X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
"Клас черевоногі"

Завантажити презентацію

"Клас черевоногі"

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Клас черевоногі Підготувала учениця 8-В класу Кошина Анна

Слайд 2

Клас черевоногі молюски налічує близько 90 тис. видів; у фауні їх більше 1000, з них на Україні — понад 200. Заселяють слимаки різні зони морів та океанів, прісні водойми; деякі живуть на суші, пристосувавшись навіть до суворих умов пустині та гірських вершин. Це єдиний клас, представники якого освоїли не тільки водоймища, але й сушу, тому за кількістю видів молюсків — це найчисленніший клас. Його представники порівняно невеликі за розмірами: чорноморський молюск рапана до 12 см висотою, виноградний равлик — 8 см, деякі голі сігимаки — до 10 см, великі тропічні види досягають 60 см.

Слайд 3

Будова Тіло асиметричне, з добре вираженою головою. Нога з широкою підошвою. Черепашка (1,5-250 мм) спіральне закручена, іноді недорозвинена або зовсім редукована. На голові розташовані1—2 пари щупалець. У більшості видів добре розвинені очі, статоцисти та осфрадії. У глотці знаходяться рогові щелепи та терка (радула, вкрита рядами міцних хітинових зубчиків). Ці органи служать для механічного подрібнення та зіскоблювання їжі. Розвинені слинні залози. Кишки утворюють петлеподібний вигин, анальний отвір міститься над головою або збоку від неї, на правому боці тіла. Тіло молюска вкрито мантією і міститься в спіральне закрученій черепашці. Пересування молюска відбувається завдяки хвилеподібному скороченню м'язів ноги. На нижній стороні голови міститься рот, а на бічних сторонах — два чутливих щупальця, біля їхньої основи знаходяться очі.

Слайд 4

Живлення Живлення черевоногих різноманітне. Є серед них фітофаги (голі слизні, виноградний і садовий слимаки та ін.), хижаки (мурекси, насси, рапани та ін.), більшість — всеїдні форми. У глотці є м'язовий язик з численними зубчиками на нижній стороні, ними, як терткою, п'явушник зіскоблює м'які тканини рослин. Через глотку і стравохід страва потрапляє в шлунок, де й починає перетравлюватися. Подальше перетравлювання відбувається в печінці, а закінчується в кишечнику. Неперетравлена пожива викидається через анальний отвір назовні. До рослиноїдних черевоногих належить виноградний равлик, що також завдає шкоди сільському господарству. У деяких країнах його використовують в їжу. Дихання Органами дихання є зябра (для біль- шості) та легені — особливої кише- ні мантії, куди повітря потрапляє че- рез дихальний отвір. Ті, що дихають атмосферним повітрям, час від часу необхідно підійматися на поверхню води. Стінки легені обплетені мере- жею кровоносних судин. Тут відбу- вається збагачення крові киснем і виділення вуглекислого газу.

Слайд 5

Нервова система Серце складається з двох камер — перед- сердя і шлуночка. З великих судин через ка- піляри кров потрапляє в проміжок між ор- ганами. Таку кровоносну систему назива- ють незамкненою. З порожнини тіла кров (венозна без кисню) збирається в судину, яка підходить до легені, де вона збагачуєть- ся киснем, звідки потрапляє в передсердя, потім — у шлуночок і нарешті по артеріях — судинах, що несуть кров, збагачену кисне