X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Володимир Дрозд "Ирій"

Завантажити презентацію

Володимир Дрозд "Ирій"

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

В. Дрозд «Ирій»

Слайд 2

Портфоліо письменника: Прізвище при народженні: Дрозд Володимир Григорович Дата народження: 25 серпня 1939 Місце народження: с. Петрушин Чернігівської області Дата смерті: 23 жовтня 2003р. Місце смерті: Київ Національність: українець Мова творів: українська Рід діяльності: письменник Роки активності: 1959 –2003 Жанри: оповідання, новели, повісті

Слайд 3

Він був далекоглядний аж мовби не по-людськи, бо мав якісь екстрасенсорні здібності: багато що передбачав і у дрібницях, і у значних речах... І. Жиленко, дружина

Слайд 4

У художньому світі Володимира Дрозда все можна віднайти і відкрити: і веселу фантастику, і життєву, нерідко сувору, безжальну правду, і невичерпно багату поетичну фантазію. М. Жулинський

Слайд 5

Ми зустрічаємося тут(повість «Ирій») з барвистим, часом парадоксальним, алогічним, як на перший погляд, світом казкових образів. Проте цього разу письменник кладе в основу твору не казку, не легенду, а традиційний всесвітньо відомий український гумор, власне, один з його найдавніших і найменш нині поширених жанрів — небилицю, нісенітницю. Микола Рудь

Слайд 6

Із творами В. Дрозда, такими, як повісті «Ирій», «Замглай», «Балада про Сластьона», «Самотній вовк», новели «Сонце», «Три чарівні перлини», «Білий кінь Шептало», зв’язані здобутки химерної прози, українського варіанту модного в літературі 70-х міфологізму. Потрібно зазначити, художня умовність у В. Дрозда цілком оригінальна, несилувана, вигадливо розкута, виростає із традицій національної» химерної» демонології — і літературної (В. Дрозд підкреслює вплив на нього Гоголя й Лесиної «Лісової пісні»), і фольклорної — казки, легенди, переказу, бувальщини, уламків слов’янської міфології, яка донині тримається «поліських лісів та боліт із усіма їхнім чортовинням». Повість «Ирій» була написана в 1974 році.

Слайд 7

В.Дрозд про виникнення ідеї химерної повісті «Ирій» : «Що ж до „Ирію”, то я пам’ятаю навіть день, коли мені спало на дум ку, що метофору можна „реалізувати”. І народилися реальні груші на вербі, і засвистів рак на березі — з цього починається „Ирій”. Але „осенило”, звичайно, в результаті захопленого входження в світ народної поезії — неповторний і парадоксальний, в чомусь архісучасний і водночас такий давній світ…».

Слайд 8

Тема: розповідь про життя людей сучасного колгоспного села, їх турботи й прагнення у перші повоєнні роки.

Слайд 9

Ідея: возвеличення молодої людини (Михайло Решето), яка перемагає в боротьбі з міщанськими пережитками.

Слайд 10

Основна думка: в житті кожної людини є вічне і швидкоплинне.

Слайд 11

Жанр: весела, іронічно-химерна повість. Химерний – означає дивний, фантастичний. Химерна проза — значний за обсягом прозовий твір, у якому розповідається про неймовірні події, де реальне поєднується з фантастичним, умовним; засоби іронії, гротеску, театральності - з елементами фольклорної та міфологічної поетики. У "химерних" творах відбуваються дивовижні метаморфози з персонажами, зміщення подій у часі й просторі.

Слайд 12

Ознаки химерної прози: *Використання міфів. *Міф не має хронотопу(часопростору). *Присутність химерних образів. *Межу між світом реальним та ірреальним стерто. Особливості твору: а) письменник кладе в основу твору не казку, не легенду, традиційний — всесвітньо знаний український гумор, власне, один його найдавніший і найменш нині розширених жанрів — небилицю, нісенітницю. б) В. Дрозд сміливо з’єднує химернії давньої народної небилиці із не менш щедрим внутрішнім світом нашого сучасного підлітка.

Слайд 13

Грецьке слово «химерний» означає вигадливий, фантастичний, неправдоподібний, дивовижний. Реалізм у «химерній» повісті вдало поєднується з умовністю, засоби гротеску, сміху, іронії — з образами-символами, елементами фольклорної та міфологічної поетики. Точка зору оповідача на все, що відбувається, філософсько-фантастична, тобто попри притаманну казковість, у ній міститься глибока життєва мудрість. Особливості химерного твору: Словник: Іронія — тонке приховане глузування, насмішка, що криється за позитивними висловлюваннями про особу чи явище.

Слайд 14

Композиція: Твір складається з восьми частин: - «Зелена корова Манька»; - «Вечірня прогулянка по Ирію»; - «Солом’янини»; - «Винарія дядька Дениса»; - «Чудище Собанеревої гори»; - «Любовна драма Михайла Решета»; - «Перелітні птахи»; - «Наукова експедиція на Кукуріківщину».

