X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Тарас Шевченко. Рання творчість поета. "До Основ'яненка", "На вічну пам'ять Котляревському", "Думка"

Завантажити презентацію

Тарас Шевченко. Рання творчість поета. "До Основ'яненка", "На вічну пам'ять Котляревському", "Думка"

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Рання творчість Тараса Шевченка Перші поетичні твори Т. Шевченка належать до баладного й елегійного жанрів. Ранній, романтичний період поетичної творчості характеризується тематичним розмаїттям:

Слайд 2

Рання творчість Тараса Шевченка призначення поезії, місце й роль поета в суспільному житті (вірш «Думи мої, думи мої...», елегія «На вічну пам’ять Котляревському», послання «До Основ’яненка»);

Слайд 3

Рання творчість Тараса Шевченка пошуки щастя, конфлікт високої людської мрії та жорстокої дійсності (вірші-думки «Тече вода в синє море...», «Нащо мені чорні брови...», «Вітре буйний, вітре буйний!..»; балади «Причинна», «Тополя», «Утоплена»);

Слайд 4

Рання творчість Тараса Шевченка трагічна доля жінки-матері, зганьбленої паном-поміщиком (соціально-побутові поеми «Катерина», «Мар’яна-черниця», «Слепая»);

Слайд 5

Рання творчість Тараса Шевченка поетизація славного історичного минулого України: боротьба українського народу проти турецько-татарських нападників (історичні поеми «Іван Підкова», «Гамалія», «Тарасова ніч», послання«До Основ’яненка») і проти польсько-шляхетського поневолення (історична поема «Гайдамаки»).

Слайд 6

Рання творчість Тараса Шевченка «Н а вічну пам’ять Котляревському» У рік смерті І. Котляревського (1838) Т. Шевченко написав елегію «На вічну пам’ять Котляревському», у якій окреслив його визначальну роль у створенні нової української літератури, назвав «батьком», засвідчивши його безсмертя: Будеш, батьку, панувати, Поки живуть люди; Поки сонце з неба сяє, Тебе не забудуть!

Слайд 7

Рання творчість Тараса Шевченка Головний композиційний прийом зображення в елегії - розгорнутий художній паралелізм, який допомагає висловити ідею високого покликання митця. На тлі прекрасного україн-ського пейзажу із соловейком на калині та його співом, що зачаровує всіх, Шевченко в образній формі змальовує заслуги І. Котляревського в українській історії: Недавно, недавно у нас в Україні Старий Котляревський отак щебетав; Замовк, неборака, сиротами кинув І гори, і море, де перше витав...

Слайд 8

Рання творчість Тараса Шевченка «Д о Основ’яненка» Поштовхом до написання романтично-величального послання «До Основ’яненка» (1839) стала публікація в «Отечественных записках» нарису Г. Квітки Осно-в’яненка «Головатий (Нарис для історії Малоросії)», який справив на Т. Шевченка сильне враження.

Слайд 9

Рання творчість Тараса Шевченка Поет заохочував свого старшого побратима висвіт-лювати історико-героїчну, патріотичну тематику, спонукав відтворю-вати в усій величі героїку минулого України, щоб розбудити пасивних сучасників для боротьби за соціальне й національне розкріпачення народу, тим самим не розриваючи вісь безперерв-ності історичного часу:...А ти, батьку... Співай... Про Січ, про могили, ...щоб нехотя На весь світ почули, Що діялось в Україні, За що погибала, За що слава козацькая На всім світі стала!

Слайд 10

Рання творчість Тараса Шевченка Основні ідеї послання • минуле має дати відповідь на проблеми сучасності, щоб дізнатися, «чия правда, чия кривда / / / чиї ми діти», • заклик поета оспівувати героїчне минуле народу; • віра в безсмертя рідного народу, його мови, куль-тури.

Слайд 11

Рання творчість Тараса Шевченка Пантелеймон Куліш у листі до Т. Шевченка від 25 липня 1846 р. запропонував зробити ряд виправлень у посланні «До Основ’яненка»: «Ви підносите Головатого — особу не дуже важли-ву і мало відому народові й історикам. Чи не краще надрукувати: Наша пісня, наша дум а Не вмре, не загине: От де, лю ди, наша слава, Слава України!»

Слайд 12

Рання творчість Тараса Шевченка В оригіналі було: «Наш завзятий Головатий / / Не вмре, не загине». Як бачимо, Т. Шевченко прислухався до письменника- побратима, і нині ця фраза стала крилатою з таким початком: «Наша дума, наша пісня / / Не вмре, не загине...», утверджуючи безсмертя народу, його духо вн о ї спад- щини.

Слайд 13

Рання творчість Тараса Шевченка «Думка» («Н ащ о мені чорні брови ...») Тема пошуку людиною щастя, протиставлення високої людської мрії та жорстокої дійсності розкривається в ряді творів романтичного характеру, які поет назвав думками, в елегіях, у баладах.

Слайд 14

Рання творчість Тараса Шевченка Елегія «Думка» («Нащо мені чорні брови...») наповнена роздумами про долю молодої людини — вродливої дівчини-сироти з чорними бровами, карими очима, зрадженої «чорнявим», її наріканнями на долю, якої нема: «Нащо ж мені краса моя, / /Коли нема долі?»

Слайд 15

Рання творчість Тараса Шевченка За словами М. Рильського, «провідна риса поезії Т. Шевченка — музика, мелос, ритмічна могутність і метрична різноманітність». Це посприяло тому, що багато творів поета стали піснями, зокрема й «Нащо мені чорні брови...».

Слайд 16

Рання творчість Тараса Шевченка Учітеся,читайте… На все добре!!!

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Українська література