X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Шлюбна поведінка тварин

Завантажити презентацію

Шлюбна поведінка тварин

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Шлюбна поведінка тварин Додаткові матеріали до уроків біології

Слайд 2

Шлюбна поведінка Репродуктивна поведінка тварин являє собою складний комплекс поведінки, що пов'язаний з утворенням шлюбних союзів, будування житла та піклування про потомство. Ці поведінкові реакції засновані на ланцюзі безумовних рефлексів, вироблених в процесі еволюції.

Слайд 3

Шлюбна поведінка Репродуктивну поведінку поділяють на певні складові, основна з яких – шлюбна, що включає: залицяння; утворення пари та дії, що забезпечують запліднення; батьківська поведінка, тобто виконання батьківських обов’язків. Кожна із цих фаз розмноження регулюється специфічними гормонами й сигнальними подразниками.

Слайд 4

Ритуали дотиків Дотики відіграють істотну роль під час залицяння: - кити плавають пліч-о-пліч і торкаються один одного плавцями; - дельфіни всім тілом труться об ніс партнера; - ведмеді, сівши навпроти один одного, торкаються лапами; - самці і самки слонів дивляться одне одному в очі і погладжують один одного своїми чутливими хоботами, їхні хоботи часто сплітаються в „обіймах кохання«; - самці антилоп, повернувшись до самки боком і наїжачивши шерсть, щоб привернути до себе увагу, урочисто марширують і торкаються до її крупу. 

Слайд 5

Ритуали дотиків

Слайд 6

Розпізнавальні сигнали У багатьох ссавців зір розвинений погано, крім того, більшість з них бачать світ у чорно-білих тонах, тому для них важливішими є інші органи чуття. Вони реагують на запахові або звукові сигнали, які їм посилає партнер, щоб привернути до себе. Важливість запахових сигналів демонструють, наприклад, собаки, які стрімголов кидаються на пошуки готової до спаровування самки. 

Слайд 7

Шлюбні ігри У період спаровування самки багатьох ссавців стають дуже полохливими, і самцям доводиться їх „переслідувати".  Наприклад, самець дикого кролика жене обраницю по полю, але весь час він знаходиться позаду самки на відстані декількох метрів. Потім самець піднімає вгору хвіст і показує самці білий живіт. Білки також грають у квача, але самка при цьому весь час зупиняється та чекає на самця. 

Слайд 8

Боротьба за територію На початку періоду розмноження тварини починають агресивно охороняти свою територію. У них розвинулися різні форми поведінки, що служать для залякування можливих конкурентів і самооборони. Наприклад, австралійська плащоносна ящірка виганяє суперників, розкриваючи великий комір на шиї, утворений складками шкіри і широко роззявляє пащу, демонструючи страхітливу яскраво-червону глотку. 

Слайд 9

Зорові сигнали У шлюбних іграх приматів дуже важливими є сигнали, видимі органами зору, тому їхнє забарвлення служить для приваблення партнера. Наприклад, у багатьох видів мавп шкіра, особливо на статевих органах, навколо анального отвору і на обличчі, оголена і має яскраве забарвлення.

Слайд 10

Зміна зовнішності Самці більшості видів гусеподібних мають яскравий шлюбний наряд, яким намагаються привернути увагу самок. Наприклад, самець мандаринки у шлюбному оперенні з подовженим маховим пір'ям та візерунком з боків голови і шиї є одним з найкрасивіше забарвлених водоплавних птахів. Головна прикраса, яку птахи показують у шлюбний період - не обов'язково оперення; наприклад, олуша під час токування показує свої голубі ноги з плавальними перетинками. 

Слайд 11

Зміна зовнішності

Слайд 12

Токування Під час статевої поведінки глухар стоїть, відкривши дзьоб, напівзаплющує очі, а кінці нижньої щелепи притискує до барабанних перетинок, тому на декілька секунд він справді „глухне". Іноді між самцями відбуваються бійки, під час яких птахи завдають один одному ударів дзьобами, підстрибують вгору і б'ють один одного крилами. Якщо при цьому присутні самки, то самці ще лютіше кидаються в бійку. В кінці самець оббігає навколо самки, яку закликає до спаровування.

Слайд 13

Агресивність Самці багатьох ссавців у період спаровування ведуть бійки за самок. Самка, що спостерігає за сутичкою, приходить у стан готовності до спаровування. Іноді між самцями трапляються й жорстокі сутички, що призводять до загибелі одного з суперників, якого пере - можець може навіть з'їсти. У період спаровування самці плазунів намагаються доказати свою перевагу, не завдаючи помітної шкоди. Наприклад, самці зеленої ігуани, штовхають один одного головами. 

Слайд 14

Агресивність Морські леви обходяться з самками дуже суворо: при спробі самки втекти до іншого самця обидва накидаються на неї і кожен намагається перетягнути її на свій бік. Оскільки самці значно переважають самку у масі, в результаті таких поєдинків самку нерідко розривають на частини. 

Слайд 15

Ритуали Виконуючи складний ритуал, самці тварин прагнуть справити враження на самку. Наприклад, самець горобця обмежується тільки тим, що показує самочці чорну плямочку на голові. У гарно забарвлених видів є й досить дивовижні ритуали. Всі добре знають павича. Під час токування він розкриває віялом свій пречудовий хвіст. 

Слайд 16

Хімічні сигнали залицяння Зміїні прийоми залучення партнера засновані на виділенні феромонів. Запах цієї хімічної сполуки сприяє встановленню зв'язків між особинами одного виду. Зазвичай феромон виділяє змія-самка. Ця речовина посилає сигнали про її готовність до спаровування. Змія залишає за собою пахучий слід, який ще протягом якогось часу тримається в повітрі. Самець виявляє цю речовину за допомогою язика і переносить її в якобсонів орган, що розташований біля основи носової перегородки і виконує функцію органу нюху і смаку. 

Слайд 17

Використання різних предметів Самці птахів-халабудників у шлюбний період будують на землі своєрідні курені із гілок та прикрашають навколишню територію різними кольоровими предметами: квітами, раковинами, блискучими предметами. Для надання шарму споруді, самці інкрустують її м’якіттю фруктів. Але ніякого відно - шення до гнізд ці курені-халабуди не мають. Дане місце лише для токування та спаровування.

Слайд 18

Символічні подарунки У багатьох птахів під час токування розвинувся особливий ритуал: самець передає самці шматочок їжі або символічний подарунок. Заслуговує на увагу реакція самки - вона поводиться так само, як і пташеня, що вимагає корму. Самка розпрямляє крила і відкриває дзьоб. Деякі самки навіть наслідують голосам пташенят. Цей ритуал „годування", ймовірно, служить для накопичення поживних речовин, що необхідні самці для відкладення яєць. 

Слайд 19

Поведінка під час гону З середини вересня в лісі чути ревіння, наприклад, оленів або лосів, яке найголосніше лунає на заході сонця. Під час ревіння самець закидає роги на спину, витягає вперед морду і сильно роздуває шию. Виділеннями з анальних залоз вони позначають свою територію. 

Слайд 20

Шлюбна поведінка

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Природознавство