X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Історія медицини як наука і предмет викладання. Медицина первіснообщинного ладу

Завантажити презентацію

Історія медицини як наука і предмет викладання. Медицина первіснообщинного ладу

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Історія медицини як наука і предмет викладання. Медицина первіснообщинного ладу Доц. Пришляк А.М.

Слайд 2

План Зміст медицини і історії медицини Аргументація необхідності знань історії медицині для лікаря Джерела вивчення історії медицини, їх класифікація Материальні умови життя людей та їх вплив на виникнення і розвиток медицины первіснообщинного ладу Медицина за часів матриархату та патриархату Вплив засобів виробнитства, виробничих відношень на погляди про причини захворювань та їх лікування Висновки

Слайд 3

Аргументація необхідності знань історії медицині для лікаря Не можна уявити фахівця з вищою освітою, який не знає історії розвитку світових цивілізацій Створення теоретичних постулатів завжди починається із вивчення попередніх теорій, їхнього розвитку, здобутків Знання історії медицини допомагає уникнути помилок попередників і ґрунтуються на їх досвіді Не може заслуговувати на повагу наука, що не має історичного коріння Історія медицини є джерелом виховання подвижництва, гуманізму і милосердя.

Слайд 4

Зміст медицини, якість лікувальних і рівень запобіжних засобів, становище медичних працівників завжди залежали і залежать від соціально-економічних умов життя людства, від суспільного ладу, розвитку природничих наук, філософії, техніки. Тому вивчати історію медицини, правильно розуміти її розвиток можна лише в нерозривному зв'язку із загальною історією людства.

Слайд 5

Історія медицини поділяється на загальну, яка вивчає розвиток медичних знань у людському суспільстві в цілому, і спеціальну, яка вивчає розвиток окремих напрямків медицини — терапії, хірургії та ін. Через те, що розвиток медицини залежить від рівня розвитку виробничих сил и характеру виробничих відношень, то за основу викладення загальної історії медицини закладений принцип поділу на епохи та періоди, загальноприйняті в історії людства.

Слайд 6

Історія медицині Загальна Спеціальна (терапії, хірургії)

Слайд 7

Періодизація історії медицини Історія медицини первісних часів. Обіймає період від 3-х мільйонів років тому до 5-4 тисяч років до н. ери (виникнення держави, відкриття календаря і письма). Медицина стародавніх часів. Обіймає період від IV тис. до н.е. і до 476 р., коли впала Римська імперія. Мед-на епохи середньовіччя (476 р. – кін. 17ст.). Медицина 18 століття. Медицина 19 століття. Медицина 20 століття.

Слайд 8

Джерела вивчення історії медицини Речові джерела (знаряддя праці, пам'ятники, кістки тварин та людей, медалі, монети). Письмові джерела (рукописи, друк, папірус, кераміка та ін.). Етнографічні джерела (обряди, звичаї, пісні, легенди, методи лікування). 4. Спосіб життя сучасних племен, які живуть на рівні минулих епох. 5. Фото-, фоно- та кінодокументи.

Слайд 9

Палеопатологічні особливості знахідок первісної людини Наслідки артритів, переломів, пухлин кісток, туберкульозу, викривлення хребта, карієсу зубів; в м’яких тканинах (мумії) виявлені атеросклеротичні бляшки

Слайд 10

Остеоз стегна первісної людини з о. Ява. Найдавніший приклад патології людини.

Слайд 11

Голова мумії

Слайд 12

Хребець первісної людини з розростанням кісткової тканини навколо вістря бронзової стріли, що залишилась в тканинах після загоювання рани

Слайд 13

Глиняна табличка з текстом медичного характеру про лікування розладів шлунку. VII ст. до н. е.

Слайд 14

Періодизація історії медицини України 1. Медицина первісних часів (до IV тис. до н.е.). 2. Медицина стародавнього світу (IV тис. до н.е.–VIII ст. н.е.). 3. Медицина епохи середньовіччя (IX–XVII ст.). 4. Медицина XVIII ст. 5. Медицина XIX ст. 6. Медицина XX ст.

