X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Ракоподібні тварини здібні

Завантажити презентацію

Ракоподібні тварини здібні

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Тема: Загальна характеристика типу. Клас Ракоподібні. Загальна характеристика типу: особливості будови, середовище існування, особливості будови ракоподібних.

Слайд 2

Слайд 3

Всього приблизно 1 млн видів. Заселили всі чотири середовища існування: водне; наземно-повітряне; грунт, живі організми. Їхні розміри коливаються від часток міліметра( деякі кліщі й комахи) до десятків сантиметрів (великі марські раки- омари, лангусти – та деякі краби, наприклад японський, розмах ніг якого сягає 3 м)

Слайд 4

Слайд 5

Близько 45 тисяч видів. Більшість веде водний спосіб життя, деякі на суходолі. Характерною ознакою є дихання за допомогою зябер, що знаходяться біля основи ходильних ніг.

Слайд 6

Мають відділи тіла: головогруди і черевце; Сегментовані вирости тіла- членисті кінцівки. Зовнішній скелет, його основаю є речовина хітин.(твердість, міцність). Велика кількість окремих спеціалізованих м’язів. У наземних членистоногих для дихання виникають трахеї, а для виділення- мальпігієві судини. Поведінка членистоногих базується як на інстинктах, так і умовних рефлексах. Органи зору: складні (фасеткові ), прості очі. Найпошириніші: річковий рак, довгопалий та широкопалий рак. Широкопалий рак занесений до Червоної книги.

Слайд 7

Тіло: голова груди і черевце, голова і груди зростаються утворюючи головогруди ( карапакс). На голові розташовані рот, ротові органи(перетворені кінцівки- щелепи та ногощелипи ) вони утримують та подрібнюють їжу та органи чуття- вусики, складны очі. На головогрудях- 5 пар ходильних ніг, передня пара ніг не бере участі у пересуванні, вона збільшена і несе на собі клешні( хватання здобичі). На черевці- черевні ніжки та хвостовий плавець.

Слайд 8

Слайд 9

Слайд 10

ТРАВНА СИСТЕМА: рот, глотка та стравохід, шлунок 2 відділи–перетирання і проціджування їжі ( цідильний). У першому відділі, ”жувальному”, є камінці “ жорна” і зазубрені пластинки( хітинові, просочені солями кальцію). Шлунок скорочується і їжа подрібнюється. Другий відділ шлунка “цідильний”, через нього подрібнена їжа надходить до кишечника, куди відкриваються протоки печінки. Поживні речовини всмотуються через стінки кишечника, а неперетравлені виводяться через анальний отвір. Живляться раки- дрібними безхребетними, рештками мертвих тварин.

Слайд 11

Слайд 12

Кровоносна система- НЕЗАМКНЕНА (кров тече по судинах і порожнинах між внутрішніми органами). Кров безбарвна - ГЕМОЛІМФА. Серце- судини з мускулистими стінками міститься біля зябер, на спинному боці тіла. Крізь зябра кисень надходить у кров, а вуглекислий газ – у воду. ФУНКЦІЯ КРОВОНОСНОЇ СИСТЕМИ: транспорт поживних речовин і кисню, забирає вуглекислий газ (газообмін) та продукти обміну речовин.

Слайд 13

Органи дихання рака- зябри розташовані в головогрудях, в особливих порожнинах. Їх постійно омиває вода, яка приносить кисень.

Слайд 14

Слайд 15

Продукти обміну речовин виводяться з крові органами виділення - ЗЕЛЕНИМИ ЗАЛОЗАМИ, які знаходяться біля основи довгих вусів.

Слайд 16

НАВКОЛОГЛОТКОВЕ НЕРВОВЕ КІЛЬЦЕ-СКУПЧЕННЯ НЕРВОВИХ ВУЗЛІВ “ГОЛОВНИЙ МОЗОК”. ЧЕРЕВНИЙ БІК-НЕРВОВИЙ СТОВБУР З НЕРВОВИМИ ВУЗЛАМИ У КОЖНОМУ СИГМЕНТІ.

