X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Хортиця - перлина України

Завантажити презентацію

Хортиця - перлина України

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Хортиця - перлина України

Слайд 2

Слайд 3

Напнувши розозонені вітрила, Як горда чайка на казкових крилах, Пливе пісенна Хортиця в майбуть! Василь Маремпольський

Слайд 4

Ключове питання: Звідки походить назва острова?

Слайд 5

План дослідження питання: Якими іменами називали найбільший острів на Дніпрі? Як називали острів різні народи і чому? До якої версії походження назви схиляється більшість вчених? Висновок.

Слайд 6

Якими іменами називали найбільший острів на Дніпрі? Проблема: Спробуйте згадати, які імена нашого острова вам зустрічалися в літературі? Виявляється: Це і острів святого Георгія, і острів святого Григорія, і Хортич, Хорчик, Хортиць, Кортицький, Ортинський, Інтрський, Хордецький, Хортичий, Хортик і навіть Городецький.

Слайд 7

Вперше назва цього найбільшого острова на Дніпрі зустрічається в праці “Про управління імперією”, складеній візантійським імператором Костянтином Багрянородним. У різних списках зустрічається 2 назви: св. Георгія (від грецького georgia - землеробство) та св. Григорія ( вірменський просвітитель). Григорій бував на цьому острові або ж на догоду святому Георгію Побєдоносцю). Як називали острів різні народи і чому?

Слайд 8

Як називали острів різні народи і чому? На берег Славутича прийшли слов’яни. Бог сонця Хорс був племінним божеством слов’ян. А на острові наші предки під священними дубами приносили різні жертви.

Слайд 9

Як називали острів різні народи і чому? Є грецьке слово “khortos” – луки, галявина, місце для випасання худоби. Звичайно, в хортицьких балках могли пастися домашні тварини. Але під нинішньою назвою острів став відомим уже після “греків”.

Слайд 10

Як називали острів різні народи і чому? Дуже цікавою є версія про існування ловчих собак – хортів на півдні Хортиці. Запорізький історик Володимир Супруненко говорить, що з висоти пташиного польоту сама форма острова нагадує хорта, що переслідує здобич. Але ж наші предки не могли піднятися на таку висоту.

Слайд 11

Як називали острів різні народи і чому? Про те, що земля оточена водою і знаходиться посеред річки, давні слов’яни знали. “Орт”, “орта” – майже всіма мовами тюркських народів означає – посередині. Буква “Х” з’явилася трохи пізніше, коли в мову слов’ян перейшло багато тюркських слів.

Слайд 12

До якої версії походження назви схиляється більшість учених? Проблема: Яка версія здається вам найдостовірнішою? До якої думки схиляєтесь ви? Виявляється: Більшість вчених схиляються до думки, що найбільш раціональною є остання версія, за якою назва визначає місце землі на Дніпрі – в центрі, посередині!

Слайд 13

Висновок: Назва Хортиці є символічною й визначальною для запоріжців: Будь-який клаптик суші, де народився, з яким пов’язане життя твоїх предків, звідки пролягли шляхи їх кораблів та караванів до інших земель – середина, центральна земля, точка відліку.

Слайд 14

Список використаних джерел: Киценко М.П. Хортиця в героїці і легендах: Істор.-краєзн.нарис /Післямова О.М. Апанович. – Дніпропетровськ: Січ, 1991. – с. 5 – 15. Супруненко В. Запорожский край. Популярная энциклопедия. – Запорожье: ОАО ИК «Мотор Сич», 2003. – с.63. Сушко К.И., Литневский Г.Е. Заповедное Запорожье: Путеводитель. – Днепропетровск: Промінь, 1981. – с.7 – 10. Сушко К.І. Острів Хортиця: Історико-публіцистична розвідка. – Запоріжжя, Дике поле, 2001. – с. 22 – 24.

Слайд 15

Питання досліджував: Тонкошкурик Євген, учень 10-Б класу Керівники: Конопка В. А. Стрикало В.М.

Слайд 16

Далеко в глибинах віків народжувалася бурхлива історія Хортиці. Але й сьогодні вона хвилює подіями своєї сивої минувшини, чарує барвами легенд та переказів.

Слайд 17

Легенди та перекази Хортиці

Слайд 18

Тематичні питання: Що таке легенди і перекази? Які тематичні жанри можна виділити в легендах ? 3. Які легенди і перекази про Хортицю дійшли до нас?

Слайд 19

Що таке легенди і перекази? За тлумачним словником: Переказ – більш або менш вірогідна розповідь про минуле, яку передають звичайно в усній формі. Легенда – народне сказання або оповідання про якісь події чи життя людей, оповите казковістю, фантастикою.

Слайд 20

Що таке легенди і перекази? Слово “легенда” в перекладі з латини означає те, що варто прочитати. Ці перлини народної мудрості сьогодні записані у книжках. Їх необхідно прочитати. Вони допоможуть усвідомити глибину наших національних коренів, співвіднести сучасні норми життя з віковою народною мораллю, відчути чари народної творчості.

Слайд 21

Які тематичні жанри можна виділити в легендах? До наших днів дійшли різні тематичні жанри: топонімічні ; історичні; релігійні; побутові; астрономічні; демонологічні.

Слайд 22

Топонімічні легенди та перекази Топонімічні легенди та перекази розповідають про походження назв та самих населених пунктів, гір, рівнин, озер. Ознайомтеся з легендами “Діти Лимана”, “Як Юріїв хорт островом став”,

Слайд 23

Історичні легенди та перекази Повідомляють про видатних героїв, що боролися проти ворогів-нападників. До вашої уваги такі легенди: Про Змія-Змієвища та гадів хортицьких Чорногори Родоначальник скитів Про князя Святослава Хортицький дуб.

Слайд 24

Релігійні легенди та перекази У релігійних легендах подавалися з народної точки зору перероблені різні біблійні та євангельські історії. Прочитайте такі легенди: Про бовванів кам‘яних Хохляцький серп та дурні Обережно: скарб!

Слайд 25

Побутові легенди та перекази Цей вид легенд та переказів широко відображає усі сторони соціального життя народу. Переконайтеся в цьому самі. Про що на Хортиці трави шепочуться Весняні суперечки Байки діда Остапа