X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Членистоногі

Завантажити презентацію

Членистоногі

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Членистоногі

Слайд 2

Зміст Загальна характеристика Ракоподібні Павукоподібні Павуки Скорпіони Кліщі Морські павуки Багатоніжки Мечохвости Комахи Метелики Прямокрилі Лускокрилі Цікаві факти

Слайд 3

Загальна характеристика Це група безхребетних утворює багаточисельний тип серед тварин і об'єднує більше ніж три чверті відомих видів. Членистоногі характеризуються рядом спільних ознак. У всіх двобічна симетрія тіла, тіло розділене на сегменти, які в процесі еволюції злились в функціональні групи (тагми). У багатоніжок виділяється голова і тулуб, які складаються з багатьох сегментів. В павукоподібних і ракоподібних голова і груди зливаються, утворюючи головогруди, а інші сегменти тіла, об'єднались, утворюючи черевце. У комах є голова, утворена шістьома злитими сегментами, трьохсегментні груди і черевця з 4-10 сегментів. Тіло членистоногих покрите панциром (зовнішнім скелетом), утвореного з білків і хітину. У великих морських членистоногих панцир укріплений карбонатом кальцію.

Слайд 4

Слайд 5

Мечохво- сти Багато- ніжки Членистоногі Павуко-подібні Ракоподібні Вищі раки Евкаріди Десятиногі раки Комахи Крилаті Новокрилі З повним перетворенням Сітчасто-крилі

Слайд 6

Ракоподібні Ракоподібні об'єднують багато різноманітних груп – від крихітних веслоногих рачків, ледве видимих неозброєним оком, до великих крабів і омарів. В них дві пари антен, складні очі на стеблах. Голова і груди зазвичай покриті щитовидним панциром або карапаксом, який починається від дзьобовидного виросту - рострума. Панцир часто укріплений карбонатом кальцію. Грудні кінцівки двовітчасті і виконують ряд функцій: харчування, пересування, сприйняття простору і дихання за допомогою зябер. Передня пара кінцівок часто збільшена і утворює клешні для утримання здобичі, захисту і подачі сигналів. Більшість ракоподібних живе в прісній або морській воді.

Слайд 7

Різноманітність ракоподібних

Слайд 8

Ракоподібні

Слайд 9

Слайд 10

Слайд 11

Слайд 12

Слайд 13

Слайд 14

Слайд 15

Слайд 16

Слайд 17

Слайд 18

Слайд 19

Слайд 20

Павукоподібні Павукоподібні – різноманітна група, в основному наземних членистоногих, об'єднуюча павуків, скорпіонів, псевдоскорпіонів, кліщів, жгутоногих скорпіонів і жгутоногих павуків. Тіло павука складається з двох частин – головогруди і черевце. У скорпіонів черевце утворює хвостоподібний вирос з жалом. Головогруди несуть пару клішнеподібних хеміцер, якими вони користуються при поїданні здобичі, пару схожих на кінцівки педипальп і чотири пари ходильних ніг. Павукоподібні в основному хижаки. Деякі види є падальщиками, а деякі кліщі – паразитами. В павуків вузький рот, і вони не можуть заковтувати великі шматки їжі. Коли вони їдять, вони вприскують ферменти травлення у здобич, і передчасне перетравлення їжі відбувається не в їхньому тілі.

