X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Микола Гоголь - Героїчний образ Тараса Бульби

Завантажити презентацію

Микола Гоголь - Героїчний образ Тараса Бульби

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Героїчний образ Тараса Бульби

Слайд 2

Нехай до тебе прийде Україна І вкаже місце, де твоя калина… Воскресайте, камінні душі, Розчиняйте серце і чоло, Щоб не сказали про вас грядущі: Їх на землі не було…

Слайд 3

Микола Васильович Гоголь багато займався вивченням історії. Особливо велику увагу письменника звернула Запорізька Січ - перше в Європі демократична “держава”. Зображенню складного й суперечливого періоду української історії й присвячена повість Гоголя “Тарас Бульба”. 

Слайд 4

Запорізька Січ, дивовижний суспільний лад, відомий світовій науці як козацька християнська республіка, а запорозькі козаки — бойова сила, сформована на демократичних засадах самим народом. Січ була у всіх на вустах, про неї говорили як про якесь царство волі і права, про неї співали кобзарі, складали пісні й легенди. Це був оплот козацтва в Україні. Сюди з усієї України тікали старі й молоді козаки, шукаючи притулку від ганьби, загоюючи рани. З самого початку свого існування Запорозька Січ була осередком волелюбності, звідси, по суті, починалися всі виступи проти поневолювачів. «Запорозька Січ — то гніздо, звідки вилітають усі ті горді та міцні, як леви, звідки розливається воля й козацтво на всю Україну».

Слайд 5

Слайд 6

КОЗАК –вільна людина, прикордонник, охоронець ПАТРІОТ- людина, яка віддано любить свою батьківщину. Слова і поняття : бродники, Дике поле, Запоріжжя, уходи, отаман, ватаги, січі, лук, спис, шабля «ординка», рушниця, бойова сокира, булава, пернач, шанці, каптан, шаровари,

Слайд 7

Крилаті вислови про козаків "Без гетьмана військо гине", "Козак з бідою, як риба з водою", "Козак із пригоршні нап'ється, а з долоні пообідає", "Козацькому роду нема переводу", "Терпи, козаче, отаманом будеш", "Не той козак, що за водою пливе, а той, що проти води", "Хліб та вода - то козацька їда».

Слайд 8

Для того щоб утримувати багатотисячне військо, одягнути й нагодувати його, забезпечити військовим обладунком, потрібна була праця багатьох людей: тут добували руду, вугілля, випасали череди волів, коней, споруджувалися човни, підводи. При в'їзді в Січ Бульбу та його синів "оглушили п'ятдесят ковальських молотів, що били в двадцяти п'яти кузнях". Могутні кожум'яки "м'яли своїми дужими руками волячі шкури", "крамарі під ятками сиділи з купами кременів, кресалами й порохом"

Слайд 9

Слайд 10

Всі козаки, без винятку, підкорялися суворим звичаям та законам, що панували в Січі. "Коли козак прокрався, потяг яку-небудь дрібничку, це вже вважалося ганьбою для всього козацтва: його, як безчесного, прив'язували до ганебного стовпа". "Боржника, що не сплачував, приковували ланцюгом до гармати".

Слайд 11

Найстрашніша кара була за вбивство: "тут-таки, при ньому, викопували яму, спускали туди живого убивця й на нього поставили труну з тілом убитого, а потім обох засипали землею". Найпершим законом в Січі вважали вірність вітчизні й вірі. За зраду вітчизни й товаришів Тарас Бульба вбиває свого сина

Слайд 12

Тарас Бульба — головний герой однойменної повісті М. Гоголя. Це запорізький полковник, що втілив у собі кращі риси українського козацтва. Відомий російський критик писав: «Хто такий Тарас Бульба? Герой, представник життя цілого народу, цілого політичного суспільства у відому епоху життя».

Слайд 13

Ми знайомимо з Тарасом Бульбою у мирній домашній обстановці, під час невеликого перепочинку головного героя між ратними подвигами. Гордість у Бульби викликають сини Остап і Андрій, що приїхали додому з навчання. Тарас вважає, що духовне утворення - це лише частина необхідного парубку утворення. Головне ж - бойове навчання в умовах Запорізької Січі.

Слайд 14

Тарас Бульба – полковник, один із представників командного складу козацтва. Він є втіленням ратного духу січовиків. Бульба з величезною любов’ю ставиться до своїх товаришів-запорожців, глибоко поважає звичаї Січі й не відступає від них ні на йоту.

Слайд 15

Характер Тараса Бульби особливо яскраво розкривається в розділах повісті, що розповідають про бойові дії запорізьких козаків проти польських військ.

Слайд 16

У сцені синовбивства ми бачимо велич характеру Тараса Бульби. Воля вітчизни й козацька честь для нього – найголовніші поняття в житті, і вони сильніше батьківських почуттів. Тому, перемагаючи власну любов до сина, Бульба вбиває Андрія. Тепер ніхто не зможе докорити Тараса в зневазі лицарськими ідеалами Запорізької Січі. Але й самому Бульбі довелося незабаром загинути.

Слайд 17

Великого значення надавали Тарас Бульба та його бойові побратими цьому поняттю - товариство. Все могли віддати, забути про власну користь, про рідних, а товариство не могли зрадити ніколи. Тому й перемагає їхній дух, тим вони й сильні. Такими героями й пишалася українська земля.

Слайд 18

Читача глибоко торкає сцена загибелі головного героя: гинучи у вогні, Тарас звертається до своїх товаришів-запорожців зі словами напуття. Він спокійно стежить за тим, як спливають його запорожці. Тут Тарас Бульба видний у всій цілісності й могутній силі свого характеру.

Слайд 19

Тарас Бульба на цілі десятиліття став втіленням образа борця за незалежність, вірного запорізьким традиціям, непохитного, упевненого в остаточній перемозі над ворогом.

Слайд 20

Образ Тараса Бульби може бути витлумачений і алегорично: старий Тарас – це втілення стародавніх ідеалів січового лицарства, Андрий – втілення поглядів нестійкої частини козацтва, схильної до компромісів і прямого зрадництва.

Слайд 21

Головні герої повісті «Тарас Бульба», «хоч і гинуть фізично, залишаються в народній пам’яті безсмертними, бо переконані, що «не загине жодна великодушна справа». Помираючи, козаки розуміють, що боротьба не закінчена, що смерть їхня не даремна, а потрібна для майбутньої перемоги. У цій вірі у безсмертя народу — справжній оптимізм повісті, її героїчний пафос, народне, життєстверджуюче начало.

Слайд 22

Усьому світові М. Гоголь довів, що є Україна і українці як нація, а не жителі південних окраїн, «малороси» чи «хохли».

Слайд 23

Отже, Тарас Бульба — народний герой, що втілив у собі кращі риси запорізького козацтва, силу і волелюбність українського народу

Слайд 24

Пам’ятка «Складання сенкана» 1. Сенкан – п `ятирядковий неримований вірш. 2. Останній рядок може бути окремим реченням. 3. Сенкан може бути присвячений різним темам. 4. Кількість слів: Один іменник, Два прикметника і більше, Дієслово чи опис дії – 3 і більше, Фраза, яка передає особисте ставлення, Іменник одного ряду або ціле речення

Слайд 25

Зразок сенкана Тарас Бульба Тарас – мужній, добрий, самовідданий; рятує, допомагає, розуміє, захищає. Я заздрю твоєму великому серцю! Ти – справжня Людина!

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Зарубіжна література