X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Вібраційна хвороба

Завантажити презентацію

Вібраційна хвороба

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Вібраційна хвороба Доцент Боднар Л.П. Кафедра внутрішньої медицини з курсом професійних хвороб

Слайд 2

Слайд 3

Вібраційна хвороба – професійне захворювання, основним етіологічним фактором якого є виробнича вібрація і характеризується поліморфністю клінічної симптоматики.

Слайд 4

Вібрація – це механічні коливання, які періодично повторюються і характеризуються частотою, яка вимірюється в герцах (Гц), віброшвидкістю (м/сек) та амплітудою (см). Виділяють три види вібрації: низькочастотну 8 – 15 Гц, середньочастотну 16 – 64 Гц, високочастотну понад 64 Гц.

Слайд 5

За характером впливу на організм розрізняють місцеву, загальну і комбіновану вібрації. При місцевій - передача механічних коливань на тіло здійснюється через верхні кінцівки.

Слайд 6

Місцева вібрація

Слайд 7

Джерелами загальної вібрації є віброплатформи, віброплощадки, формувальні і бетоноукладальні машини, підлога ткацьких фабрик, сільськогосподарські машини (трактори, комбайни), екскаватори, транспортні засоби (літаки, гелікоптери , морські та річкові кораблі). Комбінована вібрація це поєднання місцевої та загальної.

Слайд 8

Патогенез Вібрація сприймається нервовими закінченнями – рецепторами вібраційної чутливості, які розміщені в шкірі, м’язах, периферичних судинах. Під впливом аферентних імпульсів рефлекторно виникають зворотні реакції в нейронах спинного мозку, симпатичних гангліях, ретикулярній формації стовбура вищих відділів головного мозку, в тому числі на різних рівнях вегетативно-судинного центру.

Слайд 9

Класифікація Форми хвороби: Від діі локальної вібрації; Від діїї “комбінованої” вібрації; Від дії загальної вібрації. Стадії захворювання: початкова, помірно виражена (дистрофічних розладів), виражена (незворотніх органічних змін), генералізована.

Слайд 10

Клінічні синдроми Ангіодистонічний; Ангіоспастичний; Синдром вегетативного поліневриту; Синдром вегетоміофасциту; Синдром соматичного невриту (ліктьового, серединного), плекситу, радикуліту; Діенцефальний з нейроциркуляторними порушеннями; Вестибулярний.

Слайд 11

Клініка І стадія – початкових проявів. Характеризується явищами короткочасного периферичного ангіодистонічного синдрому або сенсорною невропатією рук, при якій хворі скаржаться на непостійні болі і парестезії. Порушення чутливості найчастіше спостерігається в ділянці дистальних фаланг.

Слайд 12

Порушення чутливості при вібраційній хворобі

Слайд 13

Клініка ІІ стадія – помірно виражених проявів. Їй притаманні більш стійкий больовий синдром, тривалі парастезії і розлади судинної трофіки, приєднується ураження і крупних судин, розлади чутливості стають більш чіткими, наростають трофічні розлади, проявляється синдром вегетативно-сенсорної поліневропатії в поєднанні із дистрофічними порушеннями опорно-рухового апарату.

Слайд 14

Клініка ІІІ стадія – виражених проявів. Виражені сенсомоторні поліневропатії, а також енцефалоневропатії, генералізований акроспазм з ціанозом кистей, що змінюється парезом капілярів, різке зниження, а іноді і повне випадіння вібраційної чутливості, трофічні ураження шкіри. Хворі у цю стадію непрацездатні.

Слайд 15

Симптом мертвих пальців

Слайд 16

Клініка ІV стадія – генералізована. Зустрічається рідко, лише у випадках довготривалого перебігу хвороби. Характеризується генералізацією порушень судинно- нервової трофіки внаслідок ураження центральної нервової системи, а саме тих її відділів які регулюють функцію судин. Судинні розлади виражені не тільки на руках, а і на ногах.

Слайд 17

Синдроми хвороби Ангіодистонічний Основні скарги на болі вночі, в руках, парестезії. Об’єктивно спостерігаються незначні вегето-судинні розлади (похолодання і ціаноз кистей, гіперестезія на окремих фалангах).

Слайд 18

Синдроми хвороби Ангіоспастичний Характерні вираженні парестезії і помірні болі в руках, приступи ангіоспазму по типу “білих пальців”. Об’єктивно - зниження температури шкіри на кистях, підвищення порогу вібраційної чутливості, порушення всіх видів чутливості по типу “рукавичок”, капіляроспазму. Ангіоспастичні реакції залежно від важкості хвороби можуть поширюватись на нижні кінцівки, судини серця, головного мозку.

Слайд 19

Синдроми хвороби Синдром вегетативно-сенсорного поліневриту характеризується інтенсивними болями і парестезіями в кінцівках, порушенням поверхневої чутливості за поліневротичним типом, зниженням температури шкіри, більш вираженими вегетативними розладами (похолодання, гіпергідроз, ціаноз кистей).