Слайд 21

Павутина Волокно, що павуки використають для своєї павутини, виробляється спеціальними черевними залозами. Павутинка витягається з багатьох малюсіньких поглиблень на органах, що плетуть, розташованих на кінчику черевця. Вона з'являється у вигляді рідини, що на повітрі відразу стає твердою. Існує кілька різновидів волокон: липкі, необхідні для лову добичі; міцні, підтримуючі поперечини, до яких не прилипають; і для коконів, у які відкладають яйця. Одні з них м'які й пухнаті, інші – тверді. Павуки можуть плести всі ці види павутини. Колесоподібна павутина використовується тільки для лову добичі. Спочатку створюється «фундамент» – нижні зовнішні важкі нитки, у формі неправильного чотирикутника. Потім конструюються спиці колеса, що підтримують 3‑ 4 витки спіралі. В кінці з'являються липкі спіралі, які густо заповнюють порожній простір. Інший вид павутини називається листовою павутиною. Це плоскі воронкоподібні або куполоподібні поверхні волокон. Павук живе зі зворотної сторони. «Люк» павук робить у вигляді пляшкоподібної дірки, яка знаходиться зверху. Це надає норі зручність, маскуючи її під гілки й ґрунт. Павуки‑ «вовки» будують тунель у землі й з'єднують його з волокнами. Європейські водяні павуки будують колоколоподібні будинки прямо під водою. Павук заповнює його повітрям, приносячись із поверхні з волосками черевця. Тут він відкладає яйця й виховує малят, поки вони не зможуть побудувати собі будинок самостійно. Між іншим, зовсім не всі павуки плетуть павутину. Деякі тільки будують однокімнатний будинок у листочку й шматочку кори.

Слайд 22

Слайд 23

Слайд 24

Слайд 25

Слайд 26

Різноманітність павукоподібних

Слайд 27

Слайд 28

Слайд 29

Слайд 30

Слайд 31

Слайд 32

Слайд 33

Слайд 34

Слайд 35

Слайд 36

Слайд 37

Слайд 38

Слайд 39

Слайд 40

Слайд 41

Слайд 42

Слайд 43

Слайд 44

Слайд 45

Пылевой клещ

Слайд 46

Слайд 47

Слайд 48

Слайд 49

Слайд 50

Морські павуки Морські павуки (Pycnogonida) – морські членистоногі, з маленьким сегментованим тілом і довгими тонкими ногами, які додають їм зовнішньо схожості з наземними павуками. У всіх видів маленька голова і трьохсегментне тіло.

Слайд 51

Слайд 52

Слайд 53

Слайд 54

Слайд 55

Слайд 56

Слайд 57

Багатоніжки Багатоніжки – наземні членистоногі з гострими мандибулами і одною паро антен. Вони живуть в вологих місцях, оскільки не володіють кутикулою, захищаючою від пересихання. Губконогі багатоніжки (Chilopoda) – швидкі хижаки з видовженим, трохи сплощеними тілами. Кожен сегмент їх тіла несе одну пару ніг. Перша пара перетворена в ногощелепи, з отруйними шипами, які паралізують здобич. Двопарноногі багатоніжки (Diplopoda) в основному травоїдні або падальщики. В них видовжене, циліндричне або сплощене тіло. На перших трьох сегментах їхнього тіла, кінцівок нема. Решта сегментів злились попарно і кожен несе по дві пари ніг. Незважаючи на те, що багатоніжок називають “стоніжками”, сто ніг в цих тварин ніколи не було.

Слайд 58

Слайд 59

Слайд 60

Слайд 61

Слайд 62

Мечохвости Мечохвости – великі морські членистоногі, представники групи, процвітавшої в морях 300 млн. років назад. Головогруди з шістьма парами кінцівок, покритих великим панциром.

Слайд 63

Мечохвости Мечохвости – універсальні падальщики, які повзають по дну і риють його для знайдення здобичі. Вони харчуються равликами, морськими черв'яками та залишками водоростей. В мечохвостів є шість пар ніг. Перші п'ять, з яких оздоблені клешнями – щипчиками. Щипчики захоплюють їжу, коли мечохвіст рухається, і передають її до рота. ! Мечохвіст насправді родич павукоподібних, а не раків. Передня частина його тіла – просома – покрита жорстким панциром, сплющеної форми.

Слайд 64

Слайд 65

Комахи Комахи – це клас безхребетних, членистоногих тварин. Ця група за кількістю найбільша серед усіх тварин. Вісім з кожних десяти тварин – комахи. Існує більше 925 000 видів комах. З яких приблизно 5 000 видів – бабки, 110 000 видів бджіл та мурах і понад 3 500 видів тараканів. Комахи – єдині літаючі безхребетні. В усіх комах 6 ніг, скорпіони, павуки і багатоніжки не відносяться до комах, адже в них більше ніг. В перекладі з латинської “комаха” – “insect” – означає “членистоноге, розділене на частини”. Тіло комах складається з трьох відділів: голова, груди і черевце. На голові знаходяться вусики очі і рот. У деяких прості очі але у більшості складні фасеткові, які складаються з шести лінз. На грудях три пари ніг і крила. В черевці знаходяться органи дихання і травна система.

