X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Традиційна китайська медицина

Завантажити презентацію

Традиційна китайська медицина

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Традиційна китайська медицина

Слайд 2

Китайська традиційна медицина – це система охорони здоров'я, що має власну теорією, методи лікування і лікарські препарати.

Слайд 3

Китайська традиційна медицина Вона сформувалася на основі тривалого досвіду лікування, життєвої практики, безперервного накопичення знань і багатократного узагальнення. «Традиційна китайська медицина» служить загальною назвою для медицини різних народностей Китаю. Вона в основному складається з ханської, тибетської, монгольської, уйгурської медицини і ін. У традиційній китайській медицині найважливішу роль відіграє ханська медицина, оскільки чисельність Ханці складає найбільший відсоток населення. Ханці мають найдавнішу писемність, а історія їх культури дуже тривала. Після приходу і поширення західної медицини до Китаю в ХІХ ст. ханську медицину стали називати китайською медициною з тим, щоб відрізнити її від західної медицини.

Слайд 4

Історія китайської медицини       Історія ханської медицини найдавніша в традиційній китайській медицині. У ній накопичений багатий практичний досвід і теоретичні знання.        Витоки китайської медицини лежать у басейні річки Хуанхе. Китайська медицина дуже рано створила свою наукову систему. У тривалому процесі її розвитку з'явилися багато відомих лікарів, а також важливі школи і книги.  

Слайд 5

Історія китайської медицини 3000 років тому в Китаї серед виявлених написів на черепашачих панцирах і кістках тварин епохи Їнь-Шан містилися записи про медицину і методи лікування десятків захворювань. У епоху Жоу в китайській медицині практикували чотири методи лікування – візуальний, слуховий, мовний і дотиковий. Хвороби лікувалися також за допомогою цілющих трав, голкотерапії і хірургічних розтинів. У періоди Цінь і Хань в Китаї з'явився перший китайський медичний трактат «Хуанді нейцзін», в якому була систематично викладена теорія китайської медицини. Ця книга є найкращішою працею про китайську медицину, яка збереглася до сьогоднішнього дня. У «Трактаті про екзогенні гарячкові і різні хвороби», що був створений знаменитим доктором китайської медицини Чжан Чжунцзіном, пояснюються методи лікування різних важко виліковних хвороб. Ця книга стала основою для подальшого розвитку клінічної медицини в Китаї.

Слайд 6

Історія китайської медицини При династії Хань китайська хірургія досягла досить високого рівня. У книзі «Саньгочжи» («Літописи про три царство») є відомості, що у той час знаменитий цілитель Хуа Те вже почав проводити хірургічні операції за допомогою засобів анестезії.  

Слайд 7

Історія китайської медицини У царстві Вей, в період правління династії Цзінь, «Епохи Південних і Північних династій», при династіях Суй і Тан, а також в період «Епохи 5 династій і 10 царств» отримали помітний розвиток методи пульсової діагностики. У книзі «Майцзін» («Трактат про пульс») знаменитого цілителя династії Цзінь Ван Шухе перераховано 24 види пульсу. Ця книга дуже вплинула на розвиток китайської медицини. Вона видавалася також і в зарубіжних країнах. У цей період китайська медицина стала розвиватися у напрямі вузьких спеціалізації. Було опубліковано багато праць з окремих спеціальних підрозділів медицини, наприклад, такі як «Трактат з акупунктури і припікання», праці з даоської алхімії – «Рецепти, що з'явилися після правління Жоу», «Баопузи». Крім того, цей період відзначений появою праці «Лейґун паоцзюлунь» про фармацевтику, трактату «Люцзюаньцзи ґуйїфан» про хірургію, і книги «Про причини виникнення різних хвороб», а також «Лулуцзін» про педіатрію. У «Новому виданні трактату про коріння і трави» були закладені основи фармацевтики. «Їнхайцзінвей» - праця, в якій містилося офтальмологічне знання. При династії Тан з'явилися праці «Тисяча золотих важливих рецептів» і «Секретні рецепти», що написані знаменитими цілителями Сунь Симяо і Ван Тао.

Слайд 8

Історія китайської медицини За часів династії Сун (960-1279) у вивченні медицини спостерігалася важлива зміна у сфері навчання голкотерапії і припіканню. Ван Війї склав ілюстровану книгу «Точки для голкотерапії на тілі людини». Дещо пізніше він розробив і виготовив дві бронзові моделі людини для навчання голкотерапії. Це дуже вплинуло на розвиток голкотерапії в подальші роки. За часів династії Мін (1368-1644) деякі представники китайської медицини запропонували відокремити епідемічні хвороби від інших захворювань. При династії Цін теорія епідемічних захворювань повністю оформилася, вийшов у світ посібник «Про лікування епідемічних хвороб».

Слайд 9

Історія китайської медицини Європейська медицина почала поширюватись в Китаї в період династії Мін. На той час деякі представники китайської медицини стали виступати за «поєднання китайської медицини з європейською». Вони стали попередниками поглядів поєднання китайської медицини з європейською, які поширені в сучасну епоху.

