X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
З історії слов' янських мов

Завантажити презентацію

З історії слов' янських мов

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Дерево мов

Слайд 2

З історії походження східнословянських мов Та звідки ж воно, оце слово, Ніколи, здається, не чуте? Ну просто не слово, а чудо – Та звідки ж воно, оце слово, Таке таємниче, неждане. Таке невловиме, жадане Зійшло у свідомості слово… Індоєвропейська мовна сім'я Слов'янська група Українська Російська Білоруська

Слайд 3

Перший історик давньої слов’янської писемності болгарський книжник і учений Чорногорець Храбр (Х ст.) у книзі „Сказання про письмена” розповідає про два етапи розвитку слов’янського письма. Перший етап – коли ще слов’яни були язичниками, і читали та ворожили за допомогою рисок та зарубок. Другий етап – після прийняття християнства, коли вони почали писати римськими та грецькими письменами. Але це письмо не було пристосоване до слов’янської мови. Етапи розвитку слов'янського письма

Слайд 4

Два різновиди писемних знаків Кирилиця Глаголиця Оригінальна система слов’янської писемності, складна творча переробка грецького алфавіту. Азбука кирилиці складалася з 43 літер, зокрема з 24 грецьких і 19 оригінальних слов’янських знаків. Графіка такої азбуки була близькою грецькому та візантійському алфавіту. Від „глагол” – слово… Вважається давнішим письмом, але і досі не існує єдиної думки щодо походження. Азбука складалася з 39 літер, які мали дуже складне накреслення у вигляді кружечків і петельок, з’єднаних між собою.

Слайд 5

Рукописи Х - ХІ століття були написані двома різними абетками... Київські листки, написані глаголицею Палімпсести Остромирове Євангеліє (1057 р.) (написане кирилицею)

Слайд 6

Кириличний алфавіт Почав широко використовуватись з ХІ століття в художній і світській літературі східних слов’ян. БОЛГАРІЯ 865 РІК - ПРИЙНЯТТЯ ХРИСТИЯНСТВА ІХ - Х СТ. - ЦЕНТР СЛОВ'ЯНСЬКОЇ ПИСЕМНОСТІ (ВИКОРИСТАННЯ СТАРОСЛОВ'ЯНСЬКОЇ МОВИ)

Слайд 7

СПІВІСНУВАННЯ ДВОХ МОВ Давньоруська Старослов'янська Вживалася переважно в церковній сфері… Вживалася для укладання державно-юридичних законів („Руська правда”), велися ділові документи й писалися художні твори („Слово о полку Ігоревім”)…

Слайд 8

Етапи кириличного алфавіту Устав Напівустав Скоропис Чітке, каліграфічне накреслення літер, кожна з яких писалась окремо, ставилася перпендикулярно до рядка, мала геометричний вигляд. Спрощення геометричного вигляду літер: написання їх з нахилом, допускання скорочення слів (середина ХІV ст.) Заокруглена форма букв, зв’язне їх написання, винесення окремих з них понад рядком. ХVІ ст. - поява друкарства і друкованого алфавіту на основі напівуставу. Перша друкована книга „Апостол” – Москва, 1564 рік. В Україні – у Львові в 1574 році друкарем Іваном Федоровим.

Слайд 9

Х-ХІ століття - спільна писемна мова - старослов'янська. Три групи слов'янських мов Східна Західна Південна Російська Білоруська Українська І мене в сім’ї великій, В сім’ї вольній, новій, Не забудьте пом’янути Незлим тихим словом. И меня в семье великой, В семье вольной, новой, Не забудьте – помяните Добрым тихим словом. І мяне в сям’ї вялікай, Сям’ї вольной, новай Памянуць вы не забудзьце Нязлым ціхім словам.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Українська мова