X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
БОЙОВЕ ТОВАРИСТВО, ПОБУТ ТА ЗВИЧАЇ ЗАПОРІЗЬКОЇ СІЧІ У ПОВІСТІ М. ГОГОЛЯ «ТАРАС БУЛЬБА»

Завантажити презентацію

БОЙОВЕ ТОВАРИСТВО, ПОБУТ ТА ЗВИЧАЇ ЗАПОРІЗЬКОЇ СІЧІ У ПОВІСТІ М. ГОГОЛЯ «ТАРАС БУЛЬБА»

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

БОЙОВЕ ТОВАРИСТВО, ПОБУТ ТА ЗВИЧАЇ ЗАПОРІЗЬКОЇ СІЧІ У ПОВІСТІ М. ГОГОЛЯ «ТАРАС БУЛЬБА» Тема уроку:

Слайд 2

розкрити причини і процес виникнення українського козацтва; на основі тексту повісті ознайомити учнів з побутом та звичаями запорожців, порівняти художній матеріал з історичними фактами; систематизувати і узагальнити знання по історії Запорізької Січі; показати, що М.В. Гоголь, працюючи над повістю, опирався на історичні і фольклорні джерела, розкрити причини мужності і доблесті запорізьких козаків, спираючись на текст повісті М. Гоголя «Тарас Бульба»; розвивати навички комплексного аналізу художнього тексту; сприяти розвитку критичного мислення учнів і формуванню навиків самостійної роботи; формувати активну громадянську позицію, виховувати почуття гордості і пошани до історичного минулого українського народу й свого рідного краю, виховувати високі моральні якості на прикладі кращих представників запорізького козацтва.

Слайд 3

«Це був справді надзвичайний вияв руської сили: його вибило з народних грудей кресало лиха» М.В.Гоголь «Тарас Бульба»

Слайд 4

Так ось вона, Січ! козацтво на всю Україну! Ось те гніздо, розливається воля й горді й дужі, як леви! Ось звідки звідки вилітають усі ті  

Слайд 5

”Так ось вона, Січ! Ось те гніздо, звідки вилітають усі ті горді й дужі, як леви! Ось звідки розливається воля й козацтво на всю Україну!”- так сказав М.Гоголь про Запорізьку Січ

Слайд 6

Що таке Запорізька Січ? Що саме про цю епоху хотів розказати автор у своїй повісті? Чому через сторіччя Запорізька Січ і запорізькі козаки є символом об'єднання української нації?

Слайд 7

 Де навчалися сини Траса Бульби? Острів, на якому стояла Запорозька Січ. Як називалося місто, яке козаки взяли в облогу? За що козаки карали своїх товаришів? Чому Остап почав добре вчитися і не тікав більше з бурси? Хто з братів частіше бував верховодою в досить небезпечних витівках? У кого закохався Андрій? Чим для Андрія був бій? Хто прийшов до Андрія вночі під час облоги Дубна? За що Тарас вбив свого сина Андрія? Ким був обраний Остап Бульба? Біля якої річки загинув Тарас Бульба?

Слайд 8

В бурсі. Хортиця. Дубно. За крадіжку, за вбивство. Бо батько пообіцяв продержати його в монастирі 20 років. Андрій. У полячку. Музикою. Татарка, служниця полячки. За зраду Батьківщини. Курінним отаманом. Дністер.

Слайд 9

Козацька доба в Україні Але пізніше згуртувались у великі військові загони, вибирали собі отаманів і жили разом на великих островах серед ріки Дніпро. Деякі селяни не витримували такої неволі й тікали в степи за Дніпрові пороги. Спочатку жили козаки невеликими гуртами по степах; там вони полювали, а на зиму вертались у села. Важко жилось українському народові під пануванням панщини.

Слайд 10

Слайд 11

«Це було те місце Дніпра, де він, доти здавлений порогами, брав-таки своє і шумів, як море, розлившись по волі; де кинуті в середину його острови витісняли його ще далі з берегів, і хвилі його слалися широко по землі, не натрапляючи ні на скелі, ні на гори. Козаки позлазили з коней своїх, зійшли на пором і через три години плавання були вже коло берегів острова Хортиці, де була тоді Січ, що так часто міняла свій осідок.”

Слайд 12

Слайд 13

Чи вказує Гоголь точні дати подій у повісті «Тарас Бульба»? Згадки про які століття містяться у повісті? Які реальні імена і події називаються у творі? З якою метою автор уникає історичної точності в описі подій?

Слайд 14

Перекажіть, яким побачили Запорожжя сини Тараса Бульби? Як описує письменник церемонію прийому в козаки? Чи кожен новоприбулий на Запоріжжі міг стати козаком?

Слайд 15

Слайд 16

На Запорізькій Січі для підтримки порядку були прийняті закони. Жорстоко карали злодіїв, вбивць і тих, хто не платив борги. Злодіїв прив’язували до стовпа, клали поруч кия , і кожен міг вдарити злодія. Боржника приковували до гармати, і бідолаха змушений був сидіти біля гармати доти, допоки його борг хтось не заплатить. Найбільше схвилювало Остапа та Андрія покарання за вбивство .

