X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Біографія Марусі Чурай

Завантажити презентацію

Біографія Марусі Чурай

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Ця дівчина не просто так, Маруся. Це — голос наш. Це — пісня. Це — душа.

Слайд 2

Біографія Маруся Чурай (1625—1653) — напівлегендарна українська народна співачка і поетеса часів Хмельниччини що, за переказами, жила в Полтаві. Їй приписують авторство низки пісень: «Ой не ходи, Грицю», «Котилися вози з гори», «Засвіт встали козаченьки» та інші. Також відома як Маруся Чураївна.

Слайд 3

Біографія Влітку 1658 року Полтава згоріла дощенту. Горіли солом'яні стріхи над Ворсклою. Плавились бані дерев'яних церков. Вітер був сильний. Полум'я гуготіло. І довго ще літав над руїнами магістрату легенький попіл спалених паперів - всіх отих книг міських Полтавських, де були записи поточних судових справ. Може, там була і справа Марусі Чурай?

Слайд 4

Біографія За переказами, Маруся Чурай народилася у сім'ї козацького сотника Гордія. Після смерті батька, який у 1648 році був спалений як бунтівник у Варшаві на багатті, залишилася жити з матір'ю у Полтаві. В юності дівчина мала багато залицяльників, серед яких був молодий козак Іван Іскра, але своє серце вона віддала Грицю Бобренку, з яким згодом таємно заручилася.

Слайд 5

Біографія Грицько ж, він міряв не тією міркою. В житті шукав дорогу не пряму. Він народився під такою зіркою, що щось в душі двоїлося йому. Від того кидавсь берега до того. Любив достаток і любив пісні. Це як, скажімо, вірувати в бога і продавати душу сатані.

Слайд 6

Біографія Зі спалахом Хмельниччини у 1648 році Гриць вирушив на війну, обіцяючи повернутись. Дівчина чекала на нього 4 роки. Проте коли Гриць повернувся до Полтави, він вже не звертав уваги на Марусю, бо покохав іншу, Ганусю з заможньої полтавської сім'ї. Зраджена дівчина не витримала втрати та вирішила отруїти себе зіллям, але яке ненароком випив Гриць.

Слайд 7

Біографія Влітку 1652 року суд засудив Марусю до страти, але її було амністовано універсалом Богдана Хмельницького, «за заслуги її батька та солодкі пісні». Померла дівчина у віці 28 років, не перенісши смерті коханого (за іншими даними стала монахинею якогось з українських монастирів).

Слайд 8

Творчість Пісні: «Віють вітри» «Ой не ходи, Грицю» «Грицю, Грицю, до роботи» «Сидить голуб на березі» «Засвіт встали козаченьки» (Засвистали козаченьки) «Котилися вози з гори» «Ішов милий горонькою»

Слайд 9

Образ у культурі Українська письменниця Ольга Кобилянська написала повість «У неділю рано зілля копала». Історичний роман у віршах видатної поетеси XX ст. Ліни Костенко «Маруся Чурай» було відзначено Шевченківською премією.

Слайд 10

Образ у культурі Тема отруєння зрадливого коханого знайшла своє відображення у баладах Левка Боровиковського («Чарівниця») та Степана Руданського («Розмай»), у біографічному нарисі О. Шкляревського «Маруся Чурай, малоросійська співачка».

Слайд 11

Образ у культурі Про авторку пісень йдеться у повісті О. Шаховського «Маруся Чурай — малоросійська Сафо», поемі Б. Олійника «До тієї Чураївни (Парубоцька балада)», поетичному творі М. Луківа «Балада про Марусю Чурай».

Слайд 12

Образ у культурі Проте особливо яскраве втілення вона знайшла в українській драматургії: «Маруся Чураївна» В. Cамійленка, «Ой, не ходи, Грицю, та й на вечорниці» М. Старицького.

Слайд 13

Образ у культурі У 1978 р. за мотивами п’єси Михайла Старицького «Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці» був знятий одноймений фільм, головну роль в якому виконала Антоніна Лефтій.

Слайд 14

Образ у культурі Завдяки натхненному виконанню пісень Марусі Чурай за Народною артисткою УРСР співачкою Раїсою Кириченко закріпилося наймення Чураївна.

Слайд 15

Образ у культурі 14 квітня 2006 року у Полтаві перед Полтавським академічним обласним музично-драматичним театром ім. Гоголя на Театральній площі було встановлено символічний монумент Пам'ятник Марусі Чурай

Слайд 16

Корисні посилання Стаття про Марусю Чурай на українському розділі Вікіпедії http://photo.i.ua/user/2113211/119755/ Малюнки Світлани Тищенко http://www.ex.ua/view/10916379 Фрагмент історичного роману «Маруся Чурай» Фільм «Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці» http://mamajeva-sloboda.ua/publ.php?id=139 Маруся Чурай http://www.day.kiev.ua/174196/ Легенди про Марусю Чурай http://incognita.day.kiev.ua/kolo-marusi-churaj.html Коло Марусі Чурай

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Біографія