X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Ензими. Ензимопатії

Завантажити презентацію

Ензими. Ензимопатії

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Частина 1. Клітинна біохімія Лекція 5. Ензими. Ензимопатії Авторський пілотний проект

Слайд 2

Ензими Ензими (ферменти) – це активні речовини, які каталізують певні хімічні реакції, що відбуваються у організмі людини. Раніше вважалось, що всі ферменти за своєю природою – білки, але нещодавні дослідження довели, що серед РНК теж є ензими. Ензими допомагають реакціям в організмі людини відбуватися з такими затратами енергії, які були б сумісні з повноцінною життєдіяльністю організма.

Слайд 3

Трохи історії Перший ензим відкрив у 1833 році французький хімік Ансельм Паєн. Відкритий ним білок діастаза каталізував розщеплення крохмалю до мальтози. Саме наявність такого білка дала нарешті підтвердження тому, що ще передбачував в свій час Гіппократ: “Є в нашому організмі речовини, які схожі на дріжджі. Ці речовини допомагають деяким іншим речовинам бродити і розщеплюватися в нашому організмі задля їх засвоєння.”

Слайд 4

Слайд 5

Слайд 6

Класифікація ензимів За своїми функціями ензими поділяються на наступні класи: Оксидоредуктази Трансферази Гідролази Ліази Ізомерази Лігази

Слайд 7

Принцип дії ензимів

Слайд 8

Принцип дії ензимів (на прикладі ліази)

Слайд 9

Слайд 10

Слайд 11

Регуляція активності ензимів Пряма регуляція (аутостерія) – з’єднання стимулюючої (підсилюючої) або інгібуючої (пригнічуючої) речовини безпосередньо з тим активним центром білка, до якого приєднуються субстрати реакції. Непряма регуляція (алостерія) – з’єднання стимулюючої (підсилюючої) або інгібуючої (пригнічуючої) речовини з будь-яким активним центром білка крім того, до якого приєднуються субстрати реакції.

Слайд 12

Активація шляхом урізання ланцюга

Слайд 13

Алостерія

Слайд 14

Кофактори Кофактори – це речовини, які безпосередньо не приймають участі у каталізі, але які активують або підсилюють дію ензимів. У ролі кофакторів можуть виступати різні речовини: органічні та неорганічні молекули, зокрема вітаміни, іони металів або, у деяких ситуаціях, власні продукти реакції.

Слайд 15

Слайд 16

Слайд 17

Слайд 18

Слайд 19

Слайд 20

Слайд 21

Алостеричне пригнічення

Слайд 22

Конкурентне пригнічення

Слайд 23

Неконкурентне пригнічення

Слайд 24

Змішане пригнічення

Слайд 25

Незворотне пригнічення

Слайд 26

Пригнічення субстратом

Слайд 27

Ензимодіагностика Ензимодіагностика – діагностика станів організму за допомогою вимірюванні у крові рівнів специфічних ензимів, які характерні лише якимось певним тканинам. Такі речовини називаються діагностичні ензими. Зазвичай рівень діагностичних ензимів істотно підвищується при патологіях, характерних для певних органів, але і при відсутності патологій рівень цих ензимів може слугувати критерієм для оцінки функції того чи іншого органа.

Слайд 28

Діагностичні ензими при інфаркті міокарда Аспартатамінотрансфераза (АсАТ/AST) Лактатдегідрогеназа, фракція 1 (ЛДГ1/LDH1) Креатинфосфокіназа, м’язово-мозкова фракція (CK-MB) Тропонін, I-фракція (TnI)

Слайд 29

Діагностичні ензими при паренхіматозних пошкодженнях печінки Аспартатамінотрансфераза (АсАТ/AST) Аланінамінотрансфераза (АлАТ/ALT)

Слайд 30

Діагностичні ензими при некрозах скелетних м’язів Лактатдегідрогеназа, фракція 5 (ЛДГ5/LDH5) Креатинфосфокіназа, м’язова фракція (CK-MМ) Тропонін, Т-фракція (TnТ)

Слайд 31

Ензимопатії Ензимопатія – вроджений дефект ензима, що призводить до сповільнення або, в більшості випадків, до неможливості проведення реакції, яку каталізує ензим. Як наслідок, в організмі накопичуються проміжні продукти метаболізму, які можуть бути самі по собі токсичними і гнітюче впливати на організм, або ж які, накопичуючись у великій кількості, заважають метаболізму інших речовин.

Слайд 32

Фруктоземія Виникає внаслідок недостатності ензима фруктокінази, в результаті чого в крові накопичується вільна фруктоза, яка виводиться з сечею. Виникає внаслідок недостатності ензима альдолаза В (фруктоза-1-фосфат альдолаза), в результаті чого в крові накопичується фруктоза-1-фосфат, яка, по суті, слугує пасткою для фосфатних груп.

Слайд 33

Фруктоземія В

Слайд 34

Порушення метаболізму фенілаланіну

Слайд 35

Слайд 36

Лейциноз

Слайд 37

Оротацидурія

Слайд 38

Слайд 39

Слайд 40

Слайд 41

Наступна лекція Тема: «Мембрани. Мембранні потенціали» Дата проведення: 19 вересня 2014 року Пропозиції та побажання висловюлюйте в усній або письмовій формі персонально лектору або координатору проекту.

Завантажити презентацію

Схожі презентації

Презентації по предмету Біологія