X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Реченя

Завантажити презентацію

Реченя

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Складнопідрядне речення, його будова і засоби зв’язку в ньому Звичаї і традиції українського народу

Слайд 2

Завдання: Навчитися розпізнавати СПР. Ознайомитися з особливостями будови СПР і засобами зв’язку в них. Засвоїти правила вживання розділових знаків у СПР. Вчитися моделювати СПР, використовувати їх у висловлюваннях. Більше дізнатися про народні традиції.

Слайд 3

Скорочення СР - складне речення ССР - складносурядне речення СПР - складнопідрядне речення СБР - складне безсполучникове речення ЧР - член речення ГЧ - головний член речення ПЧ - підрядний член речення Сп - сполучник СС - сполучне слово ВС - вказівне слово

Слайд 4

ДОСЛІДНИЦЬКА РОБОТА Опрацювати матеріал підручника (с.66-67) Знайти істотні ознаки у визначенні СПР. Чим СПР відрізняється від ССР?

Слайд 5

ДОСЛІДНИЦЬКА РОБОТА Заспівав жайворонок, і плуг повинен бути в борозні Коли заспівав жайворонок, плуг повинен бути в борозні. !!! УВАГА! Смислові відношення між частинами СР можуть бути однакові у ССР і СПР. Тому відмінність таких структур визначається сполучниками.

Слайд 6

ПЕРЕВІР СЕБЕ назви зайве 1. Як, щоб, або. 2. Мов, для того щоб, наче. 3. Якби, проте, однак. 4. Дарма що, незважаючи на те що, чи-чи.

Слайд 7

Класифікація складнопідрядних речень Структура СПР Синтаксичне значення частин Що пояснює підрядна частина(слово чи ГЧ)? Яке синтаксичне значення має ПЧ? За допомогою яких засобів ПЧ приєднується до ГЧ? означальні з’ясувальні обставинні

Слайд 8

Інтонація [ ],/ ( ).

Слайд 9

Берег річки, що поріс калиною [ Берег річки ], ( ) Який?

Слайд 10

ТЕОРЕТИЧНИЙ БЛОК ПАМ’ЯТАЙ Деякі ПС (ЩО, ЯК, КОЛИ) утворилися із займенників і прислівників, тому нерідко їх важко відрізнити від СС. Сполучники не відповідають на запитання , не виступають членами речення, односкладові Сп вживаються без наголосу. Сполучні слова виступають ЧР, до СС можна поставити питання, односкладові СС вживаються з наголосом, допускають заміну синонімічними повнозначними словами . Я знаю, що традиції об’єднують сім’ю, родину, цілий народ. Уверері звучали колядки, що були відомі ще до початку християнських часів.

Слайд 11

ТЕОРЕТИЧНИЙ БЛОК Головна і підрядна частина СПР [ ] Головна частина - ГЧ Підрядна частина - ПЧ Вимагає пояснення від інших частин. Підпорядковує собі за змістом і граматично інші частини Підпорядкована головній частині, пояснює її, залежить від неї ( )

Слайд 12

ДОСЛІДНИЦЬКА РОБОТА Позиція підрядної частини З дитинства пам’ятаю рушники, що так любовно їх творила мама Якби мені черевики, то пішла б я на музики Дівчина, яка не спромоглася наготувати приданого, в народі вважалася ледащицею. Що можна сказати про розділові знаки у СПР ? [ ], ( ). ( ),[ ]. [ ,( ), ].

Слайд 13

ДОСЛІДНИЦЬКА РОБОТА 1.Вечорниці – це свого роду клуб сільської молоді України. 2.У довгі зимові вечори дівчата, що любили гуртом прясти, шити сорочки або вишивати, збиралися у хаті вдови чи солдатки. 3. Платили за хату печеним хлібом, пшоном, полотном, але ніколи не грішми. 4.Селяни казали, що гроші тільки шинкар бере. 5.Коли сходилися парубки, було уже не до роботи. 6. Хлопці розповідали різні бувальщини та небилиці, співали пісень, танцювали, заважали дівчатам працювати. 7. Починався Великий Піст, і вечорниці припинялися.

