X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Освіта і наукові знання доби Київської Русі

Завантажити презентацію

Освіта і наукові знання доби Київської Русі

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Освіта і наукові знання Київської Русі

Слайд 2

Слайд 3

ХІ ст. - східні слов’яни мали власну писемність, або «руські письмена» 911 р. 944 р.

Слайд 4

Глаголиця від старослов’янського «глаголъ» - «слово», глаголити – говорити; створена близько 863 р. Кирилом, родом з міста Салоніки. Як система знаків глаголиця ідеально відповідала слов’янській звуковій системі, нею написані найдавніші слов’янські пам’ятки, зокрема Київські глаголичні листки. Глаголична абетка Глаголиця проіснувала недовго, в ХІ ст.. її витіснила кирилиця. Кирилична абетка була створена на основі грецького алфавіту, доповненого кількома літерами, що передавали шиплячі звуки, яких не було в грецькій мові. У кирилиці перша буква називалася «аз», (що означає «я»), друга «б» – «буки» (буки), третя «в» - «веди» («відати», знати). Отже, в буквальному перекладі три перші букви кирилиці означають: «Я букви відаю».

Слайд 5

Поширення після запровадження християнства на Русі 1. Кирилиця – абетка, винайдена у 863 р. просвітником Кирилом ; 2. церковнослов’янська (або старослов’янська) мова. Кирилиця — слов’янська абетка. Названа за ім’ям слов’янського просвітника Кирила, який разом із братом створив першу слов’янську абетку з 38 літер (глаголицю), а його учні вдосконалили її і назвали кирилицею. Вона складалася з 43 літер (але була й коротша абетка — із 27—32 літер). Кирилиця стала основою сучасних слов’янських систем писемності: білоруської, болгарської, російської, сербської, української тощо. Просвітники Кирило і Мефодій. Ікона

Слайд 6

Кирилична абетка була створена на основі грецького алфавіту, доповненого кількома літерами, що передавали шиплячі звуки, яких не було в грецькій мові. Понад 400 написів знайдено на стінах Софійського собору в Києві. На одній зі стін собору вирізьблено абетку з 27 літер: 23 грецьких і чотирьох слов’янських — б, ж, ш, щ. Кирилична абетка Кирило та Мефодій перекладають Святе Письмо. Мініатюра з Радзивіллівського літопису. 15 ст.

Слайд 7

Етапи формування української мови 1. в VI—VII ст. почали увиразнюватися ознаки майбутньої української мови; 2. в XI ст., дослідники прослідковують формування елементів, притаманних українській мові; 3. Завершальний період формування розпочався в XI ст. і тривав до кінця XIII ст. Кирилиця на Русі у Х ст.

Слайд 8

Школи на Русі За часів князювання Володимира в Києві для князівських і боярських дітей було відкрито першу школу; За повідомленням літописця, князь Ярослав Мудрий заснував школу, де навчалося 300 дітей старост і священиків; Перша школа для дівчат на Русі була заснована в Андріївському монастирі в Києві Янкою(Ганною) – внучкою Ярослава Мудрого в 1086 р. Берестяні грамоти. Писала. Воскова дошка. Перші берестяні грамоти в Україні знайдені в Звенигороді.

Слайд 9

Береста була дешевим матеріалом – варто було прокип'ятити її у воді, щоб вона стала придатною для письма. Писали на ній писалами – спеціальними металевими стрижнями. За підрахунками вчених, у великих містах Київської Русі близько 10 % населення було грамотним. Приналежності для письма. Писала, воскові таблички, берестяні грамоти. Металеві писала з Київського Подолу. Гострим кінцем вишкрябували букви, а протилежним – стирали написане.

Слайд 10

Осередки освіти ЦЕРКВИ І МОНАСТИРІ Десятинна церква. Реконструкція північного боку. У церковній школі (рис. Р. Кудрявцева).

