X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
УТИЛІЗАЦІЯ ХІМІЧНИХ ДЖЕРЕЛ СТРУМУ

Завантажити презентацію

УТИЛІЗАЦІЯ ХІМІЧНИХ ДЖЕРЕЛ СТРУМУ

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

АКЦІЯ Хімічний факультет Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича Громадська екологічна організація “АкваБук” УТИЛІЗАЦІЯ ХІМІЧНИХ ДЖЕРЕЛ СТРУМУ Тевтуль Я.Ю.

Слайд 2

- Йдеться про побутові хімічні джерела електричного струму електричної ємності до 7 Ампер.годин - Використано скорочення: ХДС – хімічні джерела струму, це гальванічні елементи одноразового використання і електричні акумулятори багаторазового застосування

Слайд 3

53,6 млн мобілок в користуванні 300 тис. портативних комп’ютерів -- імпорт щороку 300 млн.штук ХДС, щороку ввозиться У вазі це: > 4,5 тисяч тонн на рік > 12 тонн на день Ринок

Слайд 4

Частка ХДС у побутовому смітті – 0,25 % маси Частка токсичних речовин від ХДС у побутовому смітті - > 50 % За рік 40 кілограмів ртуті, 160 кілограмів кадмію, 260 тонн марганцевих сполук, 250 тонн хлоридів… Частка

Слайд 5

Шляхи

Слайд 6

Вплив хімічних речовин ХДС на організми Хімічні джерела електричного струму (ХДС) – екологічно безпечні джерела енергії у процесі їх використання. Більшість з них герметичні й не обмінюються із навколишнім середовищем хімічними речовинами. Відпрацьовані ХДС належать до групи небезпечних відходів; вони містять їдкі речовини (кислоти, луги, солі), токсичні метали і їх хімічні сполуки (ртуть, кадмій, свинець, нікель, манган тощо).

Слайд 7

У багатьох країнах налагоджена система прийому від організацій і приватних осіб використаних ХДС. Технології утилізації відпрацьованих ХДС відомі. Відпрацьовані ХДС – цінна вторинна сировина. За належного використання вона перетворюється у джерело прибутку. В Україні не створена широка мережа збирання відпрацьованих ХДС. Цим займаються приватні підприємці із порушенням правил поведінки з небезпечними відходами.

Слайд 8

Під час експлуатації кислотних акумуляторів необхідно дотримуватися певних правил, щоб запобігти небезпечним явищам, травмам, хімічним опікам. Користуватися акумулятором необхідно так, щоб розчин сульфатної кислоти не потрапив на шкіру людини, її слизові оболонки. Якщо це сталося, то місця ураження необхідно ретельно промити розчином натрій гідрокарбонату (харчової соди) і великою кількістю води. Під час заряджання акумулятора приміщення потрібно добре провітрювати. Якщо це не робити, то водень і кисень, які виділяються внаслідок електролізу води, можуть утворити вибухову суміш.

Слайд 9

Після того, як акумулятор відпрацює свій ресурс – він перетворюється в екологічно небезпечний предмет. Відпрацьований електроліт на переробку не приймають і він потрапляє в категорію «проблемних» хімічних речовин. Категорично забороняється виливати відпрацьований електроліт у водойми, адже це призведе до підвищення кислотності води з усіма негативними, інколи трагічними, наслідками для організмів. Розчин сульфатної кислоти зі свинцевих акумуляторів може призвести до важких уражень шкіри, очей – «хімічних опіків» – які потребують тривалого й складного лікування, сліди опіків можуть залишитися на все життя людини.

Слайд 10

Категорично заборонено висипати на поверхню ґрунту порошок із ґраток електродів. Порошок активних мас електродів високодисперсний і буде переноситися вітром, водою, взуттям людей та ногами тварин. Отруєння свинцем та його сполуками призводить до ураження центральної та периферійної нервових систем, кісткового мозку і крові, судин, порушення синтезу білків і генетичного апарату клітин, супроводжується ембріотоксичною дією.

Слайд 11

Електроліти лужних акумуляторів – водні розчини калій гідроксиду чи натрій гідроксиду – їдкі хімічні речовини. Вони небезпечні для людини і об’єктів довкілля. Потрапивши на шкіру людини вони можуть призвести до „хімічних опіків”, лікування яких тривале. Щоб уникнути потрапляння лужного електроліту на шкіру чи слизові оболонки людини необхідно працювати у гумових рукавицях, усі ділянки повинні бути захищені одежею із хімічно стійкої тканини, а обличчя закривати спеціальним прозорим захисним екраном. Якщо лужний електроліт потрапить на шкіру людини, то уражене місце необхідно промити великою кількістю води; бажано розбавленим розчином оцтової або борної кислот.