Слайд 10

Теоретичне обґрунтування китайської медицини В основі теоретичного обґрунтування китайської медицини лежать основні принципи життєдіяльності людини і хід протікання захворювань. Ця теоретична основа включає, головним чином, теорію «їнь-ян», теорію «п'яти стихій», тобто динамічна зміна п'яти першоелементів, теорію про «ці» - внутрішню енергію людини, теорію про стан основних внутрішніх органів людини, теорію про канали і гілки, що зв'язують їх у тілі людини, а також теорію про причини виникнення хвороб, діагностику, діалектичне лікування хвороб, про профілактику хвороб і оздоровлення.  

Слайд 11

Теорія «їнь-ян» Теорія «їнь-ян» є складовою частиною філософської спадщини стародавнього Китаю. Завдяки спостереженню за суперечливим характером явищ поступово сформувалося поняття «їнь-ян». У китайській медицині за допомогою зіставлення «їнь-ян» стали пояснювати складні відношення між верхньою і нижньою, зовнішньою і внутрішньою структурою людського організму, а також зв'язок між життям людини, природою і суспільством. У протистоянні їнь-ян – втілився принцип єдності протилежностей. Відносний баланс «їнь» і «ян» є основою для нормальної життєдіяльності людини. При диспропорції і порушенні цього балансу люди хворіють, що впливає на нормальні функції організму людини.  

Слайд 12

Вчення «у-сін» За допомогою вчення «у-сін» (динаміка п'яти першоелементів)різні явища в об'єктивному світі характеризуються як динаміка перетворень п'яти стихій: «му» (дерево), «хо» (вогонь), «ту» (земля), «цзін» (метал) і «шуй» (вода). Згідно з вченням «у-сін», взаємозв'язок між різними явищами і закон їх перетворення можна пояснити за допомогою п'яти стихій, що динамічно змінюються. Завдяки появі вчення «у-сін» у китайській медицині вдалося пояснити функціональні зв'язки між внутрішніми органами людини і шукати причини захворювань, що виникли при дисбалансі функціонування внутрішніх органів. Учення «у-сін» також широко використовується в китайській медицині при лікуванні хвороб, що пов'язані із захворюваннями внутрішніх органів.

Слайд 13

Вчення про «ці» Вчення про «ці», яке також називається вченням про «п'ять циркуляцій і шість метеорологічних змін». Це вчення лежить в основі вивчення впливу природних явищ на здоров'ї людини, а також на виникнення хвороб. Наприклад, зміни клімату, погода і так далі В поняття «П'ять циркуляцій» входять: циркуляція стихії дерева, циркуляція стихії вогню, циркуляція стихії землі, циркуляція стихії металу і циркуляція стихії води. П'ять циркуляцій означають постійну зміну сезонів, а саме весну, літо, осінь і зиму. «Шість метеорологічних змін» мають на увазі шість кліматичних чинників, характерних для чотирьох сезонів, сюди входять «фен» (вітер), «хань» (холод), «шу» (спека), «ши» (вогкість), «цзао» (сухість), «хо» (вогонь). У вченні про «ці» проводяться аналогії між зміною кліматичних умов місця існування і виникненням хвороб з врахуванням астрономічного календаря.  

Слайд 14

Вчення про стан внутрішніх органів. Це вчення вивчає, головним чином, фізіологічні функції внутрішніх органів тіла людини, і їх зміни в разі хвороби. Сюди входять 5 органів: серце, печінка, селезінка, легені, нирки, 6 нутрощів: тонкий кишечник, товстий кишечник, шлунок, сечовий міхур, жовчний міхур, а також мозок, кість, пульс і так далі Учення про «цзін-ло» (канали і зв’язуючи гілки) умов місця існування і виникненням хвороб з врахуванням астрономічного календаря. 

Слайд 15

Методи діагностики в китайській медицині Лікар діагностує захворювання, користуючись різними методами огляду: слухового, нюхового і дотикового, а також шляхом розмови з хворим і тими, хто живе разом з ним. На цій основі лікар проводять клінічне лікування. У китайській медицині є чотири діагностичні методи, це «ванчжень» (візуальний огляд), «веньчжень» (слуховий метод), «веньчжень» (розпитування) і «цечжень» (пальпація і діагностування пульсу). Все ці чотири методи грають важливу роль, кожен окремо. При лікуванні хвороб використовується комплексний огляд для того, щоб поставити правильний діагноз. 

Слайд 16

«Ванчжень» (візуальний огляд) Ванчжень є діагностичним методом, який проводиться на основі теорії про «цзін-ло». У людському організмі 5 органів і 6 нутрощів тісно взаємозв'язані між собою. Якщо у функції внутрішніх органів сталися які-небудь зміни, то це неминуче відіб'ється на зовнішньому стані тіла, що виразиться наприклад, в зміні настрою, кольорі зовнішніх поверхонь, стані, формі і так далі. Отже, за зовнішніми змінами на тілі людини або на його обличчі можна судити про стан внутрішніх органів організму.   До системи «ванчжень» (візуальний огляд) входять спостереження за настроєм, кольором особи, спостереження за зміною форми голови, шиї і п'яти кінцівок, спостереження за кольором шкірного покриву, огляд за теорією «цзін-ло», огляд екскрементів. Головними компонентами в методі «ванчжень» є спостереження за настроєм, діагностика за кольором особи і станом язика, тому що зміни на обличчі і на поверхні язика значною мірою відображають функціональні зміни в системі внутрішніх органів людини. 

