X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
"Біологічно активні речовини"

Завантажити презентацію

"Біологічно активні речовини"

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

ПРЕЗЕНТАЦІЯ УЧЕНИЦІ 10 КЛАСУ КАРПЕНКО АНАСТАСІЇ НА ТЕМУ «БІОЛОГІЧНО АКТИВНІ РЕЧОВИНИ:ВІТАМІНИ, ГОРМОНИ»

Слайд 2

Біологічно активними речовинами називають продукти біологічного синтезу, що у мізерно малій концентрації виявляють фізіологічний ефект. За своєю хімічною природою це — різноманітні органічні сполуки. До універсальних біологічно активних речовин, властивих усім живим організмам без винятку, належать ферменти, вітаміни й гормони.

Слайд 3

Гормони це сигнальні речовини різноманітної хімічної природи, що виробляються клітинами організму і діють на інші клітини цього ж організму. Такі неспецифічні гормони ще називають гормоноїдами, або «гормоноподібними речовинами». Вони утворюються в усіх багатоклітинних організмів. Гормони у вузькому розумінні властиві тільки високоорганізованим багатоклітинним тваринам. Це біологічно активні речовини регуляторної природи, які мають вузькоспрямовану дію, вони виробляються специфічними клітинами або залозами. Гормони є високоспецифічними, оскільки клітини, на які спрямована їх дія, на своїй поверхні мають спеціальні ділянки — рецептори, які взаємодіють з молекулами певних гормонів. Саме тому гормони здатні діяти за надзвичайно низької концентрації.

Слайд 4

Гормони білкової природи синтезуються в гіпоталамусі, гіпофізі й підшлунковій залозі. Стероїдні гормони - похідні холестерину, продукуються в клітинах коркового шару надниркової залози, а статеві гормони — у статевих залозах. Третю групу становлять гормони — похідні амінокислоти тирозину, вони синтезуються в мозковому шарі надниркової залози й у щитовидній залозі Гормони хребетних тварин й людини, поділяються на три групи.

Слайд 5

Гормони також виробляються у високорозвинених безхребетних. Тільки на відміну від хребетних, їх синтез відбувається не в органах секреції, а в окремих клітинах, часто розкиданих по тілу, і переносяться вони не током крові, а за рахунок дифузії. Ці гормони визначають час линьки, статевого дозрівання, входження в діапаузу. Ювенільний гормон регулює проходження стадій метаморфозу у комах.

Слайд 6

До гормоноподібних речовин відносять ті, які мають високу біологічну активність, але виробляються в неспеціалізованих клітинах і діють не вибірково — відразу на всі клітини, зокрема фактори росту — невеликі поліпептиди, які утворюються в клітинах тварин, що містяться в усіх тканинах. Фактори росту мають широкий спектр біологічної дії: стимулюють або пригнічують клітинні поділи, визначають швидкість диференціювання клітини. Розповсюджуються вони по тілу також шляхом дифузії.

Слайд 7

Фітогормони Це низькомолекулярні речовини, що синтезуються в певних частинах рослин, а також у грибах і бактеріях, мають високу біологічну активність і виконують регуляторні функції (викликають старіння клітин, дозрівання й опадання плодів, проростання насіння, ріст рослин, формування тканин і органів, цвітіння). Фітогормони не виробляються спеціальними органами, клітинами або тканинами й діють переважно у тому самому місці, де й утворюються. По-друге, у клітинах рослин і грибів відсутні спеціальні рецептори, подібні до тих, що є у клітинах тварин, а тому дія фітогормонів залежить від їх концентрації і проявляється на багато повільніше. По-третє, ці речовини мають широку неспецифічну дію, обумовлену станом організму й навколишнього середовища. Розрізняють п’ять груп фітогормонів, які у свою чергу за характером дії можна поділити на стимулятори росту рослин й інгібітори .

Слайд 8

Ауксини стимулюють ріст плодів і пагонів. Гетероаукин, який був уперше виділений із пліснявих грибів. Саме його використовують у садівництві для швидкого вкорінення черешків. Цитокініни спонукають клітинні поділи. Гібереліни стимулюють ріст рослин, прискорюють розвиток листя, дозрівання насіння. Абсцизова кислота, навпаки, гальмує ріст рослин, її накопичення в клітинах і тканинах стимулює процеси зів’янення й обпадання листя. Вона належить до того ж класу речовин, що і ювенільний гормон комах. Дію фітогормонів виявляє і етилен. З’ясувалось, у невеликих кількостях він утворюється в тканинах рослин і так само, як і абсцизова кислота, є інгібітором. Біологічні властивості етилену зараз широко використовуються для штучного дозрівання овочів і фруктів.

Слайд 9

Вітаміни Вітаміни (від лат. YITA - життя) - група органічних сполук різноманітної хімічної природи, необхідних для харчування людини і тварин . Мають величезне значення для нормального обміну речовин і життєдіяльності організму Вітаміни виконують в організмі ті чи інші каталітичні функції і потрібні в незначних кількостях в порівнянні з основними поживними речовинами (білками, жирами, вуглеводами та мінеральними солями).

Слайд 10

Вступаючи з їжею, вітаміни засвоюються (асимілюються) організмом,утворюючи різні похідні з'єднання (ефірні, амідні, нуклеотидні іін) які у свою чергу, можуть з'єднуватися з білками. Поряд засиміляцією, в організмі безперервно йдуть процеси розкладання (дисиміляції). Вітаміни, причому продукти розпаду (а іноді й малозмінені молекули вітамінів) виділяються в зовнішнє середовище.

Слайд 11

-ВІТАМІНОЗИ Хвороби, які виникають внаслідок відсутності в їжі тих чи інших вітамінів, стали називатися авітамінозами. Якщо хвороба виникає внаслідок відсутності кількох вітамінів, її називають полівітамінозом. Однак типові по своїй клінічній картині авітамінози в даний час зустрічаються досить рідко. Найчастіше доводиться мати справу з відносним недоліком якого-небудь вітаміну; таке захворювання,називається гіповітамінозом. Якщо правильно і вчасно поставлений діагноз, то авітаміноз і особливо гіповітамінози легко вилікувати введенням в організм відповідних вітамінів. Надмірне введення в організм деяких вітамінів може викликатизахворювання, зване гіпервітамінозом.

Слайд 12

Класифікація вітамінів Вітаміни ділять на дві великі групи: вітаміни розчинні в жирах 1, і вітаміни, розчинні у воді 2. Кожна з цих груп містить велику кількість різних вітамінів, які звичайно позначають буквами "латинського алфавіту. Слід звернути увагу, що порядок цих букв невідповідає їх звичайному розташуванню в алфавіті і не цілкомвідповідає історичній послідовності відкриття вітамінів. 1 2

Слайд 13

До жиророзчинних належать : Вітамін A Вітамін D Вітамін E   Вітамін K До водорозчинних належать: Вітамін В1 Вітамін В2 Вітамін PP Вітамін В6 пантотен   Біотит

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Біологія