X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Котляревський

Завантажити презентацію

Котляревський

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Елементи народознавства у поемі І.Котляревського “ Енеїда ”

Слайд 2

Жанр поеми « Енеїда » За жанром “ Енеїда “ – травестійно-бурлескна героїко-комічна поема. Поема – це великий за обсягом ліро-епічний віршовий твір, у якому зображені події та яскраві характери. Бурлеск – жанр, що вимагає, щоб про буденне писалося “ високим штилем “, піднесено, а героїчний зміст викладався навмисне вульгарно. Травестія – перевдягання. Але гумор твору не розважальний. Ніби жартуючи, автор відтворив минуле України, сучасне ( другу половину XVIII і початок XIX ст. ) і заглянув у майбутнє. Засобами соковитого гумору він зумів оспівати героїзм українського козацтва, його побратимство, нестримну жадобу народу до волі.

Слайд 3

І. Котляревський перелицьовує на український лад сюжет твору давньоримського класика Вергілія. В античному творі йшлося про мандри троянців, що прибувають з волі богів до латинських земель (пізніше Римська держава). У поемі І. Котляревського розгортаються такі ж події, збережені імена героїв, але українським автором закладений новий національний зміст: під виглядом троянців постають українські козаки, богів Олімпу — українське панство; усі реалії твору відбивають життя українського суспільства XVIII ст. після руйнування української «Трої» — Запорізької Січі.

Слайд 4

У поемі “ Енеїда ” автор широко використовує фольклор та етнографію. Детально описує українські народні звичаї та побут-українську дійсність XVIII століття. Тут Котляревський виступає блискучим побутописцем, знавцем усної народної творчості. Національні матеріали, приказки, прислів'я ,легенди,казки,пісні,народні образи,ворожіння,ігри,танці,страви, посуд,знаряддя праці,імена,використані автором в “ Енеїді ”,можна було б видати окремими етнографічними й фольклорними збірками.

Слайд 5

Котляревський подає у творі і опис козацького війська,і називає козацькі полки, і згадує гетьманів, і вкладає в уста троянців козацьку пісню, і перелічує різні види зброї,а саме:фузій,флінта, булдимок,яничарка, ратища, гаківниця, палаші, келеп.

Слайд 6

Народні ігри в поемі “ Енеїда ” Багато ігор згадує автор у своєму творі:грали в свинки і панаса ,журавля і хрещика,горюдуба і тісної баби,ворона і паці, жгута і хлюста.

Слайд 7

Народні пісні в поемі “ Енеїда ” В поемі згадуються епізодично-обрядові та календарно-обрядові пісні: У ворона собі іграли, весільних пісеньок співали, співали тут і колядок. Згадано весільні пісні, які належать до пісень родинно-обрядового характеру. А колядки – до пісень календарного циклу, виконувалися на Різдво. Звичайно ж, троянці-козаки не могли не співати про славних ватажків війська запорозького: Про Сагайдачного співали, Либонь, співали і про Січ, як в пікінери набирали, як мандрував козак всю ніч; Полтавську славили шведчину, і неня як свою дитину з двора провадила в поход; як під Бендер’ю воювали, без галушок як помирали, колись як був голодний год.

Слайд 8

Народні танці , інструменти в поемі “ Енеїда ” У поемі можна знайти відомості і про українські народні інструменти та танці. Наприклад, на банкеті у Дідони: Бандура горлиці бринчала, Сопілка зуба затинала, А дудка грала по балках; Санжарівки на скрипці грали, Кругом дівчата танцювали В дробушках,в чоботях,в свитках.

Слайд 9

Одяг різних верств населення в поемі І.Котляревський - знавець етнографії. Він подає відомості про національне вбрання українців: 1)Жіноче і чоловіче; 2)Селянське і панське; 3)Буденне і святкове.

Слайд 10

Народні страви у поемі “ Енеїда ” Котляревський змалював українських козаків-запорожців,які вміють тримати в руках зброю і постояти за честь вітчизни ,а ще люблять погуляти ,розважитися і добре поїсти. Такий був обід після бурі на морі: Тут з салом галушки лепали,лемішку і куліш глитали;і брагу кухликом тягали…У Дідони столи для гостей були накриті вже багатше:тут бачимо свинячу голову до хріну,локшину,індик з підливою,куліш і кашу,зубці,квашу,медовий шулик. А пили слив'янку,мед,пиво,брагу,сирівець,- горілку просту і калганку,сивуху.

Слайд 11

Висновок Поема «Енеїда» І. Котляревського, таким чином, являє собою величезну енциклопедію українського народного життя, побуту XIX століття, оскільки письменник добре знав його, й відтворив у багатьох деталях і тонких промовистих рисах. Він доносить до нас дух минувшого століття , голос наших далеких предків, красивих і мистецьки- вигадливих у кожній побутовій дрібниці свого життя.

Слайд 12

Презентацію виконала Учениця 9-Б класу Октябрського НВК №1 "Школа-гімназія" Черепеніна Марія Дякую за увагу!

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Українська література