Слайд 17

«Веньчжень» ( Слуховий метод)        За допомогою методу «веньчжень» лікар ставить діагноз, користуючись слухом і нюхом, тобто про хворобу судять по голосу і запаху екскрементів хворого. Шляхом «ванчжень» можна не лише дізнатися про зміни в дихальній системі, але і судити про зміни внутрішніх органів тіла: ця інформація міститься в тоновому забарвленні звуків голосу, дихання, кашлю і так далі.     Нюховий метод. Це запах, що йде від самого хворого і запах в кімнаті хворого. Запах від хворого виникає через хвороби в тілі хворого, також внаслідок цього і неприємно пахне в кімнаті хворого.

Слайд 18

«Веньчжень» (розпитування про хворобу) «Веньчжень» означає, що лікар шляхом розпиту хворого і його близьких дізнається про ситуацію, що пов'язана з виникненням, розвитком, станом хвороби, а також розпитує про історію лікування. За допомогою методу «веньчжень» можна взнати те, що важко виявити за допомогою інших методів огляду. За допомогою цього методу лікар судить про подальше лікування. Разом з цим за допомогою цього методу можна всебічно опанувати всією інформацією, що пов'язана з хворобою, включаючи побутове життя пацієнта, умови його життєдіяльності, дієту, статеві стосунки. Головним змістом «веньчжень» (розпит) є загальні відомості про хворого, (ім'я прізвище, стать, вік, професія, сімейний стан, національність, місце народження, місце проживання, дата початку лікування), скарги хворого, історія хвороби, стан хвороби, особистий і родинний анамнез і так далі. До розпитування про стан хвороби входить інформація про температуру тіла, стан сну, настрій, про візуальний стан сечі і частоту випорожнень.

Слайд 19

«Цечжень» (пальпація і перевірка пульсу) «Цечжень»: лікар рукою і пальцями пальпує тіло хворого, і за допомогою натиснення на крапки ставить діагноз. «Цечжень» складається з двох етапів: намацування пульсу і натиснення на точки на тілі хворого. Лікар, таким чином, дізнається про стан пульсу, деформації тіла хворого, а також визначає характер і місце цих деформацій. За допомогою цього можна судити про серйозність захворювання.

Слайд 20

Китайська фармакологія Ліки в китайській медицині - це комплекс з лікувальних речовин, які застосовуються в китайській медицині для профілактики, діагностики і лікування хвороб. Ліки китайської медицини виготовляються, головним чином, з природних лікувальних речовин і продуктів в процесі їх переробки, наприклад, з лікарських рослин, часток тканини тварин, мінеральних речовин, а також речовин, що отримані хімічним і біологічним методами. Виникнення і вживання ліків китайської медицини мають багато тисячолітню історію. Проте поняття «китайська фармакологія» з'явилося пізніше. З приходом до Китаю європейської медицини це поняття стало широко вживатися в країні, щоб розділити фармакологію китайську і європейську. 

Слайд 21

Історія китайської фармакології За переказами в стародавньому Китаї був один чарівний цілитель на ім'я Шеньнун, який виявив лікувальні властивості сотень трав. Дію цих трав він випробовував на собі і одного разу протягом одного дня він отруївся 70 разів. Це історія говорить про те, як в давні часи люди дізнавалися про властивості лікарських трав у боротьбі з природною стихією і хворобами, і про те, як вони накопичували досвід лікування хвороб у примітивних умовах. У цій розповіді образно відображено виникнення китайської фармакології. У епохи Ся, Шан і Чжоу (приблизно з кінця ХХІІ століття до н.е. до 226 р. до н.е.) в Китаї вже з'явилися лікарські настоянки і цілющі розчини. У «Шицзін» («Книга пісень»), що написана в епоху Західна Чжоу (приблизно ХІ ст. до н.е. – 771 р. до н. е.), містяться перші свідоцтва про цілющі властивості лікарських рослин. А найраніший трактат китайської медицини «Хуанді нейцзін» заклав теоретичну основу китайської фармакології.

Слайд 22

Історія китайської фармакології «Шеньнунь беньцаоцзін» (фармакопея Шеньнуна) – найдавніший в Китаї спеціальний твір з фармакології. Ця книга була написана за часів династій Цінь і Хань (221 р. до н.е. – 220 р. н. е.) на основі досвіду і матеріалів, що були накопичені багатьма поколіннями медиків того часу. У книзі зафіксовано 365 видів лікарських рослин, які використовуються в клінічній практиці аж до теперішнього часу. Поява «Фармакопеї Шеньнуна» ознаменувала виникнення китайської фармакології. За часів династії Тан (618–907 ) економіка Китаю процвітала. Це сприяло розвитку китайської фармакології. Влада Тан ініціювала роботу зі складання першої в світі фармакопеї «Танбеньцао». У ній перераховано 850 видів лікарських рослин. До опису були додані ілюстрації, що сприяло подальшому розвитку китайської фармакології. За династії Мін (1368-1644) Лі Шичжень, протягом 27 років складав фармакопею «Беньцао ганму» («Трактат про коріння і трави»), в якому міститься опис 1892 видів лікарських рослин і інших видів цілющих речовин.  

