X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Югославія у другій половині 20 століття

Завантажити презентацію

Югославія у другій половині 20 століття

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Югославія у 2 половині ХХ століття

Слайд 2

Соціалістична Федеративна Республіка Югославія Соціалістична Федеративна Республіка Югославія (СФРЮ) — держава, що існувала в 1945-1992 рр.. в південно-східній Європі, на півдні і заході Балканського півострова. СФРЮ межувала з Італією і Австрією на північному заході, Угорщиною на північному сході, Румунією і Болгарією на сході, Грецією на півдні, з Албанією на південному заході. Країна складалася з шести республік: Словенія; Хорватія; Боснія і Герцеговина; Сербія: Центральна Сербія, Косово, Воєводина; Чорногорія; Македонія. Герб Югославії Прапор Югославії

Слайд 3

«Велика Югославія Після війни Йосип Броз Тіто (прем'єр-міністр Югославії з 7 березня 1945 року) передбачав створення «Великої Югославії» в рамках реалізації планів створення Балканської Федерації, які розглядалися їм спільно зі Сталіним і Дімітровим. Тіто розраховував сформувати соціалістичну федерацію з центральною владою Белграда з території «Першої Югославії», а також Болгарії та Албанії в якості федеральних республік. Хоча після смерті Сталіна відносини з СРСР покращилися, Югославія не стала членом Організації Варшавського договору, а навпаки, на противагу їй створила Рух неприєднання. У роки правління Тіто Югославія виконувала роль посередника між Заходом і найбільш одіозними комуністичними режимами (маоїстським Китаєм). Проект Балканскої федерації і «Великої Югославії» Йо сип Броз Тіто

Слайд 4

Зміна території Югославії в 1941-1947 роках

Слайд 5

Комуністична Югославія 1946 офіційно визнавано Югославію федеративною республікою, що складалася з шести союзних республік - Сербії, Хорватії, Словенії, Боснії і Герцеговини, Македонії та Чорногорії. Уряд націоналізував значну частку приватних підприємств і приступив до реалізації п'ятирічного плану (1947-1951) за радянською моделлю, роблячи опір на розвиток важкої промисловості. Великі землеволодіння та сільськогосподарські підприємства, що належали німцям, були конфісковані; близько половини цієї землі отримали селяни, а інша половина перейшла у власність державних агрогосподарств і лісгоспів. Були заборонені некомуністичні політичні організації, діяльність Православної та Католицької церков обмежена, а майно конфісковано. Алоізій Степінац, католицький архієпископ Загреба, був поміщений у в'язницю за звинуваченням у співпраці з усташами.

Слайд 6

Здавалося, що Югославія тісно співпрацює з СРСР, але між країнами назрівав конфлікт. Хоча Тіто був переконаним комуністами, він не завжди виконував накази Москви. У роки війни партизани одержували відносно невелику підтримку від СРСР, а в повоєнні роки, незважаючи на обіцянки Сталіна, він не чинив достатньої економічної допомоги Югославії. Активна зовнішня політика Тіто не завжди подобалася Сталіну. Тіто оформив митний союз з Албанією, підтримував комуністів у громадянській війні в Греції і вів дискусію з болгарами про можливість створення Балканської федерації. 28 червня 1948 накопичені протягом тривалого часу протиріччя прорвалися назовні після того, як новостворене Комуністичне інформаційне бюро комуністичних і робочих партій (Комінформ, 1947-1956) у своїй резолюції засудила Тіто і Комуністичну партію Югославії (КПЮ) за ревізіонізм, троцькізм та інші ідеологічні помилки. У період між розривом відносин в 1948 і смертю Сталіна у 1953 торгівля між Югославією та країнами радянського блоку фактично припинилася, кордони Югославії постійно порушувалися, а в комуністичних державах Східної Європи проводилися чистки із звинуваченнями в тітоїзму. Після розриву відносин із СРСР Югославія отримала свободу в розробці планів власного шляху будівництва соціалістичного суспільства. Починаючи з 1950 уряд приступив до децентралізації економічного планування та створенню робочих рад, які брали участь в управлінні промисловими підприємствами. У 1951 реалізація програми колективізації сільського господарства була припинена, а в 1953 і зовсім зупинена.

