X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Основні закономірності функціонування генів у про- й еукаріотів

Завантажити презентацію

Основні закономірності функціонування генів у про- й еукаріотів

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Основні закономірності функціонування генів у про- й еукаріотів

Слайд 2

Ген являє собою послідовність нуклеотидів ДНК розміром від кількох сотень до мільйона пар, у яких закодована генетична інформація про первинну структуру білка (число й послідовність амінокислот). Для регулярного правильного зчитування інформаціїв гені мають бути: кодон ініціації, смислові кодони й кодон термінації. Три поспіль розташовані нуклеотиди являють собою кодон, що й визначає, яка амінокислота буде розташовуватися в певній позиції в білку.

Слайд 3

Бактеоріофаг Бактерії

Слайд 4

Для прокаріотичних організмів є характерною відносно проста структура генів. Так, структурний ген бактерії, фага або вірусу, як правило, контролює лише одну ферментативну реакцію. Специфічною для прокаріотів є оперонна система організації декількох генів. Гени одного оперону (ділянки генетичного матеріалу, що складається з одного, двох і більше зчеплених структурних генів, які кодують білки (ферменти), котрі здійснюють послідовні етапи біосинтезу якого-небудь метаболіту). Оперони прокаріотичних організмів розташовані в кільцевій хромосомі бактерії поряд і контролюють ферменти, що здійснюють послідовні або близькі реакції синтезу (лактозний, гістидиновий та інші оперони). Структура генів у бактеоріофагов і вірусів, в основному, схожа з бактеріями, але більш ускладнена й пов’язана з геномом господарів.

Слайд 5

Франсуа Жакоб та Жак Моно

Слайд 6

Слайд 7

До оперону еукаріотичних організмів входить, як правило, лише один структурний ген та його регуляторні елементи. Еукаріотичні гени, на відміну від бактеріальних, мають переривчасту мозаїчну будову. Кодуючі послідовності (екзони) перемежовуються з некодуючими (інтрони). Екзон (від англ. exon — вираз, виразність) — ділянка гена, що несе інформацію про первинну структуру білка. У гені екзони розділені некодуючими ділянками — інтронами. Інтрон (від лат. inter — між) — ділянка гена, що не несе інформації про первинну структуру білка й розташована між кодуючими ділянками — екзонами.

Слайд 8

Екзон та Інтрон

Слайд 9

Поряд зі структурними й регуляторними генами в еукаріотичних організмів знайдені: ділянки повторюваних нуклеотидних послідовностей мігруючі елементи (мобільні гени) псевдогени

Слайд 10

Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів Дати відповіді на питання: 1. Які особливості будови мають гени прокаріотичних організмів? 2. Що таке оперон? 3. Які особливості будови мають гени еукаріотичних організмів? 4. Як регулюється робота генів еукаріотичних організмів?

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Біологія