X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
"Зачарований край"

Завантажити презентацію

"Зачарований край"

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

“ Зачарований край ” Національний природний парк

Слайд 2

Що таке національний парк НАЦІОНАЛЬНИЙ ПАРК – відносно велика за площею територія (акваторія) з особливо цінними природними ландшафтами й об’єктами. Національні парки розрізняють за об’єктами охорони. В деяких з них охороняють ландшафти, в інших – окремі види тварин. Найвідоміші в Україні – "Асканія Нова" (Херсонська область), "Софіївка" (Умань), "Олександрія" (Біла Церква) та ін.

Слайд 3

Зачарований край «Зачарований край» займає площу 6101 га і на північному сході межує із Свалявським районом, а з інших сторін оточений населеними пунктами Ільниця, Осій, Чорний Потік, Підгірне Іршавського району Закарпатської області. Територія розташована в центрі Великодільського хребта, який має вулканічне походження. Найбільшою вершиною є гора Бужора (1085 м), дещо нижчими є гори Берегів, Стіг, Синяк, Кичера.

Слайд 4

Гора Бужора 1085 м

Слайд 5

“ Зачарований Край ” Своєрідним є ландшафт із унікальними природними впадинами — урочищами Банища, Багонце і Романова Вапа. Біля підніжжя Бужори в одній із впадин є урочище Чорне Багно із відомим оліготрофним болотом Багно — найглибшим торфовим болотом Українських Карпат, що має виражену опуклу поверхню. Чудовий краєвид має урочище Смерековий Камінь,який відзначається своєрідними рідкісними формами скельного рельєфу.Тут переважають монокварцити зі зразками гетиту,у верхній частині урочища є брили опалоліту та своєрідні велико порфірові андезити та андезитобазальти.

Слайд 6

Урочище Смерековий Камінь

Слайд 7

“Зачарований край” Ця територія є унікальною за своєю геологічною будовою, і на ній ще у 1978 р. було створено заказник загальнодержавного значення «Зачарована долина» площею 150 га. На цій унікальній ділянці в результаті водно-повітряної ерозії виникли оригінальні кам’яні утвори висотою до 100 м. Окремі з них мають назви Стрімчак, Кам’яна Смерека, Кам’яний Верблюд, Руїни Замку, Тронний Камінь тощо.

Слайд 8

Зачарована долина

Слайд 9

“Зачарований край” Основною водною артерією парку є річка Іршавка. Довжина її 48 км, площа басейну 346 км2, початок бере на схилі г. Бужори. Багато природних джерел дають початок 7 потокам. Крім Іршавки, це Ільничка, Синявка, Яловий, Крем’яний, Вільховий, Шигів. В урочищі Смерековий Камінь є виходи мінеральних вод. Без сумніву, гідрологічна мережа цієї території має велике значення для навколишніх поселень. На жаль, через порушення екологічної рівноваги в регіоні, зокрема вирубку старих лісів, мають місце катастрофічні повені. Так, у листопаді 1998 р. від повені особливо постраждали села Заріччя та Сільце, а також районний центр — місто Іршава. 

Слайд 10

Річка Іршавка

Слайд 11

Річка Ільничка

Слайд 12

Річка Синявка

Слайд 13

Місто Іршава

Слайд 14

“ Зачарований Край “ У межах лісового поясу поширені родючі бурі гірсько-лісові ґрунти, їх материнською породою є елювій-делювій флішу кристалічних порід та магматичних відкладів вулканічного хребта. Поширені також дерново-буроземні ґрунти, особливо вздовж західної межі парку. У западинах рельєфу трапляються торфово-болотні грунти та відклади торфу.

Слайд 15

Бурий гірсько-лісовий грунт

Слайд 16

“ Зачарований Край “ Рослинний покрив парку відзначається багатством та різноманіттям. Відповідно до вертикальної зональності Українських Карпат рослинність належить до передгірного та нижнього лісового поясів. Через це у природному рослинному покриві переважають букові ліси. До останнього часу на території парку були значні площі природних букових пралісів. Проте за останні роки внаслідок проведення суцільних рубок головного користування тут залишилось всього 180 га пралісових бучин або природних екосистем. 

Слайд 17

Бук

Слайд 18

“ Зачарований Край “ У них іде безперервна зміна одного покоління іншим. Старі дерева, що мають вік від 160 до 240 років, поступово відмирають, а на їх місці під материнським пологом виростають молоді. Ці насадження мають екологічну цінність як еталони природних насаджень бука. Мішані хвойно-букові ліси займають до 600 га площі парку. Трапляються ділянки скельно-дубово- букових лісів. Більшу частину лісової рослинності складають хвойні насадження різного віку.