Слайд 15

Композиція: Експозиція: знайомство з головним героєм твору Михайлом Решетилом, його матір’ю, родичами. Зав’язка: «відліт» Михайла в Ирій. Кульмінація: рішення хлопця вирушити в експедицію аби не відступати перед труднощами, довести собі, що він — людина; виконати наказ матері — знайти справжню батьківську могилу. Розв’язка: вирушення експедиції у подорож на Кукуріківщину.

Слайд 16

Особливості назви твору: Пакульський хлопець Михайло Решетило відлітає в Ирій (Ирієм називається перша зупинка «відльоту» автобіографічного героя, містечко, куди його, підлітка, забирають дядько та тітка закінчувати школу). Пакуль — місце, звідки бере початок і де завершується містерія людського життя Дроздового героя.

Слайд 17

Ирій (ірей, вирій) (чеськ. Irij, польськ. Wyraj) — в слов’янській міфології потойбічний світ, підземна країна чи південні краї, куди птиці відлітають на зиму, казкова країна, незвідана країна за невідомими морями. Рай у слов’ян. Словник:

Слайд 18

Що таке Ирій для Михайла Решета: -«Ирій — це казкова країна, де ніколи не буває зими, де сонце днює і ночує на ясно-зелених пагорбах…»; - «Ирій — це край, звідки дме теплий вітер, приносить відлигу у найлютіші морози»; - «Ирій — це країна морозива в крихких хрустлитвих відерцях…»; - «Ирій — це країна, звідки кінщик привозить щотижня нові кінофільми, а бібліотекар — книги і де ці кінофільми знімаються, а книги пишуть та друкуються незбагнене розумними й освіченими людьми»; - «Ирій» — це країна, де існує насправжки те ідеально прекрасне життя; - «Ирій» — це країна твого майбутнього»

Слайд 19

Характеристика образу Михайла Решета: 1. Михайло Решето — звичайний пакульський підліток. 2. Портрет і зовнішність хлопця 3. Риси характеру героя: а)чесність і порядність; б) відкритість та доброта; в) гуманність і благородство; г) працьовитість та відповідальність; ґ) щирість і порядність. 4. Головний персонаж твору «Ирій»: а)прагнення до високого покликання; б)має власну думку і може обґрунтовано її висловити; в)здатен на самопожертву; г) вміння любити і сприймати це щире почуття; ґ) вболівання за долю інших; д) шанобливість і повага до матері, родини Солом'яників. 5. Ирійський пакулець — сучасна людина.

Слайд 20

Матеріали до характеристики Михайла: Підліток Михайло Решето, який втратив на війні батька, живе на материні нелегкі трудодні, усім єством своєї чистої душі воює за людяність за добро й красу, за те, що ми називаємо високими ідеалами, воює супроти потвор, породжених міщанством. У цій боротьбі Михайло Решето не самотній. На його боці правда нашого нового життя, правда наших ідей, глибоко, з молоком матері, з першим друкованим словом, з першим напутнім словом учителя засвоєна підлітком. На його боці — народжені нашими прекрасним часом нові люди тієї епохи Паровозники.

Слайд 21

Матеріали до характеристики Михайла: Головний герой повісті «Ирій» — Михайло Решето належить до них хлопчаків, які горобця можуть назвати дрофичем, а курку — страусом. Їхня уява щедра від природи, від колискової. Герой народних нісенітниць, людина весела і вдатлива, що нагадує дечим барона Мюнхаузена, уміє витягати себе за чуба з болота, спуститися з неба, доточуючи вірьовку, на якій висить, уривками тої ж таки вірьовки, він спромагається на багато див, матір’ю яких є напрочуд плідна, розкута народна фантазія. У повісті «Ирій» Володимир Дрозд сміливо з’єднує химери давньої народної небилиці із не менш щедрим внутрішнім світом нашого сучасника-підлітка.

Слайд 22

Цитатна характеристика Михайла: 1."...дядько Денис зробить з мене людину..." 2."я перейшов у девятий ....Моє життя в ці роки- саме чекання ,передчуття празника, невимовно прекрасного й ідеально чистого.." 3."Майбутнє завжди було мені таким же реальним , як сьогоднішній день,а можливо,ще реальнішим..." 4." не думав про смерть як біль, як фізичне страждання; смерть- це політ, короткий, мов фотоспалах, з кручі в синю прірву ріки,-забуття..." 5."..Нема в світі нічого страшнішого і підступнішого, аніж людські забобони.." 6."..- не в грошах щастя...Роботу свою любити , добрим до людей бути,бо за добро добром і віддячують,а за зло- злом..." 7."..Проте я був упертий, наче корова Манька.." 8." Я готувався до шкільної олімпіади , як досвідчений солдат готується до полкового огляду: старатливо, але спокійно, з певністю в собі..." 9." Майбутнє завжди було в мені, як і сьогоднішній день,а можливо,ще реальнішим..." 10."Наше красне письменство успішно розвивається, а театр поки що відстає від життя. Народ кличе на сцену. І я йду..."

Слайд 23

Така філософія життя! У житті немає нічого постійного. Усе змінюється, набирає нових форм. Під впливом обставин, оточення відбуваються зміни й у світогляді. Михайло почав відчувати, що він розіп’ятий між містом і селом: коли мешкав у селі, думав про місто, а в місті думає про село. «Пакуль, — говорить автор, — це його Ирій, доти, до кінця днів своїх повертатимешся, а повернувшись — знову рватимешся у широкі світи». І це характерно для юності, для сучасного покоління. Така філософія життя!