Слайд 20

Синдроми хвороби Синдром вегетоміофасциту – характеризується поєднанням вегетативно-сенсорного поліневриту з дистрофічними змінами в м’язах плечового поясу (фасцикуліту, міозиту, фіброміозиту) і сухожилкового апарату. Синдром характеризується наявністю виражених болей і парестезій в руках, зниженням сили, дистрофічними змінами в м’язах та інших тканинах опорно-рухового апарату, порушенням чутливості за поліневротичним і сегментарним типами.

Слайд 21

Синдроми хвороби Синдром пораження соматичних нервів (неврити, плексити, радикуліти). Неврити і плексити в чистому вигляді при дії вібрації зустрічаються рідко, можна говорити про поєднання їх з іншими симптомами, характерними для вібраційної хвороби, вегето-сенсорним поліневритом, вегетоміофасцитом.

Слайд 22

Синдроми хвороби Діенцефальний з нейроциркуляторними порушеннями. Церебральні симптоми розвиваються на фоні довготривалих периферичних вегетативно-судинних і чутливих порушень, характерних для вібраційної хвороби., характеризуються церебральними вазомоторними і вестибулярними порушеннями, які проявляються вегетативно-судинними кризами.

Слайд 23

Синдроми хвороби Вестибулярний синдром розвивається при дії загальної вібрації. Характеризується головокружінням, ністагмом, атаксією, вестибулярними кризами.

Слайд 24

Додаткові діагностичні ознаки судинних розладів симптом “білої плями”, симптом Паля, проба на реактивну гіперемію, проба Боголєпова, холодова проба, термометрія шкіри, капіляроскопія, алгизиметрія, дослідження вібраційної чутливості.

Слайд 25

Капіляроскопія

Слайд 26

Зміна капілярів ногтевого ложа

Слайд 27

Дослідження вібраційної чутливості

Слайд 28

Алгизиметрія (визначення болевої чутливості)

Слайд 29

Диференціальна діагностика Хвороба Рейно, Системна склеродермія, Вегетативні поліневрити, Міалгії, міозити.

Слайд 30

Хвороба Рейно (двобічне ураження кистей рук )

Слайд 31

Експертиза працездатності Професійна працездатність при І початковій стадії вібраційної хвороби (при якій не виражені ангіодистонічний, ангіоспастичний синдроми і явища вегетативно-сенсорного поліневриту) переважно збережена. Рекомендують перевести хворого на роботу, не пов’язану з вібрацією і переохолодженням рук терміном на 1 – 2 місяці і видачею трудового лікарняного листка по професійній хворобі.

Слайд 32

Експертиза працездатності При ІІ стадії вібраційної хвороби хворим також рекомендують тимчасовий перехід на 1- 2- місяці на роботу, не пов’язану з вібрацією і переохолодженням, і призначають лікування. На період переводу і лікування видають трудовий лікарняний листок

Слайд 33

Експертиза працездатності При III-IV стадіях працездатність втрачена, таким хворим призначається ІІІ група інвалідності, ІІ група – у випадках генералізованих судинних розладів з частими приступами церебральних, кардіальних ангіоспазмів.

Слайд 34

Лікування Дифацил (спазмолітин) – 1 % розчин по 10 мл дом’язево через день, на курс 4 – 5 ін’єкцій з перервою 2 –3 дні. Всього потрібно 2 – 3 курси.

Слайд 35

Лікування Показані паравертебральні блокади 0,25% розчином дифацилу 40 мл і 0,25% розчином новокаїну 40-50 мл або 0,25% розчином лідокаїну.

Слайд 36

Лікування Для лікування астеноневротичного синдрому призначають седативні (валер’яна, пустирник, новопасіт) і загальнозміцнюючі засоби, а також біогенні стимулятори (алоє, глутамінова кислота, ФіБС, плазмол, настойка жень-шеню, скловидне тіло, елеутерокок).

Слайд 37

Лікування Для зняття больового синдрому: анальгін, нестероїдні протизапальні препарати (ібупрофен, вольтарен, індометацин, мефенамінова кислота,бутадіон).

Слайд 38

Лікування Для поліпшення кровообігу (периферичного, коронарного та церебрального) призначають: девінкан, вінкапан, апресин, папаверин гідрохлорид, апрофен, цинарізин, пірацетам, кавінтон.

Слайд 39

Лікування Для підвищення тонусу парасимпатичної нервової системи, зменшення порушень при вегетативно-сенсорній поліневропатії призначають прозерин, оксазил, галантамін. Вітамінотерапія: аскорбінова кислота, віт.В1, В2, В6, В12 Фізіотерапевтичні процедури (УВЧ, УФО) Бальнеологічне лікування

Слайд 40

Дякую за увагу!

Слайд 41

Дякую за увагу!

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Медицина