Слайд 23

Історія китайської фармакології Після утворення Китайської Народної Республіки (1949 р.) в країні широко розгорнулися наукові дослідження у сфері фармакології в таких основних напрямах, як вивчення лікарських рослин, техніка аналізів, хімічні властивості, фармацевтичні властивості, клінічна діагностика і так далі Це заклало наукову основу для китайської фармакології. У 1961 році на основі комплексних досліджень в масштабі всієї країни була складена фармакопея «Китайська фармакологія» загального і місцевого призначення. У 1977 році вийшов у світ «Великий енциклопедичний словник китайської фармакології», в якому описується більше 5767 видів ліків китайської фармакології. Поряд з цим з'явилися всілякі посібники, журнали, газети про китайську фармакологію. Були створені науково-дослідні центри, освітні і виробничі установи для розвитку китайської фармакології.

Слайд 24

Джерела сировини для китайської фармакології Китай – країна з великою територією, характеризується наявністю різних географічних і кліматичних поясів. Різноманітне природне середовище служить сприятливою умовою для зростання великої видової різноманітності лікарських рослин. На цей час в Китаї відомо більше 8 тис. видів лікарських рослин, які служать сировиною для китайської медицини, з них найчастіше використовуваних налічується 600 видів. За цим показником Китай займає перше місце в світі. Окрім внутрішнього споживання, нині ліки китайської медицини користуються хорошою репутацією на міжнародному ринку, експортуються в більше як 80 країн і регіонів світу.

Слайд 25

Збір і переробка лікарської сировини Збір лікарської сировини є однією з важливих ланок в системі переробки і виготовлення препаратів китайської медицини. Фармакологи багатьох поколінь приділяли особливу увагу своєчасному збору цілющої сировини. Оскільки на різних етапах зростання корисні елементи, що містяться в лікарських травах, і їх співвідношення значно відрізняються, від чого залежать їх функціональні властивості і побічні ефекти, своєчасний збір цих рослин має важливе значення для забезпечення найкращого результату лікування і зниження небажаних побічних ефектів.

Слайд 26

Збір і переробка лікарської сировини Зазвичай збір рослин проводиться в період дозрівання і початку цвітіння. Збір плодів проводиться в період дозрівання. Збір коріння і деревної кори - в кінці осені або на початку весни. Що стосується збору цілющої сировини тварин, це часто залежить від періоду розмноження тварин. Збір мінеральної цілющої сировини можна здійснювати протягом всього року.         Зібрану цілющу сировину можна вживати лише після її обробки. Методи обробки: відбір і очищення сировини, нарізка, смаження, запікання, варіння, випаровування та інші. З обробленої сировини можна безпосередньо готувати ліки. Проте спочатку оброблену сировину сушать на повітрі за допомогою пари, провітрюють для зручного зберігання. Деякі види цілющої сировини слід зберігати в умовах низьких температур в темному місці. Перед вживанням лікарських засобів необхідно спочатку провести їх експертизу, для визначення їх корисних якостей, щоб забезпечити безпеку і ефективність.

Слайд 27

Показання до застосування ліків китайської фармакології Вживання ліків китайської фармакології має свою давню історію в нашій країні. Воно зіграло важливу роль в розвитку китайської нації у минулому, і займає важливе місце в оздоровчо-медичному комплексі в наш час. У теорії китайської фармакології і досвіді клінічної практики присутні риси властиві китайській культурі взагалі. Ліки китайської медицини виготовлені, головним чином, з природної сировини, шкідлива дія і побічний ефект в яких відсутня.  

Слайд 28

Показання до застосування ліків китайської фармакології Крім того, в найбільш поширених рецептах містяться різні елементи, які широко застосовуються при лікуванні багатьох хвороб. Застосовуються також і складні комплексні рецепти, які відрізняються високою ефективністю і відсутністю шкідливої дії і побічного ефекту. В основі вживання ліків китайської медицини лежить теорія китайської фармакології і ефективність лікування. Ефективність лікування ліками китайської медицини залежить від інтенсивності їх вживання. Ця інтенсивність виявляється в лікуванні таких хвороб, як лихоманка, озноб.

Слайд 29

Показання до застосування ліків китайської фармакології Для ліків характерні п'ять смакових відчуттів – кислий, гіркий, солодкий, гострий, солоний. Для безпечного і ефективного вживання ліків китайської медицини, необхідно володіти знаннями про поєднання, несумісності і протипоказання, довге вживання, режим вживання ліків. Поєднання означає змішення ліків з врахуванням різних потреб властивостей ліків. До сферу несумісності і протипоказань входять протипоказання для вагітних, обмеження в харчуванні. Доза вживання ліків означає вагу і кількість ліків, що вживаються при клінічному лікуванні, включаючи порційну дозу ліків на добу для дорослих, вміст дози різних ліків і так далі. Доза вживання препарату залежить від лікарських властивостей, сполучуваності ліків, віку пацієнта, стану його здоров'я, стану хвороби, а також пори року вживання.

Слайд 30

Напрям розвитку китайській фармакології Напрям науково-дослідної роботи в галузі китайської фармакології на найближчий період: в галузі виробництва лікувальної сировини слід посилювати роботу з селекції, успадкувавши досвід традиційного лікарського виробництва, наприклад, культивувати добірні сорти лікарських рослин за допомогою ізотопного випромінювання, досліджень у галузі біоінженерії. Слід посилювати роботу з селекції уральської солоди, байкальського шоломника, китайської воло душки і інших видів дикої лікарської сировини, що часто вживаються, посилювати роботу із запозичення технологій і вирощування в країні 20 видів імпортної лікарської сировини, посилювати роботу з вивчення запобігання виродження насіння, а також з дослідження і освоєння нових ресурсів лікарської сировини.

