X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Лікарські рослини України

Завантажити презентацію

Лікарські рослини України

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Лікарські рослини ПІДГОТУВАЛА Чепка Яна Борисівна, учитель початкових класів Уманської міської гімназії Уманської міської ради Черкаської області L/O/G/O

Слайд 2

Лікарські рослини

Слайд 3

Калина звичайна Поширена майже по всій Україні. Запаси сировини значні. У науковій медицині застосовується кора калини як кровоспинний, заспокійливий засіб, знижує кров'яний тиск, а плоди використовують як сечогінний і вітамінний засіб, при шлункових і простудних хворобах.

Слайд 4

Шипшина собача Росте на схилах, узліссях, рідше під пологом мішаних і листяних лісів, уздовж доріг, на пустищах. У медицині плоди застосовують при хворобах печінки, нирок, сечового міхура, серця, при підвищеній кислотності шлункового соку, туберкульозі легень. З них готують препарат холосас. Пелюстки, уварені з медом, застосовують при рожистих запаленнях шкіри, відвар коренів — при каменях у нирках і гіпертонії; гілки — при дизентеріях і розладах кишково-шлункового тракту. Маслянистий екстракт та олійка шипшини використовують зовнішньо при трофічних виразках, деяких захворюваннях шкіри і слизових оболонок.

Слайд 5

Барбарис звичайний Росте у підліску, в хвойних і мішаних лісах, на узліссях, в чагарниках, на кам'янистих схилах. Барбарис поширений по всій Україні. У медицині використовують листки, кору й корені барбарису як засіб, що знижує кров’яний тиск і серцебиття. Вони мають також глистогінні й кровоспинні властивості. Ягоди барбарису рекомендують для збудження апетиту, тамування спраги, поліпшення роботи шлунка, зниження кров'яного тиску. Корені використовують при захворюванні печінки.

Слайд 6

Глід колючий Кущ росте у парках, по узліссях листяних лісів, серед чагарників, на крутих річкових берегах у Закарпатті. Для лiкарських потреб заготовляють квiтки i плоди. Застосовують при розладах серцевої діяльності, при безсонні. Понижує збудливість нервової системи, тонізує серцевий м'яз, посилює кровообіг у судинах серця і мозку, знімає неприємне відчуття у ділянці серця, знижує кров'яний тиск і поліпшує загальний стан.

Слайд 7

Бузина чорна Бузина чорна росте в підліску листяних і мішаних лісів, по чагарниках, на лісових порубах, узбіччі лісових доріг, на узліссях. Світлолюбна рослинаУ медицині застосовують квітки, квіткові бруньки й листки. Їх використовують як потогінний і сечогінний засіб, при простуді, кашлі, для інгаляції та полоскань, а препарати з них - при ларингітах, бронхітах, грипі, захворюванні нирок і сечового міхура, при невралгіях.

Слайд 8

Беладонна Росте в листяних лісах, між чагарниками, на молодих лісосіках переважно на відкритих місцях. Міцний відвар коренів призначають при захворюванні нервової системи. З коренів і листків одержують атропін. Коріння збирають восени (вересень-жовтень) з рослин другого року. Заготовляють тільки м'ясисті, соковиті, бічні корені, видаляючи дерев'янисту основу головного кореня. Сушать в затінених, добре провітрюваних місцях. Вся рослина отруйна, що слід враховувати під час її збирання і сушіння: не торкатися носа, очей, губ, а після закінчення роботи мити руки.

Слайд 9

Безсмертник пісковий (безсмертник) Росте цмин у соснових і мішаних лісах, на галявинах. Зустрічається майже по всій Україні Запаси сировини значні. У медицині використовують кошики цмину як жовчогінний засіб при хворобах печінки і жовчного міхура. Квітки входять також до складу жовчогінних та інших чаїв, що застосовують для лікування хвороб сечового міхура та гастритів, а також як кровоспинний засіб.

Слайд 10

Валеріана лікарська Валеріана лікарська росте у вільшняках, на сирих і заболочених луках, у сирих листяних і мішаних лісах. Поширена майже по всій Україні. У медицині застосовують кореневища з коренями валеріани що заспокійливо діє на нервову систему; при запамороченнях, безсонні, астмі, болях у животі і спазмах кишечнику, хворобах щитовидної залози, як протиблювотний і глистогінний засіб.

Слайд 11

Дивосил високий Дивосил високий поширений в лісовій і лісостеповій зонах України. Росте на луках, галявинах, по узліссях листяних і соснових лісів, берегів річок і озер, у місцях виходу грунтових вод. Дивосил має протизапальну, жовчогінну, відхаркувальною дію. Корінь та кореневище оману призначають у вигляді відвару, настою, настоянки, порошку або мазі. Мазь призначають при екземі та свербінні шкіри.

Слайд 12

Звіробій звичайний Поширений по всій території України. Запаси сировини значні. Росте у мішаних лісах, на галявинах, лісосіках, серед чагарників. Тіньовитривала рослина. Цвіте у червні-серпні. У медицині використовують квітучі верхівки пагонів як в'яжучий, протизапальний і тонізуючий засіб при кровохарканні, кашлі, проносах, колітах, хворобах печінки, для укріплення ясен.

