X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Україна і Північна війна

Завантажити презентацію

Україна і Північна війна

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Тема уроку: Україна в подіях Північної війни Грицюк Л.А., вчитель історії та права Миколаївської ЗОШ №29, спеціаліст вищої категорії, старший вчитель Урок з історії України, 8 клас

Слайд 2

Мета уроку розкрити причини Північної війни ; довести,учням, що інтереси Московії не перетиналися з інтересами України ; визначити причини, що спонукали гетьмана Івана Мазепу до союзу зі шведським королем; дати історичну оцінку діяльності гетьмана І. Мазепи. продовжувати розвивати вміння учнів аналізувати, давати власну оцінку історичним процесам ; працювати з історичними текстами, критично їх осмислювати, формувати навички самостійної роботи; виховувати повагу до захисників рідної землі, до історичного минулого нашої країни.

Слайд 3

Очікувані результати. На основі вивченої теми ви зможете: Розкрити причини та наслідки Північної війни для України; Дати історичну оцінку діяльності І.Мазепи щодо здобуття ним незалежності України; Висловити свою точку зору та аргументувати її на проблемне питання уроку: “ Зрадник чи національний герой Іван Мазепа?”

Слайд 4

Тип уроку : засвоєння нових знань. мультимедійна презентація, історичні джерела, історична карта “ Україна у кінці ХУІІ- першій половині ХУІІІ ст”., тестові завдання, відеофільм “Полтавська битва “. 20 кроків до мрії. Обладнання:

Слайд 5

План уроку. 1.Україна в подіях Північної війни. 2.Українсько-шведський союз. 3. Воєнно-політичні акції російського царя проти українців. 4.Полтавська битва. 5. Гетьман Іван Мазепа в історії України.

Слайд 6

1.Україна в подіях Північної війни. Північна війна 1700-1721 рр. - війна Росії проти Швеції за вихід до Балтійського моря, за повернення його узбережжя, захопленого Швецією. Дайте відповідь на запитання: 1.Як на вашу думку, чи співпадали інтереси Московії і України у Північній війні?( для відповіді скористайтеся картою). 2.Доведіть чи спростуйте тлумачення, використовуючи матеріал попередніх уроків ,що Північна війна була справжнім горем для українського народу. Перевірте правильність ваших суджень. 1.Ні. Ця війна нічого не даючи Україні, вимагала від неї значних людських та матеріальних ресурсів. Українці відстоювали не свої інтереси, а інтереси Росії, російського царя. 2.Козацькі полки постійно брали участь у військових походах, не отримуючи за це ніякої винагороди. Козаки споряджалися на війну за свій кошт , повинні були в ряді міст утримувати московську армію, споряджати її продуктами. Як ви розумієте слова старшини адресовані Івану Мазепі:”…Твою душу й кості діти наші прокленуть, якщо ти після себе залишиш козаків у такій неволі!”

Слайд 7

2.Українсько-шведський союз. КарлXIIГустав король Швеції Правління 1697—1718 Коронація 14грудня1697 Дата народження 17 червня1682 Стокгольм Дата смерті 30 листопада1718 поблизуГалдена Попередник КарлXI Діти не було Наступник Ульріка Елеонора Батько КарлXI Мати УльрікаЕлеонораДатська

Слайд 8

Плани Івана Мазепи щодо здобуття незалежності. 1. Налагодити дипломатичні відносини зі Швецією. 2. Після поразки Петра І у війні І.Мазепа розраховував на шведського короля Карла ХІІ , який виступав гарантом України. Згідно з таємним договором Україна стане вільною державою. 3. У 1706 р. між Швецією та Україною укладено таємний договір.

Слайд 9

Мотиви що спонукали І.Мазепу та Карла ХІІ до союзу у боротьбі з Росією. Мотив, що спонукав Мазепу розпочати таємні зносини з Карлом ХІІ- Порушення зобов’язання Петром І захищати Україну:“ Не тільки 10 тисяч, але й 10 чоловік не можу дати; як можете, самі бороніться ” 1708 р. Карл ХІІ почав похід на Московію. Початок походу був вдалий, але у серпні-вересні плани короля змінилися , він повертає своє військо на Україну. Мотив, який спонукав Карла ХІІ до союзу з Іваном Мазепою - розраховував на матеріальну допомогу, зміцнити свої війська за рахунок козацьких полків та військ польського короля Станіслава Ліщинського, мав також надії на допомогу кримського хана й турецького султана. 24 жовтня 1708 р.- Мазепа відкрито перейшов на бік шведів й об'єднався з ними для війни з Московією.