Слайд 12

Екологічно небезпечні хімічні речовини електродних мас лужних акумуляторів. Більшою токсичністю володіє кадмій та його хімічні сполуки. Описано, що кадмій та його хімічні сполуки приводять до онкологічних захворювань. На жаль, в інструкціях до кадмієво-нікелевих акумуляторів відсутня інформація про токсичність хімічних речовин і правила поводження з ними. Вважається, що користувачі не повинні руйнувати акумулятори і попередити потрапляння токсичних речовин у об’єкти довкілля.

Слайд 13

Сполуки кадмію та нікелю токсичні. Отруєння людини пилом кадмій оксиду призводить до токсичної пневмонії, набряку легенів; після важких інгаляційних отруєнь можлива смерть. В Японії у людей, які тривалий час вживали їжу, що містила кадмій, розвинулась хвороба «ітай-ітай», яка супроводжується декальцифікацією скелета і його деформацією. Хронічне отруєння працівників нікелевих виробництв характеризується загальнотоксичною дією, що проявляється болями голови, зниженням апетиту, вегетативними розладами з артеріальною гіпотонією, захворюванням легенів, виникненням злоякісних новоутворень і алергічними ураженнями у вигляді дерматитів й екзем. У людей, які зайняті виробництвом кадмій-нікелевих акумуляторів, онкологічна захворюваність вища від прогнозованої в промисловості.

Слайд 14

Оптимістична інформація щодо застосування кадмієво-нікелевих електричних акумуляторів у майбутньому. Одна із автомобільних фірм розробляє кадмієво-нікелеві акумулятори для електромобілів. Автомобілі будуть комплектуватися такими акумуляторами; у вільний продаж вони не будуть надходити. Новий акумулятор можна буде придбати тільки в обмін на відпрацьований. Хімічні речовини таких акумуляторів можна утилізувати і використати для виготовлення нових. Ці заходи сприятимуть екологічній безпеці використання кадмій-нікелевих акумуляторів, попередження потрапляння небезпечних хімічних речовин у об’єкти довкілля.

Слайд 15

Отруєння людини хімічною сполукою мангану – калій перманганатом призводить до порушення кровообігу, різкого розладу дихання, погіршення функціонування шлунково-кишкового тракту. Після прийняття всередину більше 5 г. калій перманганату може наступити смерть. Поглинання організмом сполук мангану підвищене у молоді і після вживання алкоголю. Отруєння сполуками мангану тварин впливає на сперматогенез і ембріогенез, може призвести до їх стерильності.

Слайд 16

Цикл життя матеріальних цінностей Виробництво Переміщення Продаж Використання Утилізація Відходи споживання Ресурсоцінні матеріали Інертні відходи Ресурси можливості проблема

Слайд 17

Використані хімічні джерела струму можна здати на хімічний факультет ЧНУ. Потім хімічні джерела струму передадуть у м. Львів для знешкодження і утилізації. Контактні телефони: Службовий: 58-48-99. Моб. 067-49-93-273. Тевтуль Ярема Юрійович

Слайд 18

Функції учасників: Модератор інтересів – авторитетна ГО національного рівня (УСПП) – координує інтереси сторін і забезпечує взаємні узгодження за круглим столом. Виступає третейським суддею. Виробники ХДС – іноземні компанії котрі продають ХДС для постачання в Україну. Постачальники ХДС – суб'єкти які постачають партії ХДС на територію України – беруть на себе фінансові зобов'язання щодо подальшого збору і утилізації поставленої продукції (сплачують до ННСО внески на утилізацію відповідно до кількості поставлених на ринок ХДС (з відстрочуванням)) Роздрібні торговці – заклади торгівлі, що продають ХДС і товари з ХДС – беруть зобов'язання створити умови для здавання відпрацьованих ХДС (розмістити і обслуговувати скриньки власними ресурсами, або на замовлення ННСО) Виробники ХДС Постачальники Роздрібні торговці Споживачі ХДС Суб'єкти збирання Перевізник Переробні підприємства Споживачі втор.ресурсів Організаційна схема системи збору, логістики і переробки відпрацьованих ХДС Модератор інтересів Координатор збору Неурядова некомерційна спеціалізована організація (ННСО) Неурядова некомерційна спеціалізована організація (ННСО) – заснована постачальниками для акумулювання і управління фінансовими ресурсами, що призначені для збору і утилізації. Здійснює також облік і технічний контроль. Координатор збирання – організація, що координує суб'єктів збирання. (надає платні послуги для ННСО) Суб’єкти збирання – локальні підприємства для збору. (надають платні послуги для ННСО) Перевізник – визначається спеціальною організацією на конкурсних засадах. (надає платні послуги суб'єктам збирання) Переробні підприємства – застосовують технології і виробничі активи для переробки, постачають вторинні ресурси. (надають платні послуги для ННСО) Споживачі продуктів переробки (вторинних ресурсів) – промислові підприємства, які купують вторинні ресурси на ринкових засадах..