Слайд 7

У 1950-ті роки у зовнішній політиці Югославії стався ряд важливих змін. Швидко розширювалася торгівля з країнами Заходу; в 1951 Югославія уклала договір з США про військову допомогу. Покращилися також відносини з Грецією, а в 1953 Югославія підписала договори про дружбу і співпрацю з Грецією і Туреччиною, які в 1954 були доповнені 20-річним оборонним союзом. У 1954 був врегульований спір з Італією про Трієсті. Після смерті Сталіна з боку СРСР робилися спроби поліпшити відносини з Югославією. У 1955 М.С.Хрущов і інші радянські керівники відвідали Белград і підписали декларацію, урочисто проголосили "взаємоповагауі невтручання у внутрішні справи" і констатувати той факт, що "розмаїття конкретних форм побудови соціалізму є виключно справою народів різних країн". У 1956 Хрущов засудив сталінізм; в країнах радянського блоку почалася реабілітація осіб, що звинувачувалися раніше в тітоїзму. Тим часом Тіто приступив до здійснення головної кампанії у своїй зовнішній політиці, послідовно проводячи третій напрямок. Він розвивав тісні відносини із знову виникли неприєднаними країнами, відвідавши в 1955 Індію і Єгипет. У наступному році в Югославії відбулася зустріч Тіто з єгипетським керівником Гамаль Абдель Насером і індійським лідером Джавахарлалом Неру, які заявили про підтримку принципів мирного співіснування між державами, роззброєння і припинення курсу на посилення політичних блоків. У 1961 приєдналися держави, що стали організованою групою, провели в Белграді свою першу конференцію на найвищому рівні.

Слайд 8

Усередині Югославії політична стабільність досягалася зі складножами. У 1953 Комуністична партія була перейменована в Союз комуністів Югославії (СКЮ) в надії, що ідеологічне керівництво в Югославії гратиме менш авторитарну роль, ніж в СРСР за Сталіна. Тим не менше деякі інтелектуали піддавали режим критиці. Найбільш відомим критиком став Мілован Джілас, у минулому найближчий помічник Тіто. Джилас стверджував, що комуністи замість передачі влади робочим провели лише заміну старого правлячого класу "новим класом" партійних функціонерів. У 1956 він був підданий тюремному ув'язненню, в 1966 амністований. На початку 1960-х років відбулася часткова лібералізація режиму. Тільки в 1963 уряд звільнив з в'язниць майже 2500 політичних в'язнів. Економічні реформи, що почалися в 1965, прискорили темпи економічної децентралізації і самоврядування. Робочим радам надавалася велика свобода від державного контролю в управлінні своїми підприємствами, а опора на ринкові механізми посилила вплив югославських споживачів на ухвалення економічних рішень.

Слайд 9

Югославія прагнула також послабити напруженість у Східній Європі. У 1963 Югославія і Румунія виступили зі спільним закликом перетворити Балкани в без'ядерну зону миру і співпраці, а також уклали угоду про спільне будівництво електростанції і судноплавного шлюзу поблизу Залізних Воріт на Дунаї. Коли в 1964 відносини між СРСР і Румунією опинилися на межі розриву, Тіто відвідав обидві країни, щоб переконати їх у необхідності компромісу. Тіто виступив із засудженням широкомасштабної інтервенції країн Варшавського Договору в Чехословаччині в серпні 1968. Легкість, з якою СРСР і його союзники окупували Чехословаччину, виявила власну військову слабкість Югославії; в результаті були створені територіальні сили оборони, свого роду національна гвардія, яка повинна була вести партизанську боротьбу в разі радянського вторгнення в Югославію.

Слайд 10

Однією з найбільш серйозних внутрішніх проблем Тіто стала напруженість у відносинах між різними етнічними групами в Югославії. До їх антагонізму, що має глибокі історичні корені, а також до обтяжливим спогадами про вбивства під час Другої світової війни додалися економічні тертя між відносно розвиненими північно-західними республіками Хорватією та Словенією і бідними республіками півдня і сходу. Щоб забезпечити поділ влади між представниками всіх основних національностей, Тіто реорганізував у 1969 структуру керівництва СКЮ. В кінці 1971 хорватські студенти влаштували демонстрацію на підтримку більш широкої політичної та економічної автономії Хорватії. У відповідь Тіто провів чистку хорватського партійного апарату. У Сербії він здійснив аналогічну чистку в 1972-1973.