Слайд 31

Голкотерапія (Чжень Цзю) Голкотерапія є важливою складовою частиною традиційної китайської медицини. На початку вона була лише одним з методів лікування, і поступово сформувалася у важливий напрям китайської медицини. Голкотерапія – це наука, що заснована на комплексному вивченні медичного методу акупунктури, а також режиму її клінічного використання і базової теорії.

Слайд 32

Голкотерапія (Чжень Цзю) Акупунктура має свою давню історію розвитку. У стародавніх книгах зафіксовано, що спочатку інструментом для акупунктури була кам'яна голка, яка називалася «бянь ши». Кам'яна голка з'явилася в неолітичну епоху, ( приблизно 8000 - 4000 років тому) тобто на етапі розкладання родової общини. 

Слайд 33

Голкотерапія (Чжень Цзю) В ході археологічних розкопок в Китаї були виявлені «бянь ши» (кам'яні голки), що збереглися. В період «Чуньцю» («Весни і Осені») (770-476 до н.е.) медицина вийшла з тіні знахарства, з'явилися професійні цілителі. У книзі «Історія роду Цзо» містяться відомості про те, як знаменитий цілитель Ї Юань при лікуванні правителя, Царства Цзінь – Цзінь-Ґуна відзначив: «проникнеш в глиб, не буде повного досягнення ефекту ліками - лікувати не можна». Тут під словами «проникати» і «досягти» розуміється саме голковколювання і припікання, що вживають в акупунктурі. 

Слайд 34

Голкотерапія (Чжень Цзю) У період «Чжаньґо» («Воюючих царств») і Династії Західна Хань (476 до н.е. – 25 н. е.) у зв'язку з розквітом технології виплавки заліза, поступово почали поширюватися металеві голки. Голки з металу поступово повністю замінили собою кам'яні. Завдяки цьому сфера вживання акупунктури в медичній практиці розширилася. Це прискорило темпи розвитку голкотерапії в нашій країні. В період династії Східна Хань і в період Трицарства з'явилася безліч медиків, які опанували лікування за допомогою голкотерапії і припікання. Книга «Трактат з голкотерапії і припікання», що була написана Хуан Фумі, стала основним посібником з акупунктури, в якому всебічно і систематично пояснювався цей метод лікування китайської медицини. За часів династій Східна і Західна Цзінь, а також в епоху Південних і Північних династій (256-589 рр.) кількість посібників з голкотерапії і припікання значно збільшилася. У цей період знання акупунктури проникли до Кореї, Японії і інших країн. 

Слайд 35

Голкотерапія (Чжень Цзю) У період династій Суй і Тан (581-907) голкотерапія і припікання були перетворені на спеціальну медичну дисципліну. У той час в медично-освітній установі - Придворній медичній палаті - була заснована спеціальність з підготовки голкотерапевтів. Наука з голкотерапії і припікання безперервно розвивалася в подальші епохи. У XIV столітті про голкотерапію і припікання стало відомо в Європі. Проте в період династії Цін у медичній практиці найбільша увага приділялася розвитку лікарської медицини. Це певною мірою загальмувало розвиток голкотерапії і припікання.

Слайд 36

Голкотерапія (Чжень Цзю) Після утворення в 1949 році Китайської Народної Республіки голкотерапія і припікання отримали швидкий розвиток. На цей час в Китаї в більш ніж 2000 профільних лікар нень китайської медицини є відділення акупунктури. Наукові дослідження, що стосуються голкотерапії і припікання, ведуться відносно різних систем людського організму і стосуються різних напрямів клінічного лікування. Як результати подібних досліджень було отримано велику кількість цінних відомостей про роль голкотерапії і припікання в регуляції всього організму, знеболенні, підвищенні імунітету. Також проводяться дослідження за темами «цзінло» (канали і зв’язуючи гілки), «цзінсюе» (точки для голкотерапії), що присвячені дії акупунктури на стан внутрішніх органів.

Слайд 37

Точковий масаж (Туйна) Туйна – це метод лікування, що характеризується сукупністю прийомів механічної і рефлекторної дії на тканини і органи, які здійснюються мануальна або за допомогою спеціального апарату. Точковий масаж проводиться відповідно до теорії китайської медицини і принципу діалектичного лікування. За допомогою точкового масажу здійснюють лікування без вживання лікарських засобів. Для цього методу характерна відсутність побічної дії і наявність високого ефекту лікування. Метод лікування за допомогою точкового масажу зручний і простий. Він широко застосовується в ході лікування таких хвороб, як набряк шийного хребця, гостре пошкодження поперекового м'яза і так далі.

Слайд 38

Основні прийоми масажу прогладжування, яке проводиться повільно, ритмічно за ходом руху крові однією або двома руками, розтирання – прийом, енергійніший, ніж прогладжування, його здійснюють пальцями, всією долонею, її підставою в зап'ясті або ребром, однією або двома руками на всіх напрямках. 

Слайд 39

Точковий масаж (Туйна) З врахуванням того, хто проводить масаж, його можна розділити на два види – активний самомасаж і пасивний масаж. Пасивний масаж застосовується, головним чином, для профілактики хвороб, сюди входять: масаж дитячий, масаж для відновлення положення кісток, дихальний масаж і так далі Самомасаж застосовується, головним чином, для оздоровчих цілей, наприклад, оздоровчий масаж очей, масаж кінцівок, масаж шлунку, масаж, що розслаблює і так далі.