Слайд 19

Хвойно-букові ліси

Слайд 20

“ Зачарований край ” Серед природних букових лісів виявлені синузії весняних ефемероїдів. На більш вирівняних та вологих ділянках їх утворюють види з Червоної книги України — білоцвіт весняний та шафран Гейфелів.

Слайд 21

Білоцвіт весняний

Слайд 22

Шафран Гейфелів

Слайд 23

“ Зачарований Край “ На території парку виявлено майже 40 раритетних видів рослин, з яких до Червоної книги України занесені як рідкісні — баранець звичайний, арніка гірська, волошка карпатська, беладона звичайна, шафран Гейфелів, а як зникаючі — схенус іржастий, осока малоквіткова, журавлина дрібноплідна, косарики болотні, коручка болотна, лунарія оживаюча, любка дволиста, гніздівка звичайна.

Слайд 24

Баранець звичайний

Слайд 25

Арніка гірська

Слайд 26

Волошка карпатська

Слайд 27

Беладонна звичайна

Слайд 28

Схенус іржастий

Слайд 29

Осока малоквіткова

Слайд 30

Журавлина дрібноплідна

Слайд 31

Косарики болотні

Слайд 32

Коручка болотна

Слайд 33

Лунарія оживаюча

Слайд 34

Любка дволиста

Слайд 35

Гніздівка звичайна

Слайд 36

“ Зачарований Край “ Особливо слід відзначити рослинний покрив унікальної гідрологічної пам’ятки природи — болота Багно, яке являє собою сильно опукле оліготрофне болото центральноєвропейського типу. Торфові поклади болота Багно також є незвичайними. Із загальної глибини покладу 7 м на сфагновий малорозкладений (із ступенем розкладу 5 відсотків) торф припадає 5 м. Глибше уже розташована домішка гіпнових мохів, а ступінь розкладу торфу становить 10 відсотків.

Слайд 37

Болото Багно

Слайд 38

“ Зачарований Край “ На території ландшафтного парку зростають близько 600 видів судинних рослин. Основу флористичного ядра складають так звані фагетальні види — супутники бука, оскільки територія парку розташоване в поясі з природним переважанням букових лісів. Це ядро охоплює такі специфічні види як черешня, явір, живокіст серцевий, апозерис смердючий, купина кільчаста, ожика гайова, молочай мигдалевидний, зеленчук жовтий тощо. Серед них чимало рослин з ареалом, який охоплює Центральну Європу, і на території України вони зростають на його східній межі.

Слайд 39

“ Зачарований Край “ У флорі представлені також бореальні види, характерні для хвойних лісів Карпат. Це чорниця, плауни колючий та булавовидний, щитники чоловічий та австрійський, вовчі ягоди звичайні, ожика волосиста, одинарник європейський та інші.

Слайд 40

Чорниця

Слайд 41

Вовчі ягоди звичайні

Слайд 42

“ Зачарований Край “ Фауна парку в цілому типова для південно-західного макросхилу Українських Карпат. Серед ссавців є багато рукокрилих. Парнокопитних представляють козуля європейська, дика свиня та олень благородний. Із тваринного світу до Червоної книги України занесені як рідкісні — лісовий кіт, горіхівниця, жовна чорна, мідянка, річкова форель, харіус європейський, так і зникаючі — борсук звичайний, видра річкова, сова довгохвоста, тритон карпатський, саламандра плямиста, жаба прудка, яструб великий, шуліка рудий. Дуже багатий видовий склад комах, зокрема мнемозина, павиноочка, анакс, різні туруни, дровосіки та жуки-плавунці та багато інших видів. Виявлено нові для України рачок горпактикоїд та б видів червів-коловерток. Усі вони як рідкісні занесені до Червоної книги України.

Слайд 43

Лісовий кіт

Слайд 44

Саламандра плямиста

Слайд 45

Шуліка рудий

Слайд 46

Павиноочка

Слайд 47

Річкова форель

Слайд 48

Жук-плавунець

Слайд 49

“ Зачарований Край “ Особливу екологічну, насамперед водоохоронну, роль відіграє рослинний покрив цієї території. Хребет Великий Діл, у центрі якого розташований парк, є своєрідним вододілом, на якому формується гідрологічний басейн ріки Боржави — однієї з основних приток Тиси.

Слайд 50

“ Зачарований Край “ Парк є відомим осередком туризму і рекреації. Чудернацькі скелі урочища Смерековий Камінь відомі серед альпіністів України. В урочищі Кам’янка функціонують туристично- оздоровчі табори «Закарпаття» та «Зачарована долина», в яких оздоровлюються діти з усіх регіонів України.

Слайд 51

Дякую за увагу!!! Підготувала Учениця 8-А класу Клуб Олена

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Географія