Слайд 24

«Незакінчені речення», 1-варіант 1.Найзаповітніша мрія Михайла –... 2. Рак, нарешті, у Жерелі... 3. Глибоку внутрішню культуру Михайло міг набути лише в ... 4. В бандеролі, загорнена в газетний папір, була... 5. Мама вражена, що син... 6. Усюди: за обіднім столом, по дорозі до школи, на уроках під партою, на печі, на багатокілометрових дистаціях Михайло... 7. Необхідно ставитися до своєї закоханості, як до... 8. З весною Михайла все більше вабив... 9. Михайло зненавидів хімію на все життя, бо... 10.Головне у житті, на думку Михайла, – ... 11. Пакуль – це країна, куди щовесни повертаються з сонячного Ирію... 12.Зав’язка у повісті «Ирій» В.Дрозда –

Слайд 25

«Незакінчені речення», 2-варіант 1.Михайло нетерпляче очікував все літо, як... 2.Мама запропонувала синові натрусити груш з ... 3.Михайло пообіцяв директорові, що все, що набуде в Ирії, віддасть... 4.Першого ж дня витягали Маньку з болота за допомогою... 5.Солом’яники очікували на газету з таблицею… 6.Родинна гордість тітки Дори – ... 7.Михайло, щоб продемонструвати свою незалежність, вистрибнув з автобуса... 8.Дядько Денис зачепив гніздо поштової скриньки і звідти випурхнула... 9. Дівчиною з календаря виявилася... 10.Тітка Дора найбільше ображалася, коли її називали... 11. «Пакуль – це твій...» 12. За жанром твір «Ирій» В.Дрозда –

Слайд 26

Відповіді: І варіант 1.Здобути освіту і стати актором. 2. Свиснув. 3. Ирію. 4. Корова Манька. 5. Цілує корову. 6. Читав. 7. Хвороби. 8.Пакуль. 9.Вчитель хімії його присоромила перед класом. 10. Чиста совість і любов до роботи. 11.Перелітні птахи. 12.Обіцянка дядька забрати Михайлика вчитися у місті. ІІ варіант 1.Рак свисне. 2. Верби. 3. Людям. 4. Тракторця. 5.Тиражу грошово-речової лотереї. 6.Золота брошка. 7. Сунувши руки до кишень. 8.Газета. 9. Відмінниця Клава з 9-А класу. 10.Федора з Пакуля. 11.Ирій. 12. «Химерна» повість.

Слайд 27

Літературний бліцдиктант І варіант 1. Де проживав Михайло Решето до дев’ятого класу? 2. Де повинен був свиснути рак? 3. Що рясно вродило на вербі? 4. Хто добре знався на поезії? 5. У що мав звичку перевтілюватися директор школи? 6. Яким способом Михайло врятував корову Маньку? 7. Що таке Ирій у розумінні Михайла? 8. Коли вперше закохався Михайло? 9. Чому Солом’яники з нетерпінням очікували газету? 10. Михайло переконув тітку, що не в грошах щастя, а в чім? 11. Коли Микола «почувся раком, якого кинуто в окріп»? 12. Що стікає з зими, по стрісі маминої хати «червоними ручаями»?

Слайд 28

Літературний бліцдиктант ІІ варіант 1. Якої масті була корова Манька? 2. Під пнем якого дерева перебував рак у річці? 3. Що сталося з грушами, які зірвав Михайло? 4. Звідки приїхав дядько Денис? 5. Михайло, забираючи документи зі школи, сказав директорові, що «народ кличе...»? 6. Хто був тимчасовим гостем у Пакулі? 7. Коли Михало почав писати вірші до шкільної стінгазети? 8. До чиїх ніг Михайло прихилив небо? 9. Хто першим побачив нове плаття тітки Дори? 10.Скільки раз на день неслися кури Андрія Гниди? 11.Коли, за словами Михайла, не потрібні будуть гроші? 12. Де була «резиденція» Михайла?

Слайд 29

Відповіді. І варіант. 1.У с.Пакуль. 2. У Жерелі. 3.Грушки. 4.Дядько Денис. 5.У чорнильницю. 6. За допомогою уявних крил, які Михайло намалював на спині корови. 7.Казкова країна. 8.У четвертому класі. 9.Там повинна бути надрукована таблиця тиражу грошово-речової лотереї. 10. Щоб по правді жити. 11.При спілкуванні з дівчиною «з календаря». 12. День. Відповіді. ІІ варіант. 1.Зеленої. 2.Вільхи. 3.Втекли з кошика знову на вербу. 4.З міста. 5. ...на сцену. 6.Михайло та корова Манька. 7. Після першого нещасливого кохання. 8. До учениці 9-А класу, у яку закохався. 9. Молоді тополі обабіч бульвару. 10. По сім раз на день. 11. При комунізмі.12. На печі за комином.

Слайд 30

Ю. Камишний «Земля і небо»

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Українська література