X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Дифтерія. Менінгококова інфекція. Гострі кишкові інфекції. Причина, клініка, діагностика, догляд, профілактика хвороб.

Завантажити презентацію

Дифтерія. Менінгококова інфекція. Гострі кишкові інфекції. Причина, клініка, діагностика, догляд, профілактика хвороб.

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Дифтерія. Менінгококова інфекція. Гострі кишкові інфекції. Причина, клініка, діагностика, догляд, профілактика.

Слайд 2

Етіологія Гострі кишкові інфекції можуть бути викликані: вірусами: Rotavirus, Adenovirus, Astrovirus, Сoronavirus, Calicivirus, Reovirus бактеріями: Shigella, Salmonella, E.coli, Yersinia enterocolitica,Campylobacter, Clostridium, Vibrio сholerаe,Salmonella; найпростішими: Balantidium, Etmoeba histolytica Найбільш частою причиною захворювання є ротавіруси (30-40 % загального числа хворих).

Слайд 3

ГКІ поділяються на дві великі групи: секреторні діареї (холера, умовно-патогенна флора, ротавіруси, аденовіруси) – в патогенезі має значення порушення всмоктування рідини в кишківнику внаслідок активації ентеротоксином збудників аденілатциклази в клітинах стінки кишківника; інвазивні діареї (сальмонели, ешеріхії ентероінвазивні, ентерогеморагічні, кампілобактер, шигели, кишкова ієрсинія, клостридії, стафілококи) - відбувається розмноження збудника в слизовій оболонці товстого кишківника з виникненням запальних змін.

Слайд 4

При обстежені хворих з ГКІ необхідно уточнювати характер випорожнень: час появи рідких випорожнень, їх кількість, частоту, наявність патологічних домішок (слиз, кров, прожилки крові), колір калових мас (жовтий, оранжевий, с домішками зелені) характер акту дефекації (вільно, з тенезмами чи їх еквівалентами у вигляді почервоніння обличчя чи неспокою) при зборі анамнезу хвороби уточнюють початкові симптоми хвороби у вигляді неспокою, підвищення температури тіла, що з’явилося раніше – блювота чи пронос

Слайд 5

Загальні симптоми діарейних захворювань: пронос здуття живота болі в животі нудота, блювота (блювота при легких випадках буває 1-2 рази на добу, містить залишки їжі і носить захисний характер, при тяжкому перебігу блювання стійке, спочатку із вмістом залишків їжі, потім зі слизом і жовчю) інтоксикаційний синдром ексикоз (дитина не набирає маси, а навпаки її втрачає. Шкіра бліда, суха, з жовтуватим відтінком, втрачає еластичність, знижується тургор м’яких тканин, западає тім’ячко, риси обличчя загострюються, западають очі, слизові сухі, яскраві, іноді тріщини шкіри)

Слайд 6

Розрізняють 3 типи зневоднення: ізотонічний – рівномірна втрата рідини і солей (зниження маси тіла до 5 %) вододефіцитний – втрата води більша, ніж електролітів (втрата маси тіла до 10%) соледефіцитний – спостерігається втрата електролітів (втрата маси тіла більше 10 %)

Слайд 7

Гастроінтестинальні синдроми гастрит – нудота, повторна блювота, болі і відчуття важкості в епігастрії ентерит – метеоризм, болі з переважною локалізацією біля пупка, часті рідкі водянисті випорожнення, іноді пінисті з неперетравленими рештками гастроентерит – комбінація попередніх дистальний коліт – втягнутий живіт, переймоподібні болі з переважною локалізацією в лівій здухвинній ділянці, спазмована болюча сигмовидна кишка, піддатливість анусу, тенезми, випорожнення часті, скупі, зі слизом та кров’ю ентероколіт гастроентероколіт

Слайд 8

Ротавірусна інфекція Збудник ротавірус, механізм зараження фекально-оральний. Гострий початок захворювання з підвищення температури тіла, ранній симптом блювота, яка передує проносу. Випорожнення у великій кількості, водянисті, білуватого чи жовтуватого кольору, з різким запахом, іноді з домішками слизу. Позиви до дефекації виникають раптово і мають імперативний характер, супроводжуються переймоподібним болем, після дефекації настає деяке полегшення. Відмічаються респіраторні симптоми: помірна гіперемія і зернистість м’якого піднебіння і дужок, заложеність носа.

Слайд 9

Ротавірусна інфекція Лабораторна діагностика: виявлення вірусу у фекаліях за допомогою електронної мікроскопії, виявлення специфічних антитіл і наростання їх титру в парних сироватках в РН вірусу, РГГА з ротавірусним антигеном.

Слайд 10

Аденовірусна інфекція, кишкова форма Збудник аденовірус, механізм зараження – повітряно-крапельний, може бути фекально-оральний. Характерна для дітей першого року життя. Випорожнення стають рідкими, помірно почащеними, іноді з домішками слизу, знижується апетит, можлива блювота, є підвищення температури тіла і явища катару дихальних шляхів. Прояви відмічаються 3-4 дні, ексикоз не розвивається. Лабораторна діагностика: виділення вірусу із змивів глотки, з фекалій, серологічні дослідження – РЗК, РН, РГГА, проведені двократно.