Слайд 66

Метелики Життєвий цикл метеликів проходить з повним перетворенням через чотири стадії: яйце, личинка, лялечка, імаго. Всі лускокрилі відкладають яйця (серед них немає живородних видів). Яйця лускокрилих дуже різняться між собою як за зовнішнім виглядом, так і за розмірами та формою яйцекладки, тому часто можна вказати, якому виду метеликів належить яйцекладка. Відкладають яйця метелики також по-різному. Деякі види відкладають всі яйця за один раз, інші роблять декілька кладок. В одній кладці може бути від одного яйця до декількох тисяч.

Слайд 67

Метелики Личинка лускокрилих називається гусениця. Більша частина гусениць — фітофаги, тобто живляться рослинами. Покрив гусениці, як і всіх інших комах утворений з хітину, тому для того, щоб збільшитись у розмірах їм необхідно час від часу линяти. Після линяння покрив на деякий час залишається м'яким, що дозволяє гусениці рости. Ріст та линька регулюються спеціальним гормоном линяння — екдизоном. У гусениці останнього віку цей гормон не виділяється, і замість чергового линяння вона заляльковується. Лялечка це стадія спокою лускокрилих, під час якої проходить структурна перебудова тварини, і з личинкових органів утворюються імагінальні. Лялечка є нерухомою (лише декілька дорсальних сегментів черевця рухливі). Деякі види лускокрилих зимують на цій стадії. Із лялечки виходить доросла комаха — імаго. Ця форма є статевозрілою, тобто здатна до розмноження. В перші хвилини комаха ще не здатна літати. В цей час крила розпрямляються під тиском гемолімфи, що під тиском заповнює судини, та тверднуть, відбувається остаточне набуття забарвлення. Імаго більшості видів живляться нектаром квітів або соками рослинного чи тваринного походження. Інколи взагалі не живляться афагія. Основна функція цієї стадії життєвого циклу — розмноження та розселення.

Слайд 68

Слайд 69

Слайд 70

Слайд 71

Слайд 72

Слайд 73

Слайд 74

Слайд 75

Слайд 76

Слайд 77

Слайд 78

Слайд 79

Слайд 80

Слайд 81

Слайд 82

Слайд 83

Слайд 84

Слайд 85

Слайд 86

Слайд 87

Слайд 88

Слайд 89

Слайд 90

Слайд 91

Слайд 92

Слайд 93

Слайд 94

Слайд 95

Слайд 96

Слайд 97

Прямокрилі Прямокри лі (Orthoptera) — це ряд з числа комах , систематична одиниця, що об'єднує декілька родин, найвідоміші з яких коники, цвіркуни, сарана. Це досить чисельна група видів комах, яких у світі більше 20000, а в Україні відомо кілька сотень видів прямокрилих. Зустрічаються представники прямокрилих по всій земній кулі, живуть і за полярним колом, і в тропіках, і в пустелях. Серед них багато екзотичних представників, бо група належить до древніх форм комах, разом з тарганами, богомолами, тощо. Для цих комах характерно те, що голова причленована так, що дивиться в бік субстрату, а не вперед. Крил мають дві пари, передні більш жорсткі і використовуються як надкрилки, задні більші, основний рушій в польоті, після посадки складаються як віяло і прикриваються передніми крилами. Характерні задні ноги стрибального типу, через які ці комахи мають додаткову назву — стрибаючі комахи (Saltatoria). Прямокрилі вміють спеціально видавати різноманітні звуки і можуть їх сприймати з допомогою спеціальних органів, різних у різних родинах цього ряду.