Слайд 19

Постачальник (виробник) Поставки ХДС на ринок Ринок споживання Відпрацьовані ХДС Система збору постачальника Незалежна система збору Поставки на переробку Переробка, рентабельність ~ 0,8 Споживачі вторинної сировини Поставки вторсировини оплата Спеціалізована координуюча організація Погашення векселя за зниженою вартістю за фактом поставки відпрацьованих ХДС Вексель за фактом поставки ХДС на ринок Оплата послуг збору Оплата послуг переробки (дофінансування) Порядок взаємних фінансових зобов’язань суб’єктів збору і утилізації ХДС

Слайд 20

ВЗАЄМОДІЯ Суб'єкти поводження з відпрацьованими ХДС Споживачі Роздрібні торговці Виробники і постачальники Органи самоврядування Органи регіональної влади Органи державної влади Громадські організації ЗМІ Асоціації постачальників Наукові інституції Заготівельники Промисловість

Слайд 21

Закони України: Про хімічні джерела струму (2006р.) Про ліцензування певних видів господарської діяльності не оперує поняттям “джерела струму”. Переліки визначає Кабмін. Про відходи прямо не називає елементи живлення небезпечними відходами Нормативне Кабінет Міністрів: ПКМУ від 14.11.2000р. №1698 перелік на ліцензування ПКМУ від 4.10.2006 №1381 доповнення щодо ліцензування ПКМУ від 27лип2011року №798 з переліку вилучено те, що стосується ХДС

Слайд 22

ЄС EU DIRECTIVE 2006/66/CE Прийнята на основі громадських консультацій з виробниками, переробниками, асоціаціями, роздрібними організаціями, споживачами Заборона на захоронення чи спалювання елементів живлення Збір і рециркуляція усіх використаних ХДС Планові цифри для збору 160 грам/рік на мешканця – контрольна цифра збирання ХДС Це 0,16кг * 45,6млн.осіб = 7,3 тис.тонн (на рік) (20 тонн/день) Ефективність збирання матеріалу (% продажі/збір), дані 2008 року Австрія 53% 177 грам/особу Бельгія 54% 205 грам/особу Німеччина 32% 114 грам/особу Нідерланди 32% 116 грам/особу

Слайд 23

Організаційний підхід для забезпечення збору За державами – реєструвальний механізм і нагляд (контроль) Виробники (постачальники) – забезпечують фінансові гарантії для незалежних організацій, котрі виконують функцію збирання і утилізації. Державні органи не фінансують і не збирають коштів ЄС Методи організації збору у країнах Європейського Союзу На державному рівні Бельгія. На муніципальному рівні Швеція; Нідерланди. Муніципалітети і постачальники Усі інші. В Німеччині згідно з Batterieverordnung постачальники через “Систему спільного збору батарей” забезпечують муніципалітети і роздрібних продавців скриньками; забезпечують логістику зібраного матеріалу, сортування і переробку. Громадськість і державні органи здійснюють нагляд.

Слайд 24

ЄС Технічне забезпечення Два великі підприємства, які виконують первинну обробку зібраних ХДС (у Франції і у Німеччині) Після сортування і розподілу по групах матеріал відправляється на 39 підприємств, які переробляють відповідні групи відпрацьованих ХДС Збір Первинна обробка Переробка

Слайд 25

Слайд 26

Сполучені Штати Америки Ініційована виробниками нікель-кадмієвих акумуляторів Некомерційна кампанія - "Розширена Відповідальність Виробників“ Корпорація переробки зарядних батарей Фінансує витрати продавців та муніципалітетів із збору, транспортування та переробки. Виробники та імпортери щорічно покривають усі витрати цієї корпорації. Extended Producer Responsibility The Rechargeable Battery Recycling Corporation

Слайд 27

www.batteryRecycling.inf.ua

Слайд 28

Для контактів: Хімічний факультет Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Тевтуль Ярема Юрійович, доктор хімічних наук, професор. Тел. сл. 58-48-99 Тел. моб. 067-49-93-273

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Екологія