Слайд 17

Органи дотику- довгі вусики; Органи нюху- короткі роздвоєні вусики ; Органи зору – складні очі ( приблизно 3000 простих вічок) розташованих на стеблинках і здатні повертатися в різні боки.

Слайд 18

Слайд 19

РАКИ РОЗДІЛЬНОСТАТЕВІ. ЗОВНІШНЕ ЗАПЛІДНЕННЯ. ПРЯМИЙ РОЗВИТОК: з яйця виходи молода особина подібна на дорослу особину. Певний час самка носить їх під черевцем, а потім вони починають жити самостійно.

Слайд 20

Ряд Десятиногі раки

Слайд 21

Понад 30 тис. ракоподібних; Важливі промислові види: креветки,омари, лангусти, краби(смачний і цінний продукт, джерело мінеральних солей, вітамінів. Є наземні види- КРАБ ПАЛЬМОВИЙ ЗЛОДІЙ, близько 30 см, живе на островах Індійського океану.

Слайд 22

РАК-САМІТНИК

Слайд 23

РАК-САМІТНИК Один з найдивовижніших представників ряду Десятиногі ракоподібні - раки –самітники. Їхне несиметричне черевце позбавлене міцних покривів. Тому воно зазвичай заховане в порожню черепашку молюска. В міру росту рака- самітника черепашка стає для нього тісною. Тоді рак немовби “ линяє”- розшукує іншу порожню черепашку і оселяється в ній. Для захисту та маскування раки - самітники можуть розміщувати на своїх черепашках губок або актиній. Таке співжиття вигідне обом сторонам. Рак - самітник перебуває під захистом актинії, яка має жалкі клітини, а вона живиться рештками його раціону. Змінюючи черепашку, рак - самітник пересаджує актинію на своє нове житло.

Слайд 24

Ряди Гіллястовусі та Веслоногі

Слайд 25

ГІЛЛЯСТІ РАКИ Дафнії, їх розміри - близько 5мм Живуть у товщах води, дафнії – гіллястовусі, немов товчуться у воді, змахуючи гіллястими вусиками. Живляться бактеріями , водоростями, найпростішими. Є складовою частиною планктону, ланкою ланцюга живлення.

Слайд 26

ВЕСЛОНОГІ РАКИ. Циклопи-веслоногі, крихітні ракоподібні, пересуваються за допомогою першої пари вусиків і грудних ніжок. Дістали свою назву з давньогрецької міфології. Циклопи - хижаки, живляться личинками комарів, найпростішими, дрібними червами. Є цінним кормом для риб.

Слайд 27

РІЗНОМАНІТНІСТЬ РАКОПОДІБНИХ Ряди Різноногі та Рівноногі

Слайд 28

РІВНОНОГІ І РІЗНОНОГІ Мокриці - єдині ракоподібні, які живуть і розмножуються тільки на суходолі, обираючи для цього вологі місця. Дуже поширені навіть в пустелях і напівпустелях Африки, Передньої та Середньої Азії. Живляться переважно рослинами. У наших прісноводних водоймах дуже поширений бокоплав , його тіло сплюснуте з боків і вигнуте на черевний бік, тому вони плавають на боці. Грудні ніжки мають 6 пар зябер. Є важливою кормовою базою для риб.

Слайд 29

ВУСОНОГІ РАКОПОДІБНІ Представники: Морські жолуді Морські качечки

Слайд 30

ВУСОНОГІ РАКОПОДІБНІ. Морські жолуді (балянуси) і морські качечки ведуть сидячий спосіб життя. Оселяються на каменях і днищах кораблів, у вапняній хатці з кришечкою. Є їжею багатьох риб і навіть вусатих китів.

Слайд 31

Слайд 32

РЯД КОРОПОЇДИ Паразитичні ракоподібні, що є паразитами риб, живуть на їх поверхні тіла та живляться їхніми соками. Живуть у прісній і солоній воді. Розміри - 0,5-30 см. Коропоїди можуть спричинювати загибель риб у ставкових господарствах

Слайд 33

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Біологія