Слайд 11

Монастирська школа Вже за князювання Володимира Великого було створено першу школу, в якій здобували знання діти найближчого оточення князя. Матері, направляючи дітей, плакали, як за померлими, настільки це було незвичною справою. За часів Ярослава Мудрого кількість шкіл збільшується. Вчителями в школах були священики. Тут вчили читати, писати, а також церковного співу та начал християнської моралі. Школи не мали окремих будинків. Учні збиралися у будь-якому приміщенні. Підручниками служили богослужебні книги, найчастіше – Псалтир. Навчання грамоти розпочиналося з вивчення азбуки. Учні писали на покритій воском дощечці з допомогою писал – металевих або кістяних стрижнів із загостреним кінцем і лопаткою у верхній частині. Гострим кінцем писали букви і слова, а лопатками згладжували написане. Для кращого запам’ятовування алфавіту букви писали на окремих предметах (пряслицях, гребінцях, дерев’яних дощечках). Великі тексти писали на березовій корі.

Слайд 12

Усна народна творчість билини; перекази; пісні; загадки; прислів’я; приказки; казки. «Три богатирі» – художник В.М. Васнецов (1898р.). До цієї доби належать казки, де згадується Змій-Горинич. Літописець неодноразово називає половецького хана Тугоркана «змієвичем», а розповідаючи про перемогу 1103 р. над половцями, говорить, що Володимир Мономах «сокрушив голови зміям». Таким чином, учені вважають Змія-Горинича узагальненим образом половців.

Слайд 13

Били ни (стари ни) — народні речитативно-мелодійні епічні пісні соціально-побутового змісту, героїко-патріотичного характеру. «Ілля Муромець». Художник В.Васнецов, 1914. А.Рябушкін. Альоша Попович. А.Рябушкін. Добриня Микитич, 1895.

Слайд 14

Пісенне мистецтво В.Васнецов Гуслярі. В.Васнецов. Боян М. Реріх. Боян.

Слайд 15

Література. Книгописання за підрахунками вчених книжковий фонд на Русі налічував 130-140 тис. томів; досить висока ціна книжок (за молитовник для церкви в Любомлі волинський князь Володимир Василькович заплатив 8 гривень, яких у той час було цілком достатньо для купівлі 40 овець). Переписувач. Скрипторії – центри для переписування книг.

Слайд 16

Перша бібліотека в Софії Київській, заснована Ярославом Мудрим; Існували бібліотеки при соборах, монастирях, княжих палатах. Чимало було і приватних книгозбірень Ярослав Мудрий. Ілюстрація Івана Білібіна. Софіївський собор у Києві. Реконструкція.

Слайд 17

Наукові знання Джерело знань Перекладні книги «Хроніка» Георгія Амартола, яка охоплювала опис історичних подій від створення світу до 842 р.; «Джерело знань» Іоанна Дамаскіна; «Шестоднев» Іоанна, болгарського екзарха, де подані тлумачення біблійної розповіді про шість днів створення світу Богом; «Фізіолог» невідомого автора, що містив розповіді про реальних і казкових, міфічних (сирени, фенікс) звірів тощо; твір Козьми Індікоплова «Християнська топографія», в якому розповідалося, що земля — чотирикутник, оточений океаном; «Ходіння» ігумена Дмитра – опис Єрусалима та його святих місць. Цифри на території Русі зображувались грецькими літерами з різними позначками.

Слайд 18

Медицина відомості про діяльність ченця Києво-Печерського монастиря Агапіта; у 1076 р. Святославу Ярославичу навіть була зроблена хірургічна операція з видалення пухлини на шиї; онука Володимира Мономаха Євпраксія написала медичний трактат «Мазі». Євпраксія Всеволодівна Поштова марка з зображненням Агапіта Печерського.

Слайд 19

Правові знання Золотий ковчег для зберігання «Руської правди». За Ярослава Мудрого було складено перший звіт писаного давньоруського права “ Руська Правда “. До збірника входило 18 статей, у яких зазначалося, як карати за ті чи інші проступки.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Наука