X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
"Лялька Мотанка"

Завантажити презентацію

"Лялька Мотанка"

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Лялька Мотанка Виконала Учениця 10 класу Ярмолюк Анастасія

Слайд 2

Мо танка (ля лька-мо танка, ку кла) – зроблена з тканини вузликова лялька. Назва походить від укр. мотати. Вважається, що у давнину мотанки виконували функцію сакральних оберегів.

Слайд 3

Історія На території України найдавніші прототипи іграшок виявлені на пізньопалеолітичній стоянці в с.Мезин (тепер Коропського району Чернігівської області). Це були виготовлені з мамонтового бивняфігурки пташок і вовка (собаки), що мали тотемне значення. У Давній Греції діти, які досягали певного віку, жертвували свої іграшки богам. Напередодні свого весілля дівчата приносили іграшки до храму і брали участь у церемонії ініціації. Стародавні іграшки виготовлялися переважно з матеріалів, що зустрічалися в природі, таких як камінь, дерево, трава. Однак є знахідки ляльок, зроблених з тканини. Дослідник Марко Грушевський зазначав, що в Україні ганчір'яні ляльки були популярні серед дівчат. Навіть після одруження молодиці везли із собою ляльки, які ховали у скринях. Українськими ляльками етнографи зацікавилися наприкінці XIX – початку ХХ ст. Колекцію мотанок Наддніпрянщини зібрав М. Грушевський у 1900-х рр. Українські (так звані решетилівські) ляльки виставлені у Музеї іграшки у Сергієвому Посаді (Росія). Вони були зібрані на початку ХХ ст. засновником музею Миколою Бартрамом (1873-1931).

Слайд 4

Полотняна лялька. Стародавній Рим (IV-III ст. до н.е.) Жіночі статуетки. Бивень мамонта. Палеоліт

Слайд 5

Іконографія ляльок Мотанки або «кукли» - вузлові ляльки. Процес виготовлення називався «крутити куклу». Ляльки майстрували з домотканого полотна, пофарбованого соком буряка, бузини, пасльону тощо. Хустку, яку наповнювали ганчір'ям, мотком ниток, крупою, травою, зав'язували так, щоб виходила кругла або циліндрична голова. У вигляді мотанки робилась також кукла, загорнутий у тонке полотно розжований хліб, яку давали замість соски немовлятам. Мотанки не мають рук, ніг і тулуба. Виразною є лише голова. Обличчя «пусте» або з хрестом, вишитим різнокольоровими нитками так, що утворювався посередині квадрат. Такий тип ляльок найбільше поширений у Наддніпрянщині. Етнографи зафіксували їх на початку ХХ ст. у с.Липове Кременчуцького повіту Полтавської губернії, згодом на Київщині, Полтавщині,Черкащині уздовж обох берегів Дніпра, на річках Тясмин, Рось, Золотоношка, Сула, Супій. Ляльки з хрестами робились також у Бєлгородській, Курській областях, Хакасії, Чувашії (Росія), гірських районах Киргизстану, Таджикистану, Узбекистану, на Північному Кавказі у аварців, адигейців, грузинів з Тушетії, кабардинців і чеченців. Таким чином, можна припустити, що мотанки з хрестом до України і Росії прийшли з Азії. Ляльки, наповнені зерном.