Слайд 11

У 1971 був заснований колегіальний орган (Президія СФРЮ), щоб забезпечити представництво всіх основних національностей на вищому рівні управління державою. Нова конституція 1974 затвердила цю систему і спростила її. Тіто зберігав пост президента без обмеження строку мандата, але після його смерті всі функції управління державою повинні були перейти до колективного президентства, члени якого повинні були щорічно змінювати один одного на посту глави держави.

Слайд 12

Деякі спостерігачі передбачали крах югославської держави після смерті Тіто. Незважаючи на багато реформ, тітоістська Югославія зберігала деякі риси сталінізму. Після смерті Тіто (1980) Сербія все частіше намагалася повторно провести централізацію країни, вже рухалася у напрямку своєрідної конфедерації, передбаченої тітоістською конституцією 1974. У 1987 Сербія отримала активного лідера в особі Слободана Мілошевича - нового глави Союзу комуністів Сербії. Спроби Мілошевича спочатку ліквідувати автономію Косова і Воєводини, управління якими з 1989 велося безпосередньо з Белграда, а потім акції проти Словенії і Хорватії призвели до дестабілізації становища в Югославії. Ці події прискорили ліквідацію Союзу комуністів Югославії і рух до незалежності у всіх республіках, за винятком Сербії і Чорногорії. У самій Сербії Мілошевич все більше стикався з опозицією національних меншин, в першу чергу албанців і боснійських мусульман Санджака, а також лібералів. Опозиція зміцніла і в Чорногорії.

Слайд 13

Слайд 14

Слайд 15

У 1991 чотири з шести республік проголосили незалежність. У відповідь Мілошевич зробив військові дії проти Словенії (у червні 1991), Хорватії (з вересня по грудень 1991), Боснії і Герцеговині (березень 1992 - грудень 1995). Ці війни привели до значних людських втрат, масових переміщень цивільного населення і руйнувань, але не до військової перемоги. У Хорватії, а також у Боснії та Герцеговині сербські нерегулярні війська і югославська народна армія приступили до захоплення територій, вбивствам чи депортації осіб іншої національності, приступивши тим самим до реалізації свого плану створення Великої Сербської держави. У квітні 1992 Мілошевич вирішив створити із залишків колишньої федерації Союзну Республіку Югославію в складі Сербії і Чорногорії. Однак у травні Рада безпеки ООН ввела проти Югославії жорсткі санкції через її агресії проти Боснії та Герцеговини. Коли ці санкції вступили в дію, громадянин США Мілан Панич був призначений на декоративний по суті пост прем'єр-міністра. Цей акт не привів до поліпшення міжнародного становища Югославії, так і без того непроста ситуація в Боснії продовжувала погіршуватися. У вересні Генеральна асамблея ООН проголосувала за виключення Югославії з свого складу, тому Сербія і Чорногорія були змушені сподіватися лише на власні сили.

Слайд 16

Розпад Югославії У ході громадянської війни і розпаду від Великої Югославії в кінці XX століття відділилися чотири з шести союзних республік (Словенія, Хорватія, Боснія і Герцеговина, Македонія). Тоді ж на територію спочатку Боснії і Герцеговини, а потім автономного краю Косово були введені миротворчі сили ООН під керівництвом США. У Косово, під приводом врегулювання згідно з мандатом ООН міжетнічного конфлікту між сербським та албанським населенням, США і їх союзники провели військову операцію по захопленню і фактичному відділенню від Югославії і Сербії цього автономного краю, який опинився під протекторатом ООН. Тим часом Югославія, в якій на початку XXI століття залишалося дві республіки, перетворилася в Малу Югославію (Сербію і Чорногорію). На сьогоднішній день, після проведення референдуму про незалежність у Чорногорії, останні залишки колишньої федерації пішли в історію, Сербія і Чорногорія також стали незалежними державами.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Всесвітня історія