X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Порушення територіальної цілісності Української держави — Гетьманщини. Гетьманство Ю. Хмельницького.

Завантажити презентацію

Порушення територіальної цілісності Української держави — Гетьманщини. Гетьманство Ю. Хмельницького.

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Порушення територіальної цілістності Української держави - Гетьманщини Історія України, 8 клас

Слайд 2

Гетьманство Ю. Хмельницького. Поділ українських земель на Лівобережну і Правобережну Україну. Після отримання гетьманської булави Ю. Хмельницький вирішив налагодити мирні відносини з Московською державою. Прихильники Ю. Хмельницького розробили проект майбутнього договору, за яким погоджувалися визнати владу московського царя. Статті передбачали, зокрема, поновлення союзу з Москвою, включення до складу козацької держави Північної Чернігівщини, заборону перебування на її території московських військ і воєвод (за винятком Києва), вільне обрання гетьмана, скасування заборони на проведення самостійної зовнішньої політики тощо. Однак під час переговорів у Переяславі московські воєводи відхилили український проект і нав'язали ухвалення нового договору, що дістав назву Переяславські статті 1659 р. Його основні положення були такими: -старшина без дозволу царя не мала права переобирати гетьмана; -гетьман утрачав право самостійно призначати, звільняти чи засуджувати до страти старшину й полковників; -московське військо, окрім Києва, розміщувалося ще в Переяславі, Ніжині, Чернігові, Брацлаві та Умані; -Київська митрополія підпорядковувалася Московському патріарху (цю статтю пізніше було скасовано); -українському уряду заборонялося підтримувати дипломатичні відносини з іншими державами й організовувати військові походи без дозволу Москви. Переяславські статті викликали глибоке обурення в більшості козаків та інших верств суспільства.

Слайд 3

Тим часом Річ Посполита та Московська держава готувалися до нової війни, щоб остаточно завершити боротьбу за українські землі. У воєнній кампанії 1660 р.польсько-татарська армія завдала поразки московсько-українській. Політичним наслідком цього став перехід Ю. Хмельницького на бік поляків і підписання ним Слободищенського трактату 1660 р. Його було укладено на основі Гадяцької угоди, але з деякими змінами: ■ вилучено статтю про Руське князівство; ■ гетьман був зобов'язаний надавати військову допомогу Речі Посполитій у її війнах з іншими державами; ■ підтверджувалася заборона гетьману вести самостійну зовнішню політику; ■ польській шляхті й магнатам поверталися всі маєтності на українських землях.

Слайд 4

У цей час продовжувалася війна між Московською державою і Річчю Посполитою. Виснаживши матеріальні й людські ресурси, обидві держави схилялися до примирення. Довідавшись про початок переговорів, П. Дорошенко зрозумів, що розраховувати на допомогу Польщі в боротьбі проти Москви не варто, і за допомогою татар розгромив під Браїловим польське військо (19 грудня 1666 р.), тим самим не давши йому розміститися на Правобережжі. Тим часом у результаті тривалих переговорів ЗО січня 1667 р. в селі Андрусово, під Смоленськом, між Московією та Річчю Поспо¬литою було укладено угоду про перемир'я на 13,5 року (Андрусівське перемир'я). На підписання до Андрусова не запросили ні лівобережного гетьмана І. Брюховецького, ні правобережного гетьмана П. Дорошенка, що в котре засвідчувало ставлення Москви і Варшави до України. Згідно з умовами перемир'я закріплювався поділ України: Правобережна Україна (без Києва) відійшла до Польщі, а Лівобережжя та тимчасово Київ (на 2 роки) залишилися за Росією. Запорожжя мало визнавати владу обох держав.

Слайд 5

У період гетьманства І. Виговського через внутрішні й зовнішні чинники в Україні спалахнула громадянська війна. Укладений із поляками Гадяцький договір не знайшов підтримки в більшої частини населення, що стало головною причиною втрати І. Виговським гетьманської булави. Не врятувала авторитет гетьмана й перемога під Конотопом над московськими військами. Обрання гетьманом політично несамостійного Ю. Хмельницького не могло врятувати Україну від громадянської війни. Політичні хитання від Московії до Польщі зрештою призвели до усунення його від влади, а наступна бо¬ротьба за гетьманську булаву розколола Гетьманщину на Правобережну і Лівобережну. Річ Посполита та Московська держава, уклавши між собою Андрусівське перемир'я, юридично оформили поділ України. Андрусівське перемир'я завдало тяжкого удару по Українській державі. Воно стало гальмом на шляху політичного об'єднання Правобережжя і Лівобережжя та прирікало козацьку Україну на політичний занепад. Висновки

Завантажити презентацію

Схожі презентації

Презентації по предмету Історія України