Слайд 14

Взаємоперевірка Прості речення – 1, 3, 6 Складносурядні – 7 Складнопідрядні – 2, 4, 5

Слайд 15

ПРАКТИЧНИЙ БЛОК Конструкторське бюро Кожен народ має свої звичаї Звичаї народу – це прикмети. Звичаї виробилися протягом багатьох століть і освячені віками По них розпізнається народ не тільки в сучасному, а й в історичному минулому.

Слайд 16

лінгвістичне дослідження Напередодні свята Катерини парубки постили, щоб Бог послав їм добру жінку. як? з якою метою? коли? [ ], (щоб… ). [ ], (щоб… ). [ ], щоб ) З усіх квіток мені найбільше подобається барвінок, бо він уособлює нескореність, молодість і любов. чому? який? де? [ ], (бо… ). [ ], (бо… ). [ ], (бо… ) Творче моделювання

Слайд 17

ПРАКТИЧНИЙ БЛОК Лінгвістичне дослідження Напередодні свята Катерини парубки постили, щоб Бог послав їм добру жінку. як? з якою метою? коли? [ ], (щоб… ). [ ], (щоб… ). [ ], (щоб… ) З усіх квіток мені найбільше подобається барвінок, бо він уособлює нескореність, молодість і любов. чому? який? де? [ ], (бо… ). [ ], (бо… ). [ ], (бо… )

Слайд 18

ПРАКТИЧНИЙ БЛОК Творче моделювання Народні звичаї – це неписані закони, якими … Близькість звичаїв українців від Кубані до Сян є тим цементуючим матеріалом, що… Рухи і слова обрядового дійства віють на серце кожного з нас чаром рідної стихії і є для душі живущим бальзамом, який… Звичаї і мова – це ті найміцніші елементи, що…

Слайд 19

ПРАКТИЧНИЙ БЛОК 1. Годуй діда на печі, бо й сам там колись будеш. 2. Хто дороги не спитає, той ногами набиває. 3. Добрий хліб, коли нема калача. 4. Хто мусить, той і каменя вкусить. 5. Сова, якщо і під небо злетить, соколом не буде. 1 [ ], ( бо… ). 2 (Хто … ),[той… ]. 3 [ ], (коли … ). 4 ( хто … ),[ той… ]. 5 [ ,(якщо… ), ].

Слайд 20

ПРАКТИЧНИЙ БЛОК Практичний синтаксис Староукраїнські звичаї, що колись були пов’язані з початком нового року, пізніше перейшли до християнських свят. Щоб накликати багатство та добробут на майбутній рік, на свято Введення (4 грудня) селяни дотримувалися багатьох “житейських” правил. Якщо першим на Введення до хати ввійде молодий чоловік та ще й із грішми, то увесь рік тут будуть усі здорові і “вестимуться ” гроші. Від Введіння до Благовіщення не можна копати лопатою землю, бо земля спочиває і на літо сили набирається. Селяни ворожили по різних прикметах, який буде урожай у наступному році

Слайд 21

ПРАКТИЧНИЙ БЛОК Схематичний диктант 1 [ ], ( ). 2 ( ),[ ]. 3 [ ,( ), ]. 4 [ ], ( ). 5 ( ),[ ].

Слайд 22

ПЕРЕВІР СЕБЕ Розділити тести на блоки ??? Подати порціями??? На інд листках відповіді?? Т1 Т2….. 4x3 Інтонація!!!

Слайд 23

Домашнє завдання Скласти схему розповіді про СПР за матеріалом § Уміти усно описати один із народних звичаїв, якого дотримуються у вашій родині. У розповіді використовувати СПР. Підготуватися до написання твору на тему: ”Звичаї – скарб українського народу”

Завантажити презентацію

Схожі презентації

Презентації по предмету Українська література