Слайд 11

Холера збудник холерний вібріон, механізм зараження фекально-оральний. Захворювання починається раптово з проносу на фоні нормальної чи субфебрильної температури тіла. Частота випорожнень коливається від 3 ідо 30 і більше разів на добу, акт дефекації не болючий, тенезми відсутні. Випорожнення в значній кількості, водянисті, без запаху, у вигляді рисового відвару (безколірні, з плаваючими пластівцями). Швидко розвивається зневоднення організму. Потім за проносом виникає повторна блювота, блювотні маси також швидко набувають водянистого характеру і нагадують рисовий відвар.

Слайд 12

Холера Лабораторна діагностика: бактеріологічний метод – виділення з фекалій та блювотних мас холерного вібріону, серологічна діагностика є допоміжною.

Слайд 13

Дизентерія Збудники дизентерійні палички з роду шигел, механізм зараження фекально-оральний. Гострий початок з гіпертермією (39-40С), синдром ураження товстої кишки (колітичний): переймоподібний біль в животі з їх наступною локалізацією в ділянці сигмовидної кишки, спазм, ущільнення та болючість сигмовидної кишки при пальпації живота, випорожнення незначні, з домішками слизу, прожилок крові, гною, без запаху, у вигляді «ректального пльовка» на фоні тенезмів.

Слайд 14

Дизентерія Лабораторна діагностика: бактеріологічний метод (виділення шигел з випорожнень) – основний метод, копрологічне дослідження – наявність слизу, нейтрофільних гранулоцитів та еритроцитів, серологічний метод – виявлення в крові специфічних антитіл з допомогою РА чи РНГА, ректороманоскопія.

Слайд 15

Сальмонельоз Збудники бактерії – сальмонели, механізм зараження фекально-оральний. Гострий початок захворювання з високої температури, блювоти, болю в ділянці живота, при пальпації живота болючість в епігастрії та навколо пупка, випорожнення в значній кількості, водянисті, зловонні, з домішками зелені, у вигляді «болотної тини», може бути збільшення печінки, селезінки, метеоризм, розвивається ексикоз, можуть бути вторинні вогнища (пневмонія, менінгіт, остеомієліт).

Слайд 16

Сальмонельоз Лабораторна діагностика: бактеріологічне дослідження блювотних мас, промивних вод шлунка, випорожнень, сечі, серологічне дослідження – РПГА.

Слайд 17

Лікування Для виведення харчового субстрату з травного тракту можна промити шлунок, провести очисну клізму. Для виявлення збудника провести забір випорожнень для бактеріологічного дослідження. Необхідно фіксувати частоту та кількість блювотних мас, частоту і кількість випорожнень, об’єм рідини, яка вводилася перорально та парентерально.

Слайд 18

Лікування Особливості дієти: а) принцип «омолодження» в харчуванні – найкращим продуктом у годуванні такої дитини є грудне молоко, при його відсутності – кислі адаптовані молочні суміші або низьколактозні суміші, б) невеликі порції зі збільшенням кратності годування до 8-10 разів на добу, в) об’єм їжі в першу добу зменшити не більше ніж на 50 %, відновлення вікового об’єму харчування на 4-5 день.

Слайд 19

Лікування Для корекції зневоднення легкого та помірного ступеня тяжкості проводиться оральна регідратація. Для цього використовують глюкозо-сольові розчини (регідрон, ораліт, ORS 200), рисовий відвар, чай, фруктовий відвар без цукру, фіточай (ромашка, звіробій, шипшина). Рідину необхідно давати по 1 чайній ложці кожні 3-5 хвилин. Об’єм введеної рідини розраховується з врахуванням маси тіла та ступеня зневоднення. Останнє становить 5-10-15 % відповідно до зменшення маси, або 50-100-150 мл на 1 кг маси.

Слайд 20

Лікування При ІІІ ступені ексикозу, нестримній блювоті, неефективності оральної регідратації проводять парентеральну регідратацію. Співвідношення розчинів глюкози і колоїдно-сольових (фіз.р-н, реополіглюкін, альбумін) при ізотонічному ексикозі становить 1:1, при вододефіцитному 2:1, соледефіцитному 1:2. Ентеросорбенти – смекта, ентеросгель та ін. Бактерійні препарати Антибактеріальна терапія призначається лише при інвазивних діареях (клінічна дизентерія) середнього ступеня тяжкості, при тяжкому перебігу незалежно від етіології, при супутній патології.

Слайд 21

Дифтерія Це захворювання бактеріальної природи, яке характеризується фібринозним запаленням в місці проникнення збудника і вираженим симптомокомплексом інтоксикації, викликаної дією екзотоксину дифтерійної палички. Епідеміологія. Джерелом є хворий на дифтерію або носій. Механізм передачі повітряно-крапельний. Інкубаційний період 2-10 днів.

Слайд 22

Основні симптоми клінічної діагностики: поява фібринозних, сірувато-білого кольору, плівок, спаяних з нижчележачими тканинами в місці розмноження збудника наявність набряку підшкірної клітковини в ділянці шиї при токсичних формах хвороби порушення дихання при ураженні слизової оболонки гортані з охриплістю голосу, аж до афонії, грубим гавкаючим кашлем виділення токсичного штаму дифтерійної палички наявність симптомів інтоксикації у вигляді підвищення температури тіла до 38-39 С, блідості, в’ялості, швидкої втомлюваності гіперемія зіву з ціанотичним відтінком на фоні набряклості навколишніх тканин