X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
ЛЕКСИКО-СТИЛІСТИЧНІ СИНОНІМИ ТА ЇХ ВИДИ

Завантажити презентацію

ЛЕКСИКО-СТИЛІСТИЧНІ СИНОНІМИ ТА ЇХ ВИДИ

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

ЛЕКСИКО-СТИЛІСТИЧНІ СИНОНІМИ ТА ЇХ ВИДИ

Слайд 2

Наведіть приклади лексико-стилістичних синонімів. Виразно прочитайте речення. До виділених слів підберіть синоніми. Поясніть авторський їх добір.

Слайд 3

1. Ліс співа то грізно, то шовково, Як морська безсмертна глибина,— Не одно ж там розцвілося слово, Запалала пісня не одна (М. Рильський). Виразно прочитайте речення. Визначте стилістичну роль переносного слововживання. Які тропи зустрілися в реченнях? Запишіть речення і поясніть розділові знаки.

Слайд 4

3. Ридма ридають хвилі, а морю пишуть ріки, що води їх сміються від сонця і вітрів (П. Тичина).

Слайд 5

Прочитайте речення. Зверніть увагу, як М. Коцюбинський працював над словом, зокрема, підбираючи синоніми (у дужках подано перший варіант). 1. По цій коротенькій прелюдії, виконаній з обох сторін однаковим тоном (одним голосом), знялася ціла буря голосів. 2. Вечір за вечором просиджували вони з Гафійкою у прибраній (чистій), немов на Великдень, хаті, в чистій одежі.

Слайд 6

3. Тимчасом рій згадок викликав у пам’яті давно забуті обличчя й події, колись пережиті почуття (емоції). 4. Вона не могла з певністю сказати, чи то був сон, чи привид (галюцинації). 5. При повній (абсолютній) тиші в повітрі, густий гай легко затримав зібране за день тепло.

Слайд 7

1. Вмирає все в житті, та не вмирає слово… Із небом розмовля, з землею гомонить (А. Малишко). Перепишіть речення. Які тропи з стилістичною метою використані в них? Складіть схему останнього речення.

Слайд 8

2. Думаю, що у сильних духом людей страждання повинні перековуватись у мужність. Читаю Лесю Українку. І якось глибше розумію її, ніж розумів до цього часу (С. Будний).

Слайд 9

3. Слався ж вовіки на селах і в городах Бронзовим сяйвом у древнім гербі хліборобів — Найіменитіших аристократів труда (С. Олійник).

Слайд 10

1. Гарний. 2. Ненадійний. 3. Старий. 4. Гілястий. 5. Сумний. 6. Чудовий. 7. Товстий. 8. Старанний. 9. Змерзлий. Користуючись довідкою, до кожного з поданих прикметників підберіть по кілька синонімів і запишіть їх у вигляді синонімічних груп. Поясніть відтінки в їх значеннях, утворіть з кількома групами словосполучення.

Слайд 11

Запишіть речення, підібравши синоніми (що стоять у дужках), які найбільше підходять за змістом. 1. Усі (трудящі, працівники, трудівники) нашої фірми своєчасно подали звіти. 2. За статтю до молодіжної газети я одержав (плату, гонорар). 3. Дрохви дуже (боягузливі, лякливі, полохливі, боязкі).

Слайд 12

Домашнє завдання (на вибір) Письмово доведіть (з наведенням прикладів), що наявність синонімів допомагає урізноманітнити мовлення, уникнути повторів слів, найточніше і виразніше висловити думки і почуття. Творчо використовуючи лексико-стилістичні синоніми різних видів, напишіть міні-твір на вільну тему.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Українська мова