Слайд 40

Функції масажу 1. Регуляція нормальної роботи внутрішніх органів людини. У китайській медицині виникнення хвороб пов'язане з порушенням нормального функціонування внутрішніх органів людини. За допомогою масажу регуляція внутрішніх органів приходить до збалансованого функціонування, тим самим сприяючи лікуванню і профілактиці.

Слайд 41

Функції масажу 2. «Очищення» каналів-цзін-ло і кровоносної системи організму.Кровоносна система організму – це важлива складова для підтримки нормальної життєдіяльності людини. Цзін-ло – це канали, якими циркулює кров в організмі. Якщо цзін-ло і кровоносна система порушені, то хвороба може проникнути у внутрішні органи ззовні, а якщо пошкоджені внутрішні органи, то хвороби можуть з'явитися на поверхні тіла людини зсередини, через цзін-ло. Масаж може сприяти нормальному функціонуванню цзін-ло і кровоносної системи. Таким чином, хворобі ззовні можна запобігти, а хворобу зсередини можна вилікувати.

Слайд 42

Функції масажу 3. Розслаблюючий масаж Дія такого масажу на шкірний покрив приводить до регенерації шкірного покриву, дія на мускулатуру сприяє нормальному тонусу м'язової тканини, дія на кровоносну систему стимулює кровообіг. Масаж сприяє швидкому загоєнню травм. По цьому цей метод лікування придатний при лікуванні, як внутрішніх, так і зовнішніх захворювань і травм.

Слайд 43

Тай-чи Тай - Чи представляє собою китайську оздоровчу гімнастику, яка стає все більш і більш популярна у всьому світі. Дуже важливо, що протипоказання для занять тай-чи практично відсутні. Займатися можуть люди будь-якого віку. Рівень зусиль при цьому регулюється самою людиною. Це дозволяє уникнути перенапруги. Проте перед початком занять все-таки рекомендується консультація лікаря.

Слайд 44

Тай-чи Спочатку Тай-Чі була граціозною повільним танцем, частиною бойового мистецтва ушу. В даний час - це модне нині поєднання мистецтва єдиноборства з гімнастикою. Хоча Тай-Чі і можна назвати бойовою технікою, але в її основі закладена не агресія, а спокій. Ця гімнастика дарує людині м'якість і розслаблення. Структурно ця техніка полягає в чергуванні комплексів плавних і повільних рухів і стійок. Вона являє собою ефективну систему загального оздоровлення.

Слайд 45

Тай-чи Гімнастика Тай-Чі вчить людей керувати своєю енергією, допомагає налагодити контакт з власним тілом. Крім того, ці вправи здатні надавати досить сильне позитивний вплив на емоційну сферу і фізичне здоров'я людини. Займаючись Тай-Чі, можна також оволодіти основними навичками самооборони.

Слайд 46

Історія виникнення Тай-Чі Як вже згадувалося, з'явилася Тай-Чі в Китаї як бойове мистецтво. Зародилася ця техніка в стародавні часи. Існує велика кількість легенд, які розповідають історію її появи. Одна з найпоширеніших легенд свідчить, що за основу було взято руху змії. Вважається, що майстер бойових мистецтв спостерігав за сутичкою змії і журавля. Йому дуже сподобалися руху змії, які були повні грації і точності. Вона то ухиляються, то атакувала. Ця техніка і стала фундаментом для зародження Тай-Чі. Так чи інакше, ця стародавня техніка відома своїми позитивними результатами. Вона вже багато століть активно практикується китайцями. Найбільше там їй захоплюються люди похилого віку, які прагнуть якомога довше зберігати своє здоров'я і бадьорість. За останні 10-20 років Тай-Чі встигла завоювати популярність у всіх країнах світу.Ця гімнастика є прекрасною альтернативою сучасним видам розминок і фітнесу, які відрізняються підвищеними фізичними навантаженнями.

Слайд 47

Для чого потрібно займатися Тай-Чі Перш за все, вона допомагає людині підтримувати стан бадьорості і заряджає енергією. Ці вправи дають можливість розслабитися і дистанціюватися від усіх проблем і переживань. На думку фахівців, заняття цієї гімнастикою допомагають ефективно запобігти остеопороз, переломи кісток. Вона сприяє зміцненню м'язової тканини і суглобів літніх людей, робить тіло більш гнучким і покращує координацію рухів. Тай - Чи дозволяє скоротити реабілітаційний період після травм і переломів.

Слайд 48

Для чого потрібно займатися Тай-Чі Регулярні тренування покращують циркуляцію крові, насичують нашу кров киснем, благотворно впливають на серцево-судинну систему. Вважається, що вони навіть призводять до зниження кров'яного тиску. В цілому, дана техніка сприяє підвищенню імунітету та поліпшує стан здоров'я. Крім того, доведено, що Тай-Чі дозволяє скинути зайву вагу. За одну годину тренування згорає до 300 кілокалорій.