Слайд 15

Медицина первісних часів Обіймає період орієнтовно від Палеоліту (3 млн. років тому) до Неоліту (5 тис. років до н.е.). Здобутки цієї медицини усі народи можуть записати на свій рахунок, оскільки немає підстав виокремлювати котрийсь із них. За цей гігантський період розвитку людина набула сучасних антропогенних рис, розвинула мову, мову різних народів.

Слайд 16

Переломні моменти в розвитку людини Початок трудової діяльності (архантропи, палеантропи) Перехід (40—35 тисяч років тому) від стадії первісного людського стада до первісної родової общини

Слайд 17

Слайд 18

Слайд 19

Основними шанувальниками є:

Слайд 20

Палеолітична Венера Провідна роль жінки проявляється не тільки в тому, що вона очолює рід, а й несе відповідальність за його продовження, тому вона вступає в статеві стосунки з усіма чоловіками. Полігамія є моральною нормою життя.

Слайд 21

Найдавнішими лікувальними процедурами є: допомога підчас пологів (особливо перших), травмах (забиті місця, падіння з висоти, зіткнення з дикими тваринами), деякі розлади травлення, виражені зовнішні ураження на шкірі.

Слайд 22

Тотем племені

Слайд 23

Священні тварини племені

Слайд 24

Священні тварини племені

Слайд 25

ТОТЕМІЗМ - віра людини в існування тісного родинного зв'язку між її родом і певним видом тварини, яка вважалась “батьком”, захисником від бід і хвороб ФЕТИШИЗМ – віра в надприродні властивості неживих предметів (амулети, талісмани від холери, чуми) АНИМІЗМ – віра в душі, духи (ранні форми культу померлих) МАГІЯ – віра в здатність людини надприроднім чином впливати на інших людей, предмети, події,явища природи

Слайд 26

Перші уявлення про причини хвороб Хвороба вселяється в того, хто не поважає предка. В нього вселяється дух предка, виснажує його, робить хворим.

Слайд 27

Ритуал поховання у квітковому племені

Слайд 28

Лікувальні прийоми Зображенню предка приносять жертви, на його честь виконують ритуальні пісні і танці. Дух предка виганяється шляхом криків, залякуванням, одяганням страшних масок. Здійснюються заходи по перенесенню духа предка в якусь тварину.

Слайд 29

Ритуальна маска, яку використовували в ритуалі “вигнання духа предка”. Шри Ланка

Слайд 30

З цією ж метою робиться трепанація черепа, що б через отвір в голові виходив дух предка. Цей дух висмоктували з тіла хворого за допомогою трубок, оленячих рогів, скляних банок. Після всіх цих дій виникає місцевий крововилив, що вказує на ефективність проведеної процедури. Для того, що б хвороба вийшла ще скоріше, на тілі проводять скарифікацію та надрізи за допомогою щелеп риби, скалок мушлі і таке подібне.

Слайд 31

Операція трепанації черепа.

Слайд 32

Бронзовий ніж для трепанації черепа. На ручці зображений процес трепанації. Гамбург.

Слайд 33

Черепа стародавніх людей, які пережили трепанацію черепа (виражена регенерація країв трепанаційних отворів). Копенгаген.

Слайд 34

Череп стародавньої людини, яка загинула внаслидок ритуальной трепанації черепа (краї трепанаційного отвору без ознак регенерації)

Слайд 35

ВИСНОВКИ Історія медицини є одним з розділів загальної історії культури людства. Вона розглядає розвиток знань, пов'язаних із захворюваннями, лікуванням людини, збереженням і зміцненням її здоров'я вивчення медицини первісного періоду носить емпіричний характер

Слайд 36

ДЯКУЮ ЗА УВАГУ !

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Медицина