X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Загальна характеристика вищих спорових рослин.

Завантажити презентацію

Загальна характеристика вищих спорових рослин.

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Слайд 2

Мета. Освітня. Дати уявлення про вищі спорові рослини; з’ясувати основні проблеми, з якими зіштовхнулися рослини при виході на суходіл; показати, як розв’язання цих проблем позначилося на будові рослин; ознайомити із особливостями вищих спорових рослин у порівнянні з нижчими. Розвиваюча. Розвивати уміння порівнювати, аналізувати, спостерігати та приміняти свої знання в житті; розвивати пам’ять, увагу, логічне мислення та вміння робити висновки. Виховна. Виховувати бережливе ставлення до навколишнього середовища і особливо мохів, хвощів, папоротей. Тип уроку. Засвоєння нових знань.

Слайд 3

Скласти асоціативний кущ до поняття “рослина”. Рослина Листки Плоди Квітка Стебло Пагін Корінь

Слайд 4

Експрес опитування з самоперевіркою 1.Як називаються водорості, тіло яких представлене однією клітиною? 2. В чому у водоростей міститься хлорофіл? 3.За способом живлення водорості відносяться до якої групи організмів? 4. До якої групи водоростей відноситься ламінарія? 5.За зовнішнім виглядом морські водорості схожі на рослини суходолу, одначе, вони не мають органів, а що вони мають? 6. За сприятливих умов одноклітинні водорості швидко розмножуються. Що утворюється в результаті розмноження? 7. До яких водоростей відносяться: спірогіра, улотрикс, хлорела? 8. За допомогою яких клітин розмножуються одноклітинні водорості за несприятливих умов? 9. За допомогою чого бурі водорості прикріпляються до дна? 10. Як називається клітина, покрита товстою оболонкою і знаходиться довгий час в стані спокою? 11. Які рослини не мають органів? 12. Орган, в якому формуються спори?

Слайд 5

Впиши номери відповідних запитань 1. Нищі рослини   7. Одноклітинні водорості 2. Автотрофи   8. Зооспори 3. Талом   9. Гамети 4. Хроматофори   10. Зелені водорості 5. Бурі водорості   11. Зигота 6. Ризоїди   12. Спорофіт

Слайд 6

Самоперевірка

Слайд 7

Відомо, що життя зародилося у водному середовищі, і протягом багатьох сотень мільйонів років ця стихія залишалася основним місцем, де було зосереджене життя. Близько 360 мільйонів років тому на Землі з'явилися справжні сухопутні рослини. Вихід рослин на сушу став найважливішим кроком, що врешті-решт привів до тієї розмаїтості рослин, яку ми можемо бачити сьогодні.

Слайд 8

Подальший розвиток органічного світу протікав по шляху пристосування до життя в повітряному середовищі Спеціальні органи для поглинання води і мінеральних речовин із ґрунту; Органи для вбирання вуглекислого газу і кисню з атмосфери; Надання тілу міцності, укріплення у вертикальному положенні, забезпечення достатньою кількістю води і мін. речовин.

Слайд 9

Опора. На відміну від води, повітря ніяк не підтримує рослину Розмноження. Ніжні статеві клітини повинні бути захищеними, а чоловічі гамети (сперматозоїди) можуть зустрітися з жіночими гаметами лише у воді. Зневоднення. Як відомо, для життєдіяльності організмів потрібна вода, а повітря — це середовище, яке сприяє висиханню. Тому наземним рослинам потрібно було виробити якість пристосування для добування і запасання води. З переходом від водного до наземного існування рослини зіткнулися з такими труднощами:

Слайд 10

Вода, особливо коли її так багато, як, скажімо, в озері чи океані, забезпечує більшу стабільність умов навколишнього середовища. Наземне ж середовище частіше підлягає впливу таких мінливих чинників, як температура, освітлення тощо. Газообмін. Для фотосинтезу і дихання потрібно, щоб газообмін здійснювався в атмосфері, а не у водяній суміші, що оточувала рослину Живлення. Для фотосинтезу потрібні світло і вуглекислий газ, тому хоча б частина рослини повинна перебувати над поверхнею землі. А мінеральні солі та вода містяться в ґрунті. Тому, щоб їх отримувати, інша частина рослини може бути в ґрунті й рости в темряві.