Слайд 49

Для чого потрібно займатися Тай-Чі Але ці заняття вчать людини володіти своїм тілом не тільки на фізичному, а й на духовному рівні. При цьому вкрай важлива медитативна складова. Якщо порівнювати з іншими видами гімнастики, то потрібно відзначити доступність Тай-Чі людям будь-якого віку та фізичної форми. Деякі змінені форми гімнастики використовуються навіть людьми з обмеженими можливостями. Дуже зручно, що для тренувань не потрібна спеціальна одяг чи обладнання. Спочатку спеціаліст покаже вправи, а потім займатися можна навіть у себе вдома. Вправи можна виконувати щодня. Механізм впливу Тай-Чі на людину досить простий. Глибоке дихання під час вправ призводить до релаксації. Це допомагає впоратися зі стресами. Самі вправи сприяють зміцненню м'язів і кісток. Велика частина рухів цієї гімнастики передбачає переміщення ваги з ноги на ногу. Таким чином, Тай-Чі покращує відчуття рівноваги. Дуже важливими в Тай-Чі є дихання і рух очима. Людина може поліпшити зір і розвинути у себе бічний зір. Що стосується техніки дихання, то вона задіює весь вестибулярний апарат людини, насичує клітини киснем. Деякі люди навіть відчувають невелике запаморочення після занять, але побоюватися цього не варто.

Слайд 50

Як потрібно займатися Тай-Чі Щоб почати займатися Тай-Чі, перш за все, слід вибрати правильну одяг. Одяг повинен бути достатньо вільної, не утрудняти руху і дихання. Найкраще підійдуть натуральні тканини.Взуття на заняттях краще знімати. Можна тренуватися й у звичайних шкарпетках з посиленою стопою. Для занять в ідеалі рекомендується вибрати місце на свіжому повітрі. Підійде також і добре провітрюване приміщення.

Слайд 51

Як потрібно займатися Тай-Чі Необхідно навчитися тримати рівновагу. Це вкрай важливо для даної техніки. Рухи повинні бути повільними і плавними. Людина повинна зосередитися на своїх відчуттях. Поліпшується загальна розтяжка всіх зв'язок, а м'язи стають міцнішими. Рівновага фізична допомагає досягти рівноваги душевного. Людина звикає діяти розмірено й спокійно в будь-яких ситуаціях. У всіх рухах повинен бути максимум усвідомленості. Увага має бути спрямована на власне тіло. Дихати потрібно повільно і вільно.

Слайд 52

Загальні відомості про медицину національних меншин До комплексу китайської традиційної медицини включена не лише власне ханська медицина, але і медицина різних національних меншин Китаю. В процесі соціально-історичного розвитку під впливом різних географічних, культурних чинників у національних меншин сформувалися свої оригінальні методи лікування хвороб, які вважаються видами національної медицини. Це тибетська медицина, монгольська медицина, уйгурська медицина, корейська медицина чжуанська медицина, медицина національності дай, медицина національності ї, а також фармакологія народностей мяо, лаку, ерлунчунь.         У зв'язку з тим, що різні національності мають свої особливості культурно-історичного розвитку, медичному знанню також властиві ряд оригінальних рис. У деяких національних меншин є не тільки різні методи лікування, але і склалася своя оригінальна теоретична медико-фармакологічна база. У деяких національних меншин збереглася невелика кількість медичних книг, які були поширені в народі і нині знаходяться на стадії наукового вивчення. Деякі національні меншини володіють популярними випробуваними народними засобами, які знаходяться на стадії подальшого вивчення і розробки. В ході історичного розвитку медицини національних меншин були запозичені не лише досягнення ханської медицини, але і багатий досвід медичної практики інших країн, що збагатило зміст медицини національних меншин.  

Слайд 53

Тибетська медицина Тибетська медицина є важливою складовою частиною китайської традиційної медицини. Це традиційна медицина, яка сформувалася в ході тривалої лікувальної практики тибетців, а також інших національних меншин, що проживають в Тибеті. Тибетська медицина поширена, головним чином, в районах, для яких характерне компактне мешкання тибетців, включаючи Тибетський автономний район, провінції Цінхай, Сичуань, Ґаньсу і так далі. Тибетська медицина також поширена в таких країнах Південної Азії, як Непал, Індія.

Слайд 54

Загальні відомості про тибетську медицину Тибетська медицина виникла на Цінхай-Тибетському нагір'ї, їй притаманні яскраві національні, соціальні і природні особливості. Цінхай-Тибетське нагір'я відрізняється суворим холодним кліматом і примітивною інфраструктурою. Тому в тибетській медицині впродовж років збереглися в незмінному вигляді багато характерних особливостей. Цей район небагатий рослинним і тваринним різноманіттям, тому ліки тибетської медицини виготовлені, головним чином, з тварин і рослин, які характерні для цього району.         Буддизм в Тибеті відіграє величезну роль в соціальному житті. Він став потужною духовною основою Тибету. Тому тибетській медицині властивий яскравий будистський колорит.

Слайд 55

Основи тибетської медицини   Оригінальна теоретична основа медицини Тибету сформувалася в ході виробничої, соціальної і медичної практики тривалого періоду. Концепція «трьох життєвих чинників»        За тибетською медициною, в тілі людини існує три чинники: «лун», «чіба», «пейґень», а також сім матеріальних речовин: м'язи, кров, кістки, кістковий мозок, жир і т. д., три види виділень – сеча, випорожнення і піт. Від трьох основних життєвих чинників залежить стан функціонування семи матеріальних речовин і трьох видів виділень. При нормальному фізичному стані ці три чинники тісно пов‘язані і обумовлюють один одного, знаходячись у збалансованому стані. Якщо координація їх роботи порушена, то виникають хвороби «трьох життєвих чинників» - «лунбін», «чібабін» і «пейґеньбін». Лікування означає врегулювання зв'язків між ними, щоб вони відновили нормальний баланс.

