і божественного Провидіння.   Ель Греко “Поховання графа Оргаса”

Слайд 15

Життя людини- непізнанна таїна, воно лише «сон», де немає нічого певного і сталого. Людина не є вільною у своїх учинках, бо прикута ланцюгами до своєї Долі. Душа людини – арена боротьби добрих і злих начал. Головна думка твору- віра в людину, в її моральне перетворення.

Слайд 16

Протистояння фатальної долі та людської свідомості в драмі Кальдерона показано як змагання ницих пристрастей і вищого обов’язку милосердя і добра. Кожна людина може протистояти долі й утвердити власну волю, якщо займатиме позицію добра і справедливості.

Слайд 17

1.Пророцтво про долю Сигізмундо та його справжня доля 2.Бажання та можливості людини впливати на свою долю.(Мотив страждання.Шлях подолання страждання й усвідомлення певних життєвих істин, який приходить Сигізмундо) 3.Мотив сну в п’єсі. Твір будується на метафорі “Життя – це сон”. (Сон є і композиційним прийомом, й образом-символом. Сон – це символ життя в добу бароко, у якому людина вільна робити лише одне – чинити добро.)

Слайд 18

У чому полягає філософсько-моральний конфлікт драми? Протистояння в драмі проявляється між пророцтвом про долю Сигізмундо та його справжньою долею між бажаннями та можливостями людини впливати на свою долю. Чи прокинувся Сигізмундо? Юний король знав, що в реальному житті не може, немов у сні, чинити як забажається. Його діяльність обмежує закон; він зрозумів, що повинен бути добрим. Неволя стала для нього радісною, оскільки саме в неволі він почувався вільним. Наприкінці п‘єси кожен персонаж твору здобув істину і пізнав щастя, а Сигізмундо став зразковим правителем. Усі збагнули: вільною людину роблять любов, доброта і милосердя. Отже, драма Кальдерона «Життя — це сон» є складним синтезом філософських ідей, міфологічних сюжетів, легенд, фольклорних мотивів, релігійних вірувань, адаптованих Кальдероном згідно з ідеологією та поетикою його епохи, його власними етичними та естетичними ідеалами.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Зарубіжна література