Слайд 98

Лускокрилі Лускокри лі (Lepidoptera) (метелики, молі). Ряд комах з повним метаморфозом (перетворенням). Виник, вірогідно, на початку мезозою, достовірні викопні рештки ряду, відомі з кредового періоду. Назва походить від грецьких слів λεπις (луска) та πτερον (крило) і відображає той факт, що крила комах данного ряду, так само, як і більша частина тіла, вкриті лускою.

Слайд 99

Зір комах У більшості членистоногих, зокрема комах, очі утворені з багаточисельних елементів, які називаються фасетками. Кожна з них складається з лінзи, яка фокусує світло в клітину , для проведення світла і зорових цяток, які перетворюють світло в нервовий імпульс. Чим більше фасеток в оці, тим більш чітким виходить зображення. Кожна фасетка трохи повернута і бачить свою частину простору. Така конструкція робить складні, фасеткові очі, зручними для знаходження об'єктів, попадаючих в поле зору. Кожна фасетка бачить окреме зображення, з якого, разом з іншими, мозок тварини утворює мозаїчну картину.

Слайд 100

Слайд 101

Слайд 102

Слайд 103

Слайд 104

Дихальна система У комах є дихальця (невеликі отвори) по боках грудей і черевця. Через дихальця повітря потрапляє в дихальні трубочки і розноситься по всьому тілу. Дихальця закриваються, коли комаха потрапляє в воду, тому комахи не тонуть. Але якщо комаха знаходиться під водою, їй треба регулярно вспливати, щоб набрати повітря.

Слайд 105

Слайд 106

В чому користь комах? Є багато видів комах, які приносять користь, метелики, бджоли, мурахи і оси опилюють квіти і допомагають розмножуватися рослинам і фруктовим деревам. Деякі жуки поїдають мертвих тварин, деякі харчуються іншими комахами. Коники стрибунці відкладають стільки яєць, що якби всі вони вилупились, то потомство з'їло би все, що росте на наших полях. Цього не відбувається, тому що інші комахи з'їдають більшу частину яєць. Вчені спеціально виводять комах для боротьби з шкідниками. Це краще, ніж користуватись хімічними засобами, які ядовиті не тільки для комах, а і для людей. Крім того вчені використовують продукти з комах, як інгредієнти ліків, наприклад, новий засіб від раку шийки матки був розроблений саме таким чином. Але багато комах без сумніву шкідливі. Москіти, клопи, комарі і воші п'ють кров і розносять хвороби. Рознощиками хвороб є також кімнатні мухи і мухи цеце. Саранча губить посіви. Терміти і тачильщики псують меблі і дерев'яні будинки.

Слайд 107

Слайд 108

Слайд 109

Слайд 110

Слайд 111

Слайд 112

Слайд 113

Слайд 114

Слайд 115

Слайд 116

Слайд 117

Слайд 118

Слайд 119

Слайд 120

Слайд 121

Слайд 122

Слайд 123

Слайд 124

Слайд 125

Слайд 126

Слайд 127

Слайд 128

Слайд 129

Слайд 130

Слайд 131

Слайд 132

Слайд 133

Слайд 134

Слайд 135

Слайд 136

Цікаві факти Одним із найдовших комах є палочник, який досягає 36 см. Він відноситься до класу прямокрилих, як і коники стрибунці, цвіркуни, богомоли, листовидки і таракани. Більшість палочників – самки, і вони здатні без допомоги самців відкладати яйця. Найменші комахи відносяться до сімейства паразитів-наїдників, їх довжина всього 0,17 мм, і вони можуть пролетіти через вушко голки. Існує більше 11 000 видів коників стрибунців. Деякі здатні стрибати на відстань в 20 раз довшу за довжини їх тіла. На одному акрі землі може проживати більше 400 000 000 комах. Наприклад, на одному м кв. можуть жити до 100 000 000 ногохвісток.

Слайд 137

Они повсюду …

Слайд 138

Слайд 139

Слайд 140

Слайд 141

Слайд 142

Слайд 143

Слайд 144

Слайд 145

Банз-а-а-а-ай !!!

Слайд 146

ДЯКУЮ ЗА УВАГУ!

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Біологія