Слайд 56

Концепція «трьох життєвих чинників»  Чинник «лун» відіграє важливу роль в забезпеченні фізичного стану людини. Він нагадує «фен» (вітер) і «ці» (функціональний чинник) в ханській медицині, але семантична сфера «лун» набагато ширша, ніж «фен» і «ці». «Чіба» в перекладі китайською мовою означає «дань» (жовч) або «хо» (вогонь). «Чіба» грає роль у виникненні гарячої цілющої енергії, підтримці температури тіла, зміцненні нормальної функції шлунку. «Чіба» також зміцнює дихання, додає хоробрості і розвиває розумові здібності людини. «Пейґень» у перекладі з тибетської означає «слина» або «вода».       Цей чинник тісно пов'язаний з рідиною в тілі людини. Згідно з теорією тибетської медицини, причина виникнення хвороб полягає на дисбалансі між трьома життєвими чинниками «лун», «чіба» і «пейґень», цей дисбаланс і викликає порушення здоров'я. Тому мета лікування направлена на врегулювання стосунків між цими трьома життєвими чинниками, щоб вони знов прийшли до стану гармонії.

Слайд 57

Анатомія і фізіологія       Тибетська медицина відрізняється глибоким знанням анатомії і фізіології. У тибетській медицині до системи внутрішніх органів входять: серце, печінка, селезінка, легені, нирки, товстий кишечник, тонкий кишечник, шлунок, сечовий міхур, жовчний міхур і так далі. У давні часи в тибетській медицині образно були описані всі внутрішні органи. Наприклад, серце порівнювали з королем, що сидить на троні. Воно знаходиться в центрі грудної порожнини. Легені, як сановники і принц-спадкоємець, розташувалися довкола короля. Печінка і жовчний міхур, як дружина і наложниця короля, знаходяться у нього в ногах.       Нирки – це галереї, що зв'язують весь палац, без них тіло людини не може бути палацом, умістищем короля, сановників і дружин. Таким чином, у давні часи тибетська медицина володіла достовірним анатомічним знанням.  

Слайд 58

Лікування за допомогою лікарських препаратів В ході лікування лікарськими засобами в медицині Тибету застосовується метод, згідно з яким спочатку вживають підготовчу дозу ліків. Наприклад, приймають підготовчу дозу цукру для лікування лихоманки, а для лікування тифу підготовчою дозою служить коричневий цукор. Крім того, тибетська медицина має свій режим вживання ліків. Наприклад, пілюлі зазвичай запивають водою, якщо хвороба має холодний характер - ліки запивають гарячою водою, а для лікування хвороб з характером жару – навпаки, холодною водою. Для лікування змішаних хвороб – ліки приймають, запиваючи теплою водою. 

Слайд 59

Припікання      В тибетській медицині для припікання застосовується полин. В наш час припікання використовується для лікування хвороб з холодним характером, зокрема, для лікування хвороб шлунку, для лікування диспепсії, набряку, лихоманки, нервових хвороб, епілепсії і т. У тибетській медицині припікаються строго певні точки на тілі хворого.Лікування методом викликання блювотного рефлексу Цей метод лікування полягає на штучному викликанні блювотного рефлексу за допомогою спеціального лікарського засобу. За допомогою цього методу можна лікувати диспепсію і інші шлункові захворювання. Проте цей метод не можна застосовувати для лікування ослабленого організму, він не годиться для осіб похилого віку, вагітних жінок і дітей. Що стосується лікування отруєнь, то цей метод не застосовують, оскільки отруйна речовина довгий час знаходиться в шлунку хворого.  

Слайд 60

Розтирання Розтирання – це один з оригінальних методів лікування в медицині Тибету. Лікування проходить шляхом змазування поверхонь тіла спеціально приготованою маззю. Цей метод лікування популярний серед місцевого населення. Згідно теорії тибетської медицини, розтирання дає тонізуючий ефект, допомагає при душевних розладах, нездужанні, хронічній втомі, безсонні. При розтираннях застосовують різні мазі і креми.  

Слайд 61

Цілющі ванни Цілющі ванни -- один з оригінальних методів лікування в тибетській медицині. При такому лікуванні зазвичай використовується вода з сірчаних і теплих джерел, а також інші види оздоровляючої води. Цілющі ванни діляться на два види -- водяна ванна і ванна з накладенням мазей. Під час прийому ванни, мінеральна вода з природних джерел добре впливає на організм людини, що дуже корисно для лікування різних захворювань м‘язової, кістковою тканин, а також лихоманки. Ванни з накладенням невеликих мішечків з лікарською маззю на хворе місце мають зігріваючу дію і прекрасний лікувальний ефект.

Слайд 62

Контрольні запитання 1. Які теорії лежать в основі теоретичного обґрунтування китайської медицини ? 2. Які є методи діагностики в китайській медицині? 3. Які є функції точкового масажу (туйни)?

Слайд 63

Дякую за увагу!

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Медицина