Слайд 17

Слайд 18

Кожен учасник повинен вписати ключове слово для визначення покарання за крадіжку (1 команда), за вбивство (2 команда). Крадіжка – стовп – кий – забиття на смерть; Душогубство – яма + вбивця + труна – земля;

Слайд 19

Історичний коментар учителя історії. У звичаях запорізького козацтва обрання нового отамана супроводжувалося обсипанням землею, що символізувало вірність рідній вітчизні та вдачу в походах. За легендою, кошовий, якого «благословили» землею, міг зачаровувати людей, бачити майбутнє, обходити смерть, уникати лиха й вести за собою інших.

Слайд 20

Слайд 21

Не тільки М. Гоголь звертався у своїй творчості до історії Запорозької Січі. Хвилювала вона і художника Іллю Рєпіна. Його полотно «Запорожці пишуть листа турецькому султану» не є ілюстрацією повісті, але вона створює яскраві, живі враження про козацьку вольницю, славних, сміливих людей, які своїм міцним словом могли дістати навіть турецького султана, яким би грізним він не був. У центрі картини ми бачимо кошового отамана Івана Сірка. Звернімо увагу на його мужнє обличчя, розумний, проникливий погляд, орлиний ніс, на його позу, одяг.

Слайд 22

Що було найсвятішим для козаків? А чиїми вустами М.В.Гоголь говорить про силу товариства?

Слайд 23

Слайд 24

Слайд 25

Назвати ім'я того літературного героя, про кого піде мова в запропонованому вам уривку. «...вона була жалюгідна, як всяка жінка того століття»; «Він рідко верховодив іншими в зухвалих витівках — обнести чужий садок чи город, та зате він був завжди одним з перших, що підходили під прапор заповзятливого бурсака, і ніколи, ні в якому разі, не виказував своїх товаришів»; « Він теж кипів жаданням подвигу, але разом з тим душа його була приступна й для інших почуттів»; «він був один з числа корінних старих полковників: весь він був створений для військової тривоги і відрізнявся грубою простотою своєї вдачі».

Слайд 26

Скласти схему: 1. Військова організація Запорізької Січі. 2. Політична організація Запорізької Січі.

Слайд 27

З’єднати поняття з визначеннями 1. Бусурмани союз , об ‘єднання Пищаль національні козацькі штани іновірці східна частина Україна Шаровари старовинна рушниця Гетьманщина Унія 2. Чайки отаман запорозького війська , обирався на один рік Курінь шнур , яким стягувався пояс шароварів Кошовий човни запорозьців Очкур житло козаків , військове об ‘єднання козаків алебарда зброя , держак з фігурним топірцем  

Слайд 28

Відгадати історичні загадки 1. Цей ватажок славетних запорозьких козаків З землі на Малій Хортиці , укріплення зробив. Але , щоб для Січі найпершої знайти гармати, Кізі – Кермен козакам довелося штурмувати. 2. Цей славний гетьман під Хотином воював, Де від турецьких яничар погрому врятував Украйни та козацтва мачуху Річ Посполиту. Багацько крові там було козацької пролито! А в один із днів до гетьмана смерть принесла Турецького султана воїна стріла.

Слайд 29

Відповіді на проблемні запитання: Вчитель літератури: Підводячи підсумок уроку, давайте зробимо висновок і відповімо на питання, поставлене на початку уроку: чому Запорізька Січ і козаки є одним з символів єднання української нації?

Слайд 30

Запорізькі козаки є унікальним явищем в історії України, тому що вони усвідомили себе українцями ще в далекому XVI сторіччі, задовго до утворення самостійної української держави. Запорожці гордилися своєю рідною мовою, своєю православною вірою і своєю культурою. Вони доводили сусіднім країнам, що українців є за що поважати: за мужність, сміливість, вірність своїм товаришам, вірі, традиціям, батьківщині. От чому дотепер Запорізька Січ і запорізькі козаки продовжують залишатися для нас символом української національної ідеї.

Слайд 31

Вчитель історії: Чи можемо ми вважати, що повість Н.В.Гоголя відповідає історичній правді про Запорізьку Січ і козаків?

Слайд 32

Так, в цілому ми можемо вважати, що повість Н.В.Гоголя «Тарас Бульба» відповідає історичній правді про Запорізьку Січ і запорізьких козаків. Порівняння історичних, фольклорних джерел про козаків і тексту повісті свідчить про те, що Н.В.Гоголь правдиво зобразив адміністративно-військову структуру Запорізької Січі і правдиво відтворив побут і звичаї запорожців. Художня вигадка письменника знайшла віддзеркалення в зображенні характерів героїв, в описі трагічної долі синів Тараса Бульби і в героїко-пафосному зображенні загибелі самого Тараса.

Слайд 33

ОЦІНЮВАННЯ

Слайд 34

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ з літератури: скласти план характеристики та дібрати цитати до образу Тараса Бульби (для усіх учнів); на високий рівень - написати твір-мініатюру «Запорізька Січ в зображенні М.В.Гоголя»; з історії: скласти кросворд по історії запорізького козацтва з використанням історизмів і архаїзмів, які зустрічаються в повісті М.В.Гоголя «Тарас Бульба».

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Українська література