Слайд 13

Календула лікарська (нагідки) В Україні дикорослі нагідки не трапляються, проте рослина широко розповсюджена, її вирощують для медичних потреб на спеціальних плантаціях, саджають на городах і присадибних ділянках. Квітки нагідок здавна застосовують у медицині. Рослина виявляє бактерицидну, протизапальну, ранозагоювальну та заспокійливу дію, її препарати знижують тиск, прискорюють обмінні процеси у печінці.

Слайд 14

Картопля їстівна Однорічна (в культурі) та багаторічна (в дикому стані) трав'яниста бульбоутворююча рослина родини пасльонових. Стебла прямостоячі або висхідні, ребристі, розгалужені, 60-100 см заввишки. З лікувальною метою використовують бульби червоних сортів картоплі. У народній медицині використовують і квітки рослини.

Слайд 15

Росте у листяних і мішаних лісах. Поширена у західному Поліссі та Лісостепу. З лікувальною метою у медицині використовують віночки квіток глухої кропиви білої при катарі дихальних шляхів, малярії, хворобах селезінки, як кровоспинний засіб при легеневих кровотечах, при хворобах сечових шляхів, проти захворювань шкіри, екзем, золотухи, від грижі. Застосовують кропиву як тонізуючий засіб, при болях у грудях і шиї, для збудження апетиту. Корінь настояний на спирту, тамує зубний біль. Зовнішньо застосовують для очищення шкіри від фурункулів, припарки — при пухлинах і опіках. Кропива глуха

Слайд 16

Кропива дводомна Росте на території України — по засмічених місцях, в городах, у садах, попід тинами, в малині. Застосовують як сечогінний засіб при ниркових захворюваннях, кровохарканні, кровотечах з носа, при випаданні волосся миють голову.

Слайд 17

Конвалія травнева Росте по всій території України у світлих мішаних і листяних лісах, серед чагарників. Препарати з конвалії регулюють діяльність серця, кумулятивних властивостей не мають. Препарати конвалії звичайної регулюють діяльність і підвищують тонус серця, заспо кійливо діють на центральну нервову систему Застосовують спиртові настойки, рідше — в чистому вигляді, частіше — з валеріаною. Свіжа трава використовується в гомеопатії.

Слайд 18

Лопух великий Росте як бур'ян. Зустрічається на смітниках, біля жител і доріг, у лісах, на полях поодиноко і групами. У медицині корені лопуха використовують як сечогінний, потогінний засіб, а також при подагрі, цукровому діабеті, каменях у нирках, печінці, захворюваннях шкіри (екземи, вугри, лишаї), золотусі, виразці шлунка. Настій коренів на оливковій олії відомий під назвою «реп'яхова олія» як засіб, що запобігає випаданню і сприяє росту волосся на голові.

Слайд 19

Любисток лікарський Любисток лікарський — трав'янистий багаторічник з добре розвиненими коренями, висота його 120-200 см.  З лікарською метою зазвичай використовують корені рослини, рідше — її наземну частину і плоди. Корені викопують восени, причому тільки у 3-4-річних рослин. Сушать у затінку на відкритому повітрі чи у теплому приміщенні.

Слайд 20

Мати–й-мачуха Росте на глинистих схилах, у ярах, по берегах річок і озер, на окраїнах вільхових боліт. Тіньовитривала рослина. Цвіте в березні — квітні. Поширена майже по всій Україні, У науковій медицині з лікувальною метою використовують листки , рідше квіти. Їх застосовують як відхаркувальний засіб при хворобах дихальних шляхів та при кашлі.

Слайд 21

Медунка лікарська Росте у заростях, серед чагарників, у листяних лісах, на крайньому заході України Поширена в усіх лісових і лісостепових районах, рідше в cтепу, в Криму — лише в перед-гірських і гірських лісових районах.В лікувальних цілях використовують листки, а то й цілу рослину, зриваючи її при корені, — в червні — липні (листків не м'яти); корені викопують восени. Застосовують як відхаркувальний засіб при астмі, бронхітах, запаленні слизової оболонки дихальних шляхів. Вживають у вигляді чаю.

Слайд 22

На Україні рослина дуже популярна як серед знавців народної медицини, так і серед пасічників, оскільки меліса — чудовий медонос. Вирощують її і як технічну культуру в окремих господарствах. З лікувальною метою використовують листки і квітконосні стебла, які зрізують під час цвітіння рослини. Сонячного літа з частими дощами збір трави меліси лікарської проводять іноді 2—3 рази протягом сезону. Застосовують при нервовому перезбудженні. Меліса лікарська

Слайд 23

М’ята перцева М'ята перцева в дикому стані не росте. Являє собою гібрид, одержаний вид схрещування м'яти водяної з м'ятою колосковою або зеленою. У лісостепових районах України її вирощують як ефіроолійну рослину. Листя м'яти входить до складу потогінного, жовчогінного, шлункового та заспокійливих чаїв. Олія м'яти перцевої як освіжаючий та антисептичний засіб входить до складу полоскань, зубних порошків і паст; м'ятна вода для полоскання ротової порожнини; краплі зубні — по 2-3 краплі на кусочку вати вкладають у дупло хворого зуба.