X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
НЕОЛОГІЗМИ, ЇХ СТИЛІСТИЧНІ ФУНКЦІЇ

Завантажити презентацію

НЕОЛОГІЗМИ, ЇХ СТИЛІСТИЧНІ ФУНКЦІЇ

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

НЕОЛОГІЗМИ, ЇХ СТИЛІСТИЧНІ ФУНКЦІЇ

Слайд 2

1. Повесіння парує, ряхтить і підходить до самої хати; Ти й сам був наструнчений, немов орган… (А. Малишко). Прочитайте речення. Знайдіть неологізми. Яку стилістичну роль вони виконують?

Слайд 3

Неологізми — слова, якими оновлюється лексика відповідно до нових потреб суспільства (парламент, мерія, бізнес-клуб, Інтернет-кафе) або творчих намірів письменника (зорехмарний ряд, води сніготалі); вони не належать до активного словникового запасу мови, принаймні до того часу, поки остаточно не засвояться мовою і не втратять відтінку свіжості й незвичності.

Слайд 4

Прочитайте неологізми. Складіть із ними речення. Спонсор, менеджмент, вірусологія, лесезнавство, біонавти, багатотиражна, профвідпустка, гвардія.

Слайд 5

Тренувальні вправи Прочитайте індивідуальні неологізми. Складіть із ними словосполучення. Дзвінкостеблий, живоносне, цвіть, розпрозорилась, колисково, майбуття, широкополий, крутоберегий, самодзвонний, сивінь, високочолий, медоцвіт.

Слайд 6

1. Не дивися так привітно, яблуневоцвітно (П. Тичина). 2. Не милуй мене шовково, Ясносоколово (П. Тичина). 3. Сестру я Вашу так любив — Дитинно злотоцінно (П. Тичина). Перепишіть речення. Зверніть увагу на авторські неологізми. Як вони впливають на стиль?

Слайд 7

1. Ходить полем молодистим, Гонить хвилю з краю в край Золотистий, колосистий, Яровистий урожай. (А. Малишко) Виразно прочитайте речення. Знайдіть у них авторські неологізми. Яка їх стилістична роль? 2–3 речення (на вибір) запишіть. Визначте тип і вид виписаних вами речень.

Слайд 8

2. Ти нам дав і віру й сили, Краю мій багрянокрилий. (В. Сосюра)

Слайд 9

3. Послухай пісню, що в блакиті Летить, як сокіл-яснозір. (М. Рильський)

Слайд 10

Систематизація й узагальнення засвоєного на уроці 1. Що називається неологізмами? 2. Наведіть приклади загальновживаних і індивідуальних неологізмів. 3. Як утворюються неологізми? 4. Яку стилістичну роль вони відіграють?

Слайд 11

Домашнє завдання Підберіть найбільш поширені загальновживані неологізми, що відносяться: а) до громадсько-політичного життя; б) науки і техніки; в) медицини; г) культури. Перепишіть речення. Знайдіть індивідуальні неологізми і поясніть їх стилістичну роль.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Українська мова