Слайд 10

3. Воєнно-політичні акції російського царя проти українців. . 1.Петро І звернувся до українського народу з численними маніфестами, де повідомив про зраду Мазепи, про його змову зі шведським королем. Анафема. 2.Цар оголосив себе захисником українського народу й скасував деякі податки. 3. Наказав О.Меншикову знищити гетьманську столицю Батурин, де перебували козацькі війська. 4.Розпочаті слідства й жорстокі розправи над усіма кого запідозрювали у причетності до справи І. Мазепи. 5.Проведено вибори нового гетьмана. 6 листопада 1708 р. гетьманом обрано Івана Скоропадського.

Слайд 11

4.Полтавська битва-27 червня 1709 р.

Слайд 12

Слайд 13

Завдання: Переглядаючи ДОКУМЕНТАЛЬНИЙ ФІЛЬМ, ДАЙТЕ ВІДПОВІДІ НА ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ( У КОЖНОГО НА ПАРТІ) 1.Чому Мазепа перейшов на сторону шведського короля Карла ХІІ? А). Взяв за мету звільнити Гетьманщину з-під влади Московії; Б). Петро І порушив зобов'язання захищати Україну; В). Хотів стати єдиним правителем України. 2.Кого було обрано гетьманом Лівобережної України 6 листопада 1708 р.? А). Івана Скоропадського; Б). Івана Виговського. 3.Яка битва була вирішальною у ході Північної війни? А). Полтавська битва ; Б). Пілявецька битва.

Слайд 14

4. Коли відбулася ця битва? А).24 жовтня 1708 р.; Б). 27 червня 1709 р. 5.Чим закінчилася битва для українців і шведів? А). Перемогою; Б). Поразкою 6.Яка подальша доля гетьмана Івана Мазепи? А) . Емігрував на чужину в межі Османської імперії; Б). Виїхав до Швеції 7. Які були наслідки Полтавської битви для України ?( доповніть перелік) А). Тисячі страчених українців; Б). Посилення тиску на всі сфери суспільного життя; В). Козаків засилали на примусові роботи ( копати канали та ін.); Г)….

Слайд 15

Самоперевірка 1а, б. 4.б. 2.а. 5.б. 3.а 6.а. 7.Подавлено “мазепинський рух”, козацька старшина прилаштовувалась до нових умов.

Слайд 16

5. Гетьман Іван Мазепа в історії України. Радянські історики про Івана Мазепу - зрадник, злочинець, христопродавець. Сучасні історики: Національний герой; - зробив вагомий внесок у зміцнення української державності; - у розвиток і формування національної культури; - гетьманування позитивно вплинуло на розвиток господарства; - вдалося зберегти важливі чинники державної та національної самобутності; домігся певної стабілізації у суспільстві. Якої точки зору дотримуєтеся ви ? Свою думку обґрунтуйте.

Слайд 17

Причини поразки Гетьмана? *відсутність підтримки його політики широкими народними масами; *перебільшення могутності шведської армії ; *військова поразка союзника Мазепи шведського короля Карла ХІІ; *незавершеність процесу формування молодої політичної еліти України; *трагедією українського суспільства стало те, що дві політичні сили, які стояли на державницькій платформі – І.Мазепа і Петрик Іваненко, виступили не в союзі, а в протиборстві, перетворивши Україну в руїну. Висновок: з погляду історії , національно-визвольна боротьба І. Мазепи, незважаючи на поразку, забезпечила , більш як на півстоліття, існування української державності, посилився потяг до свободи. Та попри всі прорахунки діяльності гетьмана, доба Мазепи-це час відродження України, епоха політичного, економічного й культурного поступу.

Слайд 18

Домашне завдання Опрацювати параграф 31,закінчити складання історичного портрету І.Мазепи, спираючись на пам'ятку. Вивчити поняття, дати. Відповісти на питання стр.245., опрацювавши документ ” І.Мазепа у звітах англійського дипломата Вітворта”.

Слайд 19

Дякую за увагу! Сподіваюсь на результат з вивченої теми. Грицюк Л.А., вчитель історії та права Миколаївської ЗОШ №29, спеціаліст вищої категорії, старший вчитель

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Історія України