Слайд 11

Ми дуже мало знаємо про перші рослини, оскільки вони усі вимерли, а викопних решток тих рослин знайдено небагато. Але вчені за відбитками, залишеними давніми рослинами, змогли відтворити вигляд перших мешканців суші та вивчити особливості їхньої будови. Наука, що займається вивченням викопних рослин, є розділом ботаніки і називається палеоботаніка.

Слайд 12

Коли на Землі жили динозаври, квіткових рослин ще не було, як не було листяних дерев і трав. Усі рослини в ті доісторичні часи розмножувалися спорами. Світ відтоді дуже змінився, динозаври вимерли, а квіткові стали панувати на планеті, витіснивши спорові. Проте зовсім вони не зникли – деякі з них ростуть і нині. Тому сьогодні ми розпочинаємо тему, де розглянемо вищі спорові рослини.

Слайд 13

Заплющіть на мить очі і уявіть себе в лісі: - …ліс ще дрімає в передранішній тиші. Непорушно стоять дерева, загорнуті в сутінь, рясно вкриті краплистою росою. Тихо навкруги. Лиш де-не-де прокинеться пташка. Непевним голосом обізветься вона зі свого затишку. Ліс ще дрімає…А чи можемо ми уявити ліс без мохів, папоротей? Ці невисокі рослини займають нижній ярус і є невід’ємною частиною лісу.

Слайд 14

Вищих рослин налічують близько 350 видів, які поширені на всій земній кулі в різних кліматичних зонах. Мохоподібні. Плауноподібні. Хвощеподібні. Папоротеподібні. Голонасінні. Покритонасінні Вищі спорові рослини Класифікація вищих рослин.

Слайд 15

Слайд 16

Робота з підручником: 1. З'ясувати чому мохи, плауни та папороті називають вищими споровими рослинами? 2. Яка умова необхідна для запліднення у вищих спорових рослин? Перебуваючи в лісі, ви, напевне, помічали великі листки папоротей… Отже, запам'ятаймо: запліднення у вищих спорових рослин можливе лише за….

Слайд 17

Цикл розвитку папороті Гаметофіт — статеве покоління, на якому утворюються статеві органи — антеридії (чоловічі)'та архегонії (жіночі). Спорофіт — нестатеве покоління, на якому формуються органи нестатевого розмноження — спорангії, в яких утворюються спори.

Слайд 18

У життєвому циклі вищих спорових рослин спостерігається чергування гаметофіту та спорофіту, причому один з них переважає .На спорофіті у спеціальних органах — спорангіях — утворюються спори. Вони дозрівають і розносяться вітром, потрапляють на ґрунт і при наявності вологи проростають. Із пророслої спори формується рослина, яка значно відрізняється від спорофіту за формою та розмірами. гаметофіт спорофіт

Слайд 19

Слайд 20

Будова вищих спорових рослин 1.вегетативний пагін 2.спороносний пагін 3.кореневище 4.додаткові корені 5.міжвузля 6.вузол з гілочками 7.стробіл зі спорами 7 6 5 2 1 3 4

Слайд 21

Виникнення і поглиблення різниці між спорофітом і гаметофітом. Перевага спорофіту над гаметофітом. Збільшення розмірів спорофіту та поділ тіла внаслідок збільшення поверхні: корінь забезпечує необхідність рослини в воді та мінеральних речовин, листків — підтримання необхідного рівня фотосинтезу. Виникнення покривної тканини — епідерми, що захищає рослину від висихання. Посилення механічного утримання стебла за рахунок його потовщення. Характеристика вищих спорових рослин.

Слайд 22

Заповніть таблицю. Ознаки порівняння Водорості Вищі спорові рослини Місця зростання Розміри Наявність органів і тканин Особливості розмноження

Слайд 23

Домашнє завдання: Опрацювати §40

Завантажити презентацію

Схожі презентації

Презентації по предмету Біологія