X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
НАУКА - ПЕДАГОГУ

Завантажити презентацію

НАУКА - ПЕДАГОГУ

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

НАУКА - ПЕДАГОГУ Видумана розповідь, небувала і навіть нереальна повість, сказання. Один з основних жанрів усної народно-поетичної творчості, епічний переважно прозовий художній твір чарівного, авантюрного чи побутового характеру з установкою на видумку. Коротка повчальна, частіше оптимістична історія, яка включає правду і видумку. Твір усної творчості про видуманих людей і події з участю чарівних фантастичних сил. Витвір, в якому головна риса є установка на розкриття життєвої правди з допомогою умовно-поетичної думки. Абстрагована форма місцевого переказу. Який представлений у більш компактній та кристалізованій формі… Початковою формою фольклорних казок є місцеві перекази, парапсихологічні історії і розповіді про дива, які виникають у вторгнення архітипових змістів із колективного безсвідомого.

Слайд 2

КАЗКА – цікаве оповідання про неймовірну, але повчальну історію, головною рисою якої є дива, вигадки, розважливої спрямованості ЛЕГЕНДА – один із жанрів неказкової прози, народне передання про видатну подію чи вчинок людини в основі якого – диво, фантастичний образ або уявлення, яке сприймається як достовірне і базується на реальних або допустимих фактах.

Слайд 3

Ця позиція вказує на бажання авторів тлумачних словників акцентувати увагу на фолькльорному походженні казки, заперечуючи існування авторських казок (Гофман, Андерсен, Пушкін)

Слайд 4

КАЗКА – це зашифрована інформація про реальність, знання, які через певну неготовність адресата слід передавати таким чином, щоб не викривити картину ні зовнішнього ні внутрішнього світу читача. Казка повертає читача в стан цілісного сприйняття себе, світу активізує творчий потенціал, передає досвід, інформує (повідомляє) про форми людських стосунків.

Слайд 5

КАЗКА – це спосіб передачі знань Метафора, яка виступає ядром казки, є одночасно носієм цінної інформації про: життєво важливі явища; життєві цінності; та створює основу для формування “морального імунітету” у дітей та підлітків Метафора – це використання слова чи виразу в переносному значенні, перенесення властивостей

Слайд 6

“Банк життєвих ситуацій”, який казка закладає в підсвідомості: що відбувається з людиною на різних етапах її життя ; які етапи проходять чоловік та жінка в процесі своєї самореалізації; які спокуси, труднощі , перепони можна зустріти у житті і як їх долати; як знаходити і цінувати дружбу та любов; якими цінностями варто керуватись у житті; як будувати стосунки (з батьками, братами); як боротися і як прощати; як поводити себе…

Слайд 7

В узагальненому вигляді казка несе інформацію про: динаміку особистісного розвитку людини; різноманітні ситуації, які трапляються в житті; про світобудову, про Всесвіт; про давні ритуали та обряди (не розкриваючи їх глибинного змісту).

Слайд 8

Механізми казкових впливів Трансформація – перетворення яке грунтується на суттєвих характерологічних змінах (найчастіше зовнішніх) і яке відбувається з персонажами казки. Трансформація може бути оборотна і необоротна Оборотна трансформація описує соціальні ролі, психологічні маски, а необоротна називається МЕТАМОРФОЗОЮ та описується подією безповоротних змін, що зазнав герой

Слайд 9

Функції і психологічні механізми впливу народних казок: Психологічні потреби, які актуалізує та задовольняє казка: у автономності (незалежності): відправлянні когось кудись за чимось; у компетентності (силі, могутності): можливість демонстрації героєм якихось незначних умінь, здатність долати перепони; потреба в активності (дії).

Слайд 10

Психологічні механізми впливу казок 1. Фантастичні казки є символічним відображенням давніх ритуалів, найважливішим з яких є ініціація (лише досягнення героєм іншого образу дарує казці щасливий кінець). 2. Казки описують глибинний досвід проживання емоційних криз, які характерні для для людини. Яка розвивається. 3. Демонструючи кризові життєві ситуації, казка вчить продуктивно переживати страх і поводитись з ним. 4. Образи казки проектуються на реальну життєву ситуацію слухача і демонструють в метафоричній формі моральні норми і принципи взаємовідносин між людьми. 5. При силі впливу казки на слухача не слід забувати про її естетичну і художню сторону (особливо авторські казки).

Слайд 11

Психологічні механізми впливу Казка вчить долати кризові життєві ситуації та продуктивно долати страх, направляючи та проектуючи його в конкретні казкові образи, витримуючи необхідну дистанцію стосовно негативних емоцій Внаслідок неможливого свідомого сприйняття незвичних для розуму архетипічних елементів включаються механізми несвідомого, які сприймають ті моральні норми та принципи взаємостосунків, які були подані у метафоричній формі.

Слайд 12

Різновиди казок та їхні психологічні характеристики: Народні казки містять важливі філософські ідеї: “довколишній світ живий” (формування у дітей бережливого ставлення до природи); “одухотворені об”єкти довкілля можуть діяти самостійно і мають право на власне життя” (формує готовність до прийняття іншого, яким би не схожим на тебе він був, толерантність як риса особистості); “розділення світу на світ Добра і світ Зла та перемога Добра” (формує віру, підтримує Дух); “найважливіше та націнніше можна отримати лише через випробування (як винагороду), а те, що дається легко і задарма, можна швидко втаратити” (ідея формує механізм цілепокладання ы вчить терпіння); “довкола нас багато помічників, але вони приходять на допомогу лише тоді, коли ми повністю вичерпали свої можливості” (формує почуття самостійності та довіри до навколишнього); “що посієш - те пожнеш, як гукнеш, то так і відбудеться” (свідоме ставлення до своїх дій і вчинків).

Слайд 13

Народна казка “КОЛОБОК” Про що на Вашу думку говорить початок казки? Для чого поставили колобка на вікно? Що стається в лісі з колобком? Чому вчить зустріч з лисицею? Яким є фінал казки (хорошим чи поганим)? Чого вчить дана казка?

Слайд 14

У ситуації небезпеки прагни діяти. Відмовся від стереотипів. Одні і ті ж самі дії не придатні для всіх випадків життя. Будь гнучким. Якщо хочеш чогось досягти – не вичікуй. Швидка реакція – запорука успіху. Швидко реагуй на оточуюче. Розпізнай маніпулятора. Вчись протистояти маніпуляціям. Зі світу по нитці – голому сорочка. Навіть у ситуації відсутності альтернатив їх завжди можна знайти. Не можна бути безпечним – до слів старших слід прислухатись. Батьки не повинні залишати дітей без нагляду. Якщо ви хочете мати дітей, не втрачайте надії, завжди є шанс. Високо злетіти – боляче падати. Не сприймай все буквально (вчись бачити приховані мотиви і підтексти).

Слайд 15

Якщо ти вирішив відділись від батьків, усвідом ціль цього. Знай міру емансипації – наскільки великим повинно біти віддалення. Від долі не втечеш (знай своє призначення: в даному випадку – бути з’їдженим). Використовуй свої недоліки. Вмій прорахувати стратегію своєї поведінки. Не рекламуй себе, краще прикинься неїстівним. Не хами першому зустрічному – це небезпечно. Будь обережний у кризові моменти свого життя (від незрілості до юності). Важкий підліток характерний для конфліктної сім”ї.

Слайд 16

Важливі принципи морфології народних казок: Постійними діючими елементами казок служать функції дійових осіб. Незалежно від того, ким, як і коли вони виконуються. Число функцій кожної особи обмежене. Послідовність функцій завжди однакова (в моделюючих і придуманих казках часто відбувається відступ від цих принципів).

Слайд 17

В.Пропп виділив 31 функцію, а саме: Відлучка (пішов цар на війну, поїхав купець у далекі краї). Заборона (не відкривай віконця, не пий водиці). Порушення заборони. Отримання чарівного засобу. Спосіб досягнення мети (скатерть-самобранка, коврик-літак, чарівний меч, клубочок) Переслідування (змій-горинич, баба Яга, гусі-лебеді). Отримання перемоги. Щасливий кінець.

Слайд 18

Герой залишає дім (пошук сестри або брата, вигнання дочки мачухою). Ворог починає діяти (викради наречену, ведмідь краду овес). Випробування героя (підняти камінь, побудувати палац, знайти колечко у морі). Герой виконує випробування. Герой вступає у битву з ворогом і перемагає. Героя не впізнають вдома (змінився, подорослішав, новий вигляд героя (чан з молоком). Може з”явитись хибний герой.

Слайд 19

Схема аналізу казки: Тема – інтрига дії (подорож, сімейні сцени, пошук друзів). Персонажі – коло основних дійових осіб, їх характеристики. Герой. Відносини між персонажами та героєм. Типові події – фабула казки. Перешкоди. Засоби боротьби з типовими труднощами – способи, прийоми, хитрощі. Ресурси, яких не вистачає (особисті якості: сміливість, впевненість або зовнішні: матеріальні можливості, життєві опори). Ресурси наявні.

Слайд 20

Схема розвитку сюжету казки: Народження героя. Життя у різному домі. Розставання з рідним домом. Вибір шляху. Перевірка на “добре серце”. Зустріч з майбутніми помічниками. Боротьба і перемога. Повернення до дому. Труднощі на шляху. Прибуття до дому. Весілля. Коронування.

Слайд 21

Питання до створення казки: Яку назву можна дати казці? Які основні теми прозвучали у казці? Що можна сказати про головного героя казки? Якими рисами він наділений? Які відносини героя з іншими персонажами? Яку стратегію відносин він обирає частіше? У чому головна проблема героя? Чого йому не вистачає? Який шлях обирає герой для досягнення мети? Якими засобами користується герой або чиєю допомогою? Що добуває герой з допомогою засобів?

Слайд 22

Запитання для аналізу казки відповідно до напрямку роздумів Про що ця казка?, Чого вона нас вчить? В яких ситуаціях нашого життя нам може стати в пригоді те, про що ми дізнались? Як конкретно у своєму житті ми можемо використати ці знання? Чому герой здійснює той чи інший вчинок? Навіщо це йому? Як герой вирішує свою проблему? Який спосіб для цього обирає? В яких ситуаціях реального життя такий спосіб був би актуальним? До яких наслідків призводять вчинки героя? В яких ситуаціях він приносить радість, а в яких горе і смуток? Які почуття викликала у вас дана казка? Які з епізодів викликали радість, а які смуток , страх чи роздратування ? Що на вашу думку є “заховане” в образі (масці) героя ? Чи зустрічався вам цей сюжет